Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: unghi de cadere
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fullhouse
Va rog sa-mi spuneti cate grade poate avea unghiul de cadere ca sa se incadreze in limitele normalului? Undeva de la 0 la +1 grad? Mentionez ca masina e joasa pe fata, si-mi uzeaza exteriorul cauciucului din stanga, si foarte putin cel din dreapta. Sigur am probleme cu acel unghi, tot ce tine de articulatii e schimbat, n-am nici un joc, directia a fost reglata acum cateva luni dar din pacate continua sa-mi uzeze cauciucul. Poate rezolv cu niste bascule cu deport, ma gandesc ca zero grade ar fi cel mai bine, nu?
Am auzit de varianta astuparii gaurilor din bascula inferioara si dat alte gauri. Oare varianta alungirii gaurilor existente n-ar fi buna? S-ar deplasa oare rotula de la trepidatii?
tynn
Poate fi problema si din unghiul de fuga sau convergenta... Si in cazul in care sunt dereglate unul din ele iti uzeaza neuniform anvelopele. Sau mai grav, e posibil sa fie descentrata masina din lonjeroane, daca zici ca nu ai jocuri la roti si directia ai reglat-o curand.
Unghiul de cadere cam asa ar trebui sa se incadreze, intre 0- 1 grad, valoarea lui variaza in functie de incarcarea puntii fata . Spre zero ar trebui sa ajunga in momentul in care puntea fata este incarcata la maxim.
Daca ar avea zero grade la gol, ar deveni negativ cand ar creste sarcina pe fata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.