Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Taxa de prima inmatriculare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4
b 45 bwy
QUOTE(tr04www @ 23 Jan 2012, 17:04)
Te intreb si eu asa, de curiozitate: Cate Golf 3 ai vazut tu inmatriculate in Ro?Pun pariu ca numarul lor este sub 100. Majoritatea sunt inscrise la bulgari si sunt adevarate cosciuge pe roti.
*




Asa crezi u,sub 100?numai in buc noi sunt cel putin 100 inmatriculate,in toata tara sunt mii.Si multe au dotari ce pe super nova nu o sa vezi,cu toate ca au fost facute in 94(pe vremea aceea noi romanii mergeam cu trabi,mozviciul si boierii cu dacia1310.
Adevarat unele sunt vai de ele,dar mai sunt si multe intretinute care fac diferenta.
tr04www
Ma rog, poate sunt mii de golfuri 3 in toata tara inmatriculate. Ca doar nu mergeau cu ele neinmatriculate.Eu ma refeream strict la alea inmatriculate in Romania, nu in Bulgarica&Co.
Poate am exagerat cand am zis ca sunt maxim 100, dar nici mii de golfuri 3 nu sunt.
Si cam ce optiuni are golful ala, optiuni ce nu sunt pe supernova? Geamuri electrice si servodirectie cumva? Sunt destui baieti care si-au montat geamuri electrice si pe supernova.
fuzzzy
Bani sa ai, directie asistata si airbaguri se pot pune.
tr04www
Nu stiu daca a fost sau nu ironic postul tau, stiu ca e aproape imposibil, daca nu chiar imposobil sa pui airbag si directie asistata pe supernova, dar unii cand vad cate un golf 3 cu dotarile astea, zici ca si-au luat avion.
b 45 bwy
Nu imi place golful3,dar cred ca e superior fata de masinile noastre.Si nu ma refer la cazanele conduse de negri cu numere de spania sau bulgaria radiate de ani de zile,ci la cele ingrijite.

23 Jan 2012, 18:32:
Totusi sa revenim la taxa care sa amanat pentru un an- e un lucru bun,ne lasa sa alegem masina cu care o sa imbatranim,sau sa inmatriculam actuala deci e un lucru bun.
tr04www
In unele privinte este superior supernovei, in altele nu. Fiecare are avantaje si dezavantaje.
Nu cred ca se compara motorul de golf3( multe sunt carburatie, delcou, etc.), cu ala de supernova(care si ala e de conceptie veche).
b 45 bwy
Nu compara Renault cu Volkswagen
vallyyy
QUOTE(b 45 bwy @ 23 Jan 2012, 18:42)
Nu compara  Renault cu Volkswagen
*



