Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: set motor dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
cornete
Buna ziua tuturor!

Am o dacia 1300 din '71 si trebuie sa-i schimb setul motor.
Avand in vedere experienta voastra, va rog sa-mi recomandati cel mai bun set motor pentru dacia 1300 si astept si argumentele voastre.

Astept cu nerabdare parerea voastra! wink.gif
STORMTROOPER
Eu recomand Borgo.
Ov
de ce "trebuie"? Ce face? Cu ce te supara?
cornete
@Ov,se pare ca are o bataie la un piston,dupa ce mi-o desface iti spun exact.Oricum i-as baga un set bun doar asa ca sa fie mai vie....smile.gif))
cornete
Imi poate spune cineva va rog,cum pot recunoaste un set Borgo?
Astept si poze.

Multumesc,

Nu prea sunteti dispusi sa dati sfaturi.Ma asteptam sa fiu bombaradat cu pareri,ca pe vremuri cand era o dacia in pana,se vedeau mai multe cururi iesind de sub capota.smile.gif))))
maho
E asa greu sa gasesti poze ? google.gif Daca se pare ca are o bataie la un piston, schimbi tot setul (pistoane, bolturi, biele...etc.), "ca sa fie mai vie" ?
Daca chiar trebuie, Borgo e o alegere buna, depinde si ce buget esti dispus sa bagi in dacie....
cornete
@maho:M-am uitat la poze,stiu cum arata ambalajul....Insa un profesionis mi-ar fi spus daca are vreo shtanta,ceva semne pe pistoane,camasi etc.
La asta ma asteptam,ca internetul stiu si eu sa-l folosesc.

Multumesc oricum pentru sfaturi!
khael1001
Iar daca nu gasesti Borgo poti sa iei Mahle testat pe masina se prezinta super dupa 30000 are camasile si bolturile originale mahle, segmenti goetze, pistoanele sunt romanesti dar sunt alea cum se zicea tribocotate(fusta pistonului) si foarte bine uzinate.
cornete
Multumesc pentru sfaturi!Las deschis topicul,desi am primit multe sfaturi si pe privat si m-am cam lamurit,poate mai sunt interesati si alti colegi de forum........

up!
dgdgaby
uite dak vrei iti vand eu unul de fabrica e luat mai de mult
nu stiu ce firma este dar e din vremea cand nu apruse loganu
la pret ne intelegem e in cutie albastra da are vreo 5-6 ani sau chiar mai mult poate chiar mai mult
e tinut in casa

astept un pm
eu unu am motor 1.4 si nu am ce sa fac cu el acum ca nu mai am celalalt motor si nu mai stau eu sal fac dar pt unul care vrea sal faca e f bun

am si biele de la motor 1.3 si mai am si altele
dar nush sa iti mai zic toate cam sh in rest dak vrei si altceva nush baie de ulei
habar am
Kiraly
ce ziceti despre setul asta?: http://www.aaz.ro/detalii/354484/Set-motor...00,--1600-MAHLE
are pret foarte bun oare nu e contrafacut sau ceva rebut?
cornete
@dgdgaby:multumesc am luat deja un set motor,daca o sa am nevoie de alte piese o sa apelez cu placere la tine.
maho
@Kiraly:
Vad ca e facut la noi (Bv), la Prems, de unde pana unde "MAHLE" in titlu ? blink.gif
Kiraly
eu stiam ca fabrica Prems era candva in Germania nu? si ele produceau seturile Mahle... va rog sa ma corectati daca am inteles eu gresit
maho
Prems e in Bv, fondata de fosti directori de la Steagu' (Roman S.A.) prin '90 si ceva, cu agregate "imprumutate" sau "casate" de la Steagu'...acum nu stiu daca mai functioneaza (nu m-a mai interesat de mult), intr-un timp o cam pusesera pe butuci, ca se certasera mafiotii intre ei.
Kiraly
am inteles..Multumesc..sunt interesat de un set motor Mahle 1400 cu garnituri de cupru
flavyus
am un set de motor borgo nou daca te intereseaza
Kiraly
e 1300nu?
STORMTROOPER
Nu este Borgo, este tip Borgo, adica de 1289 cmc.
flavyus
da eu sa cred mai mult de 50%
Kiraly
nu nu ..numai Mahle ma intereseaza de 1400
cornete
PREMS e fabrica de arbori si alte piese strunjite din BV:http://www.premstp.ro/html/despre_noi.php?language=ro

