Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bujii ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristi_spiridon
am primit cadou din afara 2 seturii de bujii, unul este BOSCH super W7DC iar celelalt este BERU Ultra X, problema ca amandoua sunt cu filet lung.merg la dacia 1310 din 1996?
Iuli
Merg dar trebue sa pui saibe de bujiie ca distantier pana ce faci distanta ca la bujiia de dacie saule schimbi la un magazin de piese
N E S
Sau ca sa nu te complici cu 1000 de saibe, masori filetul din chiulasa, dupa vezi cat are filetul bujiei. Daca e mai mare, partea care e in plus e bine sa o faci plata ca sa mai poti scoate bujiile.
Cred ca Bosh-urile o sa iti mearga fara probleme, e in topicul "Bujie dacia 13100" un tabel cu bujii pentru comparatie. Cerceteaza biggrin.gif
Spor!
deceneu32
QUOTE(cristi_spiridon @ 8 Jan 2012, 15:41)
amandoua sunt cu filet lung


Merg la Oltcitul meu! wink.gif
G I M
Diferenta de filet ar fi bine sa o strunjesti daca vrei sa le mai desfaci.
tynn
De ce trebuie sa faci improvizatii cand un set de bujii de Dacie e 20-30 ron?
Si sa stii ca nu suficient sa aiba acelasi filet si lungime ca sa fie compatibile, mai trebuie sa aiba si aceeasi valoare termica, ca altfel o sa ti se innegreasca (daca sunt prea "reci") sau o sa ti se topeasca electrozii ( daca sunt prea "calde").
cristi_spiridon
oricum acum pe ea am un set de bujii N.K.G. BP7H si merg super, faza era ca cele BERU au 4 electrozii si erau comentarii si pe aicea pe site ca ar fii mai bune. nu ma complic eu cu improvizatii.
Iuli
Daca ai ngk pe masina lasale ca sunt cele mai bune bujii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.