Mai bine zis nu compara renault-dacia (ca in fond supernova e chiar combinatia pura dacia-renault) cu volskwagen
donlucyan
eu unu cred ca nu merita sa mai cumperi nici una dintre cele douo.
Supernova pt ca are taxa aceea. si golful pt ca are 20 de ani si deja sunt masini de epoca.mai bine strani mai multi bani si iti cumperi un golf 4-opel vectra,etc. parerea mea.
si nu are rost sa comparam masinile acea de ani 90(antice)cu o masina din ani 2000,care cu toate ca este dacie .si golfuri gasesti dar toate alergate peste 300000km si rupte in gura de rugina si multe altele,mai sunt si unele bune dar abia le gasesti la niste preturi de 2200 e si ei le cumpara cu 15-40mil in afara si le cumpara prosti din tara cu un pret dublu.
powertodacia
nu imi compara jegu ala de motor 1.6 mpi de golf 3 cu cel de clio 1.4, slz, dsn, logan.
ai deschis vreodata capota sa vezi ce antic e? ai vazut ca are inca delco? parca dsn are bobina de inductie actionata de calculator.
vallyyy
Motorul ca motorul,dar nu cred ca golful 3 scoate atatia decibeli(de zgomot) in interior, am o solenza in familie si cand merg cu ea pe piatra cubica/gropi e o adevarata placere nu alta(ironic vorbind).Fiecare se mandreste cu ce are dar trebuie sa accepti si un gram de realitate.O supernova intretinuta vs un golf 3 intretinut nu se compara,cat de vechi e golful ala are alta tinuta,alta inchegatura si alte conditii de confort
donlucyan
asta e doar parerea ta.eu stiu ce i poate pielea la un G3 pt ca conduc mai mereu aceasta masina si nu e cine stie de capul ei.la un motor de 1,6 de abia trage peste 80-100km/h si la interior ar fi o idee mai silentios o idee atat.dar in rest este caruta pura.la aceasta masina nu ai ce sa lauzi fie ia germanca si nush ce dotari o avea,dar vechimea si km si tabla lasa de dorit in toti ani acestia.au fost masini bune acum sunt niste masini foarte obosite si ruginite care sunt pe cale de disparitie in germania.nu poti compara o masina care pretul ei real este de 20-30 mil.cu una care pretul ei real ar fi de 1800euro ,dar din cauza loganului au scazut foarte rau . acum stiu ca vor interveni uni sa zica ca cum domle golfu e superior,sunt satul de oameni dastia care il tot lauda.nici SRN nu o fi bun dar nici un golf 3.si acum daca va intrebati de ce am luat si eu un G3 ,pt carat atat.
acum sa revenim la oile noastre bafta!
and_rei
Nu compari germania cu romania.acum fiecare dintre noi are pareri si pareri dar eu unu as alege o supernova.am mers cu un golf de 1,6 cica 105 cp,daca ma urcam pe trotineta il faceam cu spatele,vorba vine.

La siguranta ....ma uit pe strazi si vad sn si golfuri la fel de ruginite si cu tabla mancata.la orice impact se face acordeon indiferent ce e.ca e golfu mai antifonat si ca are servo si niste scaune mai tapene,revin,nu compari germania cu romania.

Si pe o sn poti sa pui geamuri el si servo (daca e din 2003),si niste scaune mai tapene daca doresti,dar stii ca ai o masina mai noua si cu un aer mai nou.Cand mai vad cazane dinastea vechi pe strazi si cu nr de bg pl it ma ia cu stare X(
b 45 bwy
Se vede mai frumos viata din opel astra,nu?Dar te gandesti ca la cazanele acelea nu a schimbat nimeni oalele pe spate,axul volan,nu le-a chituit,antifonat nimeni,au mers asa pana acum,din 94,96(18 ani).
pe cand o Srn,Slz in nici 10 ani sa confruntat cu mult mai multe probleme.Si sigur peste 8 ani o sa ajunga mai rau.
Si pana la urma tot ce e facut de dacia e tipic romanesc.
Razvan_Ionut
te rog frumos nu insulta dacia , ca una e dacia una e renault .

DSN e facut de francezi (motorul loc , piesele lor) in romania.

daciile 1300 & co. erau facute de romanasii nostrii pentru noi (chiar daca erau sub licenta renault) , tabla care cu anii a inceput sa se subtieze . compara tu tabla de pe o dacia 1300 de la un bosorog care a intretinut-o cu tabla de pe supernova , o sa observi ca tabla de pe 1300 e dubla ca grosima fata de cea de pe SN + calitatea tablei e alta si calitatea muncii era alta , regimul comunist a facut cele mai bune masini ... cum s-a terminat ... cum a inceput lumea sa fure si sa ii doara in cot de masini..

e normal acuma ca noi cu nove/supernove/solnite sa incepem sa schimbam praguri/oale/podele etc , din moment ce tabla nu mai are grosimea si calitatea de alta data , sa nu mai mentionez tonele de sare care se arunca in fiecare iarna pe strazi (in loc sa se foloseasca nisip).