Ma bucur ca acest topic isi atinge scopul si anume acela de a lamuri problemele in legatura cu setul motor de dacia 1300 si de ce nu si in legatura cu arborii cotiti.

Azi as supune discutiei o noua problema:

Daca stim deja ca seturile frantuzesti BORGO sunt cele mai bune,care este cel mai bun arbore cotit pentru Dacia 1300?Mai exista arbori cotiti frantuzesti?
Kiraly
si ce calitate are asta Prems? Mahle nu mai gasesc nicaieri
STORMTROOPER
Vibrochen Mahle nu cred ca s-a fabricat vre-o data.In alta ordine de idei decit Asam/Master/AutoSpeed mai bine un Prems sau Universal.Cit de cit sunt la cote, nu sunt facuti la ochiometru.
vladut88
am avut arnore cotit prems/universal bv ,am fost foarte multumit ,motoru merge bine si acum (am vandut masina) foarte multumit ,este o firma ok
Kiraly
ma scuzati la setul motor am referit...
razvan1985
e diferenta intre prems si universal bv,si aici ma refer la finisare,de calitate nu stiu ce sa zic,dar cum prems nu se mai fabrica de multi ani,unica solutie ca de cat ok,ramane universal,eu mi-am luat universal,pt motor de 1,6,am fost cu el la un atelier de rectificari si se incadreaza in cote,dar am avut ocazia sa studiez in detaliu si un prems,se vede diferenta cu ochiul liber intre prems si universal,n-am reusit in schimb,cu ochiul liber sa observ nici o diferenta intre prems,si uzina,ca finisari,ambele fiind realizate excelent,apropos,cine vrea vibrochen 1,4,am unul de renault 11,identic dacia,cota standard,pm me...
STORMTROOPER
Prems-ul era ambalat in cutii purtind inscrptia Dacia si era vindut drept produs "de uzina", cel putin din cite stiu eu.
maho
Acu', la drept vorbind, si Prems e(ra) uzina, nu un srl de kkt. Mai mica decat Dacia, normal, dar numa' buna pt. o fabricuta medie. I-am vizitat (de lucru cool.gif ) acum vreo 10 ani, si era destul de ok.
Kiraly
urmeaza sa comand setul:D
razvan1985
QUOTE(STORMTROOPER @ 22 Jan 2012, 20:05)
Prems-ul era ambalat in cutii purtind inscrptia Dacia si era vindut drept produs "de uzina", cel putin din cite stiu eu.
*