acuma piesele noastre "de origine" sunt facute pe vapor , aduse din china , koreea & co...zi si tu cat sa reziste o piesa venita din "evul mediu"? am gasit scris mic pe cutia ambreiajului acum 2 ani "MADE IN CHINA" pe un ambreiaj cica de origine....noi importam toate cenzuraturile si exportam piese de calitate pentru straini...

poate ma injurati , poate nu va convine , poate va convine .... nu ma intereseaza , dar asta e adevaru . nu mai injurati dacia , nu mai injurati opelu/volkswagenu si alte balarii & co. fiecare tara si-a facut masina pentru poporul lor (rusii cu lada si ce mai aveau , nemtii bmw , mercedes etc , frantozii citroenu , renault , pejos si altii) cum si noi am avut dacia 1300 si 1310 care cred ca au fost si vor fi cele mai bune masini.
vallyyy
QUOTE(Razvan_Ionut @ 24 Jan 2012, 01:03)


DSN e facut de francezi (motorul loc , piesele lor) in romania.


*



Tot ce e frantuzesc pe masina aia este ce e sub capota(se si vede ca e alta mana decat cea romaneasca- motor si cutie fiabile),restul sunt 100% inovatii romanesti
Maskatu
Incercati sa nu mai deviati de la subiect. Multumesc.
and_rei
QUOTE(b 45 bwy @ 24 Jan 2012, 00:30)
Se vede mai frumos viata din opel astra,nu?Dar te gandesti ca la cazanele acelea nu a schimbat nimeni oalele pe spate,axul volan,nu le-a chituit,antifonat nimeni,au mers asa pana acum,din 94,96(18 ani).
pe cand o Srn,Slz in nici 10 ani sa confruntat cu mult mai multe probleme.Si sigur peste 8 ani o sa ajunga mai rau.
Si pana la urma tot ce e facut de dacia e tipic romanesc.
*



Pai ce antifonare sa mai faca?Ax volan?Stii la cat se schimba axul la o masina cu pompa servo?

In caz de nu stiai si eu am avut supernova si am fost EXTREM DE MULTUMIT de ea.Cu rugina fara rugina cu un poc pe ici pe colo...asa am mers 6 ani si nu mi a fost rusine.Faptul ca am trecut la ceva superior nu ma face sa uit de zilele cand slefuiam rugina in fata blocului si eram plin de mizerie pe maini si pe haine.

powertodacia
eu am 9 ani cu a mea, daca refac poze si vedeti in ce stare este si cum merge se pisa si pe primele loganuri.
si a luat in gura masina....
argon
QUOTE(tr04www @ 23 Jan 2012, 18:04)
Te intreb si eu asa, de curiozitate: Cate Golf 3 ai vazut tu inmatriculate in Ro?Pun pariu ca numarul lor este sub 100.
*



Tu glumesti? Sunt mai multe ca supernovele, la mine in cartier am zeci, in oras sute, si e un oras mic.
donlucyan
bai fratilor nu mai comparati masinile acestea .una este din ani 90 care valoreaza 15-30 mil si alta este din ani 2000 care ar costa in jur de vreo 1900 euro pretul ei adevarat asta ar fi. ma repet am scris si mai sus.multi zic ca sunt superioare golfurile dar nu este adevarat fiecare zice ce il taie capu vorbeste si el ca sa se afle in treaba si nu cred ca au deschis vreodata usa la un g3 si zic cas masina foarte bune."au fost, acum sunt masini de epoca"
ar trebui sa facem un topic special pt aceste 2 masinii.si sa nu il mai stricam pe acesta . romanu prefera un g3 pt ca ce zice ma vede altfel oameni pe strada .nui adevarat.
fuzzzy
QUOTE(tr04www @ 23 Jan 2012, 18:19)
Nu stiu daca a fost sau nu ironic postul tau, stiu ca e aproape imposibil, daca nu chiar imposobil sa pui airbag si directie asistata pe supernova, dar unii cand vad cate un golf 3 cu dotarile astea, zici ca si-au luat avion.
*




Nu, chiar nu am fost ironic. Daca se pot monta pe Logan ABS si Directie Asistata si Aer Conditionat, de ce nu s-ar putea monta si pe Supernova? Singurul impediment ar fi banii, dar atata timp cat se poate monta si suspensie pe perne de aer pe turisme, posibilitatea exista.
vallyyy
QUOTE(donlucyan @ 24 Jan 2012, 11:31)
alta este din ani 2000 care ar costa in jur de vreo 1900 euro pretul ei adevarat asta ar fi.
*



Cand vreodata 1900 de euro pe o supernova....eu am dat acum un 1 an si trei luni pe o solenza europa(2004) cu aer conditionat fix 1700 de euro.Ca investitii in ea in jur de 1800 lei(schimbat toata bucsaraia,distributie,pompa de apa,ulei ,filtre,placute,un rulment spate)
b 45 bwy
Asa ziceam si eu ca sunt masini din ani 90' vai mama lor,dar uite ca am in familie o laguna 1 din 94,cu piele,clima,airbag cu alte cuvinte full, a costat 1900E acum 4 ani (cu tot cu taxa de atunci 500e). De atunci sa inlocuit doar filtre,ulei si cateva bucse(in cam 100000km). Credema ca nu compari Laguna asta cu Supernova si tu o cataloghezi la acelasi pret,sa fim seriosi totusi!Asa ca daca as avea acum 1900E nu as cumpara o Supernova.
argon
QUOTE(donlucyan @ 24 Jan 2012, 12:31)
bai fratilor nu mai comparati masinile acestea .una este din ani 90 care valoreaza 15-30 mil si alta este din ani 2000 care ar costa in jur de vreo 1900 euro pretul ei adevara
*



Ai impresia ca daca e fabricata in anii 2000 se ridica la nivelul ala? Nici pe departe, Supernova e din anii '80 la toate nivelel, si nu orice masina din anii 80, cea mai low cost posibila, nici nu se apropie de masina dupa care e copiata prost, Renault 11.
donlucyan
eram sigur ca treb sa intervina unu sa zica ca este din ani 80.cum zici u .e doar parerea ta.eu sunt de o alta parere plus multi alti de pe forum.nu toate supernovele sunt proaste cu rugina ,troncaneli, sunt impecabile ca si cum ar fi iesit din fabrica,gen a mea,a lui powertodacia,cum a fost a lui yanis si lista continua.credema ca acum daca ai veni la mine cu un g3 impecabil nu nova mea pe el, pt ca stiu ce i poate pielea la o astfel de masina care are motorul ala de 1,6 ce haleste mult si este foarte puturos,si la motor si cutie este din ani 80 supernova a?poi la g3 din ce an mai este ?deci nu mai vb din ce ai auzit decat.
eu unu nu mai zic nimik in acest topic gta.sa vb multi smecheri de aici care lauda golful ca si cum ar sti ce poate o astfel de masina ,si ei cand colo au cine stie ce jafuri de masini si viseaza la o supernova.
argon
Nu era vorba de rugina sau troncaneli, aia e alta poveste, ci de masina in sine, platforma tehnica la Supernova e cu 10 ani mai batrana ca la Golf 3, nu conteaza ca e fabricata in 2000 si.
b 45 bwy
Macar astia de la Ww s-au gandit si la diverse motorizari,ai mai multe optiuni de la 1.4 la 2.0 cu multi caluti sau chiar disel cu turbo(deci daca vrei sa fuga ia domnle un 2.0 si 180cp),asa ca nu mai zi ca e puturos.
argon
PE langa asta, pentru atatia cai avea si servodirectie, dublu airbag, ABS, si frane competente, fata de Supernova care a mostenit etrierii antici cu pene de aluminiu de la Dacia 1300, de tamburii pe spate ce sa mai zic blush.gif
b 45 bwy
Dar totusi hai sa nu mai vorbim de diferente sunt clare,deviem total,o sa creada lumea ca suntem de la Ww,sunt multe alte masini care merita acei 1700e si sunt clar superioare.
donlucyan
asa e nu merita 1700 dar nici g3 nu merita pt ca in germania sunt foarte ieftine chiar mai rau ca supernova.
BoR
Iarasi s-a ajuns la o discutie Supernova vs Golf 3.
b 45 bwy
Doamne fereste,normal ca nu ca banii 1000E e pretul corect pentru el,e aiurea cu taxa,dar noi vorbeam de golf ca masina nu bani.Afara gasesti de la 300E.
vallyyy
QUOTE(donlucyan @ 24 Jan 2012, 20:02)
eram sigur ca treb sa intervina unu sa zica ca este din ani 80.cum zici u .e doar parerea ta.eu sunt de o alta parere plus multi alti de pe forum.nu toate supernovele sunt proaste cu rugina ,troncaneli, sunt impecabile ca si cum ar fi iesit din fabrica,gen a mea,a lui powertodacia,cum a fost a lui yanis si lista continua.credema ca acum daca ai veni la mine cu un g3 impecabil nu nova mea pe el, pt ca stiu ce i poate pielea la o astfel de masina care are motorul ala de 1,6 ce haleste mult si este foarte puturos,si la motor si cutie este din ani 80 supernova a?poi la g3 din ce an mai este ?deci nu mai vb din ce ai auzit decat.
eu unu nu mai zic nimik in acest topic gta.sa vb multi smecheri de aici care lauda golful  ca si cum ar sti ce poate o astfel de masina ,si ei cand colo au cine stie ce jafuri de masini  si viseaza la o supernova.
*