am vrut sa fac aceasta afirmatie,dar nu eram 100%sigur,si n-am vrut sa dezinformez,cat despre prems,intelesesem ca cei care au deschis aceasta fabrica,s-au desprins de la uzina dacia,pacat ca nu mai lucreaza... mad.gif
maho
Nu s-au "desprins" de la dacia, ci de la "Autocamioane Bv" (Anghel, Seche &Tataru), chiar de la sectiile de "arbori" (de camion, evident), deci aveau experienta in domeniu. Si utilaje, plus ceva oameni. icon_mrgreen.gif Important nu e asta (ca suntem off-topic), ci daca arborii facuti de ei si de altii sunt sau nu buni, backgroundurile ar fi binevenite de la cei care au folosit. Pana acum, am retinut ca Prems face/au facut arbori ok, la fel Mahle, Borgo pt. seturi motor; asta e discutia.
Kiraly
azi am vorbit cu firma pe telefon..camasile sunt Mahle zice el.si pretul asta e promotional
era fabricat in 2007..si cilindrile sunt pe etansare de cupru,dar fara garnituri..atata si fie problema:D
Kiraly
setul a fost pus azi pe posta... am vorbit cu un mecanic cine mi-a zis ca este foarte bun setul de Prems dar segmentii nu sunt de calitate... nu stiu poate mai iau un set de segmenti Kolbenschmidt sau Goetze. Are cineva o oferta?biggrin.gif
cornete
@Rege:tine-ne la curent daca e bun setul sau nu
Kiraly
bineinteles abia astept sa ajunga..o sa primeasca un set de segmenti Goetze..deci a lui o sa fie de vanzare..cred
danut 69-71
Iti recomand un BORGO , daca nu stii sa-l identifici , te voi sustine .
Trebuie sa ai grija la ...
Kiraly
Borgo de 1.4? Goetze nu e destul de bun?
STORMTROOPER
Borgo de 1.4 nu exista. Exista Mahle si Kolberschmit. Segmentii Goetze sunt de calitate, nu stiu sa existe set motor Goetze.
Kiraly
si eu asa stiam ca nu exista Borgo de 1.4. Setul inca n-a ajuns oricum voi fi ocupat in weekendurile urmatoare dar sper ca in februarie reusesc sa schimb setul..
Kiraly
Am primit astazi setul. In ceea ce nu sunt sigur daca este cu etansare de cupru? ca nu scrie pe nicaieri... stie cineva dupa poze?
cornete
Misto mocheta!:)))
Costy2000
Salut !
Am si eu o intrebare cum imi dau seama cum am etansare la cilindri,pe inele de cauciuc sau pe inele de cupru ?
masina este din martie 96' inca nu am desfacut motorul si vreau sa stiu dinainte smile.gif
pojarel18
Nu iti poti da seama ce etansare e decat daca il desfaci. Eu stiu ca modelele pana in 98 sunt cu etansare pe cauciuc.A mea e din 99' si e pe cupru. Cel mai simplu e sa il desfaci si dupa ce esti sigur.....cumperi set. smile.gif
danut 69-71
QUOTE(Kiraly @ 1 Feb 2012, 22:08)
Am primit astazi setul. In ceea ce nu sunt sigur daca este cu etansare de cupru? ca nu scrie pe nicaieri... stie cineva dupa poze?
*


Trebuie sa vezi ce ai in pachet , oringuri de cauciuc sau garnituri de cupru .
Nu exista set motor Goetze , asta este firma doar de segmenti ( sunt suficient de slabuti comparativ cu APEX ).
Cum a zis si Dragos , Borgo nu a fabricat seturi pentru 1400 .
Kiraly
De aia am intrebat ca nu are nici un fel de garnitura. Camasile sunt cu etansare pe cauciuc deci nu sunt bune pentru mine.am sunat deja la firma o sa va fi.oricum n-am ce sa fac cu setul
danut 69-71
Iti poti cumpara garnituri , separat .
Kiraly
Nu e vorba de garnituri ci despre etanseitatea cilindrilor.
danut 69-71
Nu ma refeream la setul de garnituri pentru motor , garnituri cuvant cu mai multe semnificatii/intelesuri , pentru etanseitati ( oringuri /garnituri /saibe , etc )
razvan1985
QUOTE(danut 69-71 @ 4 Feb 2012, 03:23)
Nu ma refeream la setul de garnituri pentru motor , garnituri cuvant cu mai multe semnificatii/intelesuri  , pentru etanseitati ( oringuri /garnituri /saibe , etc )
*


vrea sa spuna ca motorul lui e cu etansare pe cupru,iar camasile din setul pe care l-a cumparat e cu etansare pe cauciuc... biggrin.gif dar poate sa-si cumpere un set de camasi cu etansare pe cupru wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.