De ce crezi tu ca am visa multi la supernova ? La ora actuala o supernova este cum era dacia 1310 acum 4-5 ani,doar ca are aer,dupa cum spun si altii daca vrei cai putere de la golf 3 ia un GTI.Dupa cum am zis mai sus supernova este o combinatie romano(caroserie,plastice si etc)-franceza(motor - cutie),pe cand golful ala e construit de la zero de VW
donlucyan
nu mai zic nimik.credema ca motorul de 1,8 benzina e puturos rau am mers cu aceasta versiune mi se pare putin mai sprintena decat supernova,2000cm intradevar trage binisor.dar cu taxa nu mai cumpara nici drek cu asa motor
talibanu
QUOTE(b 45 bwy @ 24 Jan 2012, 20:36)
Macar astia de la Ww s-au gandit si la diverse motorizari,ai mai multe optiuni de la 1.4 la 2.0 cu multi caluti sau chiar disel cu turbo(deci daca vrei sa fuga ia domnle un 2.0 si 180cp),asa ca nu mai zi ca e puturos.
*



Asa e, astia de la Wv au o gama mai larga de motorizari...dar Golf 4 cu motorul de 2.0-105 cai consuma ca porcu, fara 11-12 litri/100 in Buc. nu prea discuta... am un fost coleg de facultate care are o asemenea motorizare pe al sau g4 si isi cam blesteama zilele cand se duce sa faca plinul...in schimb motorul de 1.9 diesel am auzit ca e ok....

Sa auzim de bine. biggrin.gif
Maskatu
QUOTE(and_rei @ 24 Jan 2012, 09:46)
Pai ce antifonare sa mai faca?Ax volan?Stii la cat se schimba axul la o masina cu pompa servo?

In caz de nu stiai si eu am avut supernova si am fost EXTREM DE MULTUMIT de ea.Cu rugina fara rugina cu un poc pe ici pe colo...asa am mers 6 ani si nu mi a fost rusine.Faptul ca am trecut la ceva superior nu ma face sa uit de zilele cand slefuiam rugina in fata blocului si eram plin de mizerie pe maini si pe haine.
*


Sa nu exageram. Eu as zice 2-3. happy.gif

QUOTE(argon @ 24 Jan 2012, 10:56)
Tu glumesti?  Sunt mai multe ca supernovele, la mine in cartier am zeci, in oras sute, si e un oras mic.
*


La tine in cartier sunt multi colectionari de antichitati. Asta ar explica numarul mare de cazane masini de epoca.

QUOTE(BoR @ 24 Jan 2012, 21:15)
Iarasi s-a ajuns la o discutie Supernova vs Golf 3.
*


Te mai mira? Oricum nenea argon cam are dreptate. Platforma pe care este construita super nova, este una antica si de demult. Iar la dotari sunt multe masini din 80-90 care o bat la cur. Sa nu uitam ca super nova a fost prima masina din romania pe care s-a montat aer conditionat. Si asta era in 2000-2001 cand alte masini deja aveau cel putin 15-20 de ani de cand faceau asta. Si exemplele pot continua.
sorin1983
QUOTE(Maskatu @ 24 Jan 2012, 22:12)
...Sa nu uitam ca super nova a fost prima masina din romania pe care s-a montat aer conditionat. Si asta era in 2000-2001...

Nu a fost prima tongue.gif
Maskatu
Lasa papucii aia 1.9 diesel cu ac. Aia ii numeri pe degete. Eu zic de productie "in masa" daca se poate spune asa.
sorin1983
In masa, in scaun... mai nasol e ca lumea se multumea cu orice... daca ridicau pretentii cum fac acum toti crestea si calitatea... Acum nu ii mai intereseaza doar aer...vor clima... dar de ce n-are cruise control... etc
Acum 4-5 ani daca avea volan si 4 roti era suficient.
Maskatu
Timpul schimba oamenii iar necesitatile acestora sunt la fel de diversificate, mai ales cu trecerea timpului. Din pacate multe din dotarile prezente pe daciile de astazi, au fost implementate de multi ani, pe alte masini fabricate in tari cu apa calda.
sorin1983
da dar macar masina asta poate inlocui cu brio un golf3 cu aceleasi optiuni...
Maskatu
Asta este parerea ta, insa sunt multi care ar prefera un golf 3 din 92-98, in detrimentul loganului. Vorba aia... fiecare cu mansarda lui... si cu pasaricile din ea.
puiu82
QUOTE(Maskatu @ 24 Jan 2012, 23:51)
Lasa papucii aia 1.9 diesel cu ac. Aia ii numeri pe degete. Eu zic de productie "in masa" daca se poate spune asa.
*




biggrin.gif Arata-mi tu un papuc DIESEL cu a/c din fabrica.......si eu iti fac cadou jantele originale de supernova......
Atentie....a/c,nu termoking sau alte balarii....
Bafta!
Razvan_Ionut
vecinu lu unchimiu are papuc diesel cu aer , cum intru in posesia jantelor? =))
SERGIULICA04FUX
si eu am un prieten ce are papuc 1.9d din 2004 cu a/c din fabrica, ii din ala double cab
Maskatu
QUOTE(puiu82 @ 25 Jan 2012, 00:30)
biggrin.gif Arata-mi tu un papuc DIESEL cu a/c din fabrica.......si eu iti fac cadou jantele originale de supernova......
Atentie....a/c,nu termoking sau alte balarii....
Bafta!
*


Te sun vineri seara sa trec pe la tine sa le iau!

bafta.
puiu82
Va astept pe toti 3........dar sa aduceti si papucul ala.......
Bafta!
sorin1983
eu stiam ca doar pe 1.6 i s-a pus aer... si n-am vazut decat vreo 2-3 si alea bleu
Maskatu
Intr-adevar, s-a montat doar pe 1.6 INJECTIE. Daca dai pe google "dacia papuc 1,6 aer conditionat" o sa gasesti destule de vanzare. Deci poti sa crezi. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.