Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Taxa de inmatriculare 2012
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
Maskatu
Am vazut ca vorbesc destui useri si pe aici despre aceasta lege, asa ca m-am gandit sa deschid un topic, sa nu mai poluam altele.

Scurt si la obiect:
Solenza din 2003: 2.276 euro (euro 2)
Solenza din 2004: 2.627 euro (euro 2)/919 euro (euro 3)(daca exista 2004 cu EURO3)
Solenza din 2005: 2.977 euro (euro 2) / 1.042 euro (euro 3)
shade4free
foarte mare aceasta taxa
deja stiu ce fac
trag de ea cat pot
apoi cotet de gaini,porumbei,acolo, ceva util la casa omului
ne asteptam pe anul viitor sa ne puna si taxa pe aerul respirat,taxa ce va fi platita in functie de capacitatea pulmonara a fiecarui individ
astia sunt tampiti,ne baga taxe peste taxe,sa poata sa isi tina ei salariile ,diurnele,etc
uuuuuuuuaaaaaaa
jigodiile (stiu ca nu este frumos aici pe forum,dar nu m-am putut abtine)
argon
Era un topic unde se lauda unul ca are Solenza euro 4, desi personal nu cred ca exista, pana in 2005 au foat euro 2 si la final euro 3 cand a devenit obligatoriu. Din 2007 s-a bagat euro 4 pe Logan.
vallyyy
Sincer sa fiu cand valoarea masinii mele va fi de 1500 de euro care mai e rostul sa o mai dau ?Nu zic ca nu ai ce face cu banii astia,dar in raport cu alta masina noua banii astia sunt infirmi.Asa ca raman cu ele solenzarii si supernovistii si aia e,o tin ca a doua masina pentru carat porcul o data pe an si lemne la tara si gata.
Iulikk
Mai trag de ea 5 ani si dup-aia... la programu' rabla. Oricum si-a scos banii cu varf si indesat (cel putin Ferrariu din dotare).
vallyyy
QUOTE(Iulikk @ 15 Jan 2012, 12:11)
Mai trag de ea 5 ani si dup-aia... la programu' rabla. Oricum si-a scos banii cu varf si indesat (cel putin Ferrariu din dotare).
*




Aia ziceam si eu,ce rost are sa o mai dai cand mai iei 1500 de euro pe ea,o stii ca e buna,ai investit in ea atata timp,tine-o si vezi-ti de treaba.
Iulikk
Sincer... n-am investit mare lucru. Decat consumabile si UCE tongue.gif . Nu-s "tiunăr".
vallyyy
QUOTE(Iulikk @ 15 Jan 2012, 13:16)
Sincer... n-am investit mare lucru. Decat consumabile si UCE tongue.gif . Nu-s "tiunăr".
*



Daca aduni consumabilele in toti anii o sa vezi ca ai investit.
Daca o vindeai fara consumabilele astea schimbate periodic,urmatorul cumparator avea de schimbat distributie plus toata directia,plus diferite hibe,tinichigerie(oale)etc.Deci conteaza lucrurile astea
C a t a l i n
Alea sunt costuri de exploatare, indiferent de mașină. În niciun caz investiții.
buntom
De unde aflu ce EURO este motorul? datele din talon nu spun prea mult
Razvan81
Vis-a-vis de taxa asta nesimtita si idiota eu am facut urmatorul lucru:
Am fost astazi in targ, am vazut o solenza frumoasa din toate punctele de vedre, ingrijita, etc, am vb cu omu si raman cu talonul pe umele lui, scurt si la obiect, imi da omu cartea masinii, talonul, facem contract si aia e!
Poi fratilor dacama mai aveam inca 2000 de euroi....ce masina imi luam...!?!
bogdanelkva
Ce masina iti luai?Logan? biggrin.gif Sau un VW din 1944?
shade4free
QUOTE(Razvan81 @ 15 Jan 2012, 15:14)
Vis-a-vis de taxa asta nesimtita si idiota eu am facut urmatorul lucru:
Am fost astazi in targ, am vazut o solenza frumoasa din toate punctele de vedre, ingrijita, etc, am vb cu omu si raman cu talonul pe umele lui, scurt si la obiect, imi da omu cartea masinii, talonul, facem contract si aia e!
Poi fratilor dacama mai aveam inca 2000 de euroi....ce masina imi luam...!?!
*


este o varianta,adevarat,dar depinzi de el
eu am primit o berlina cadou de la fosta sotie,sa o folosesc pe firma, nu am mai facut act de vanzare,a ramas pe numele lor.
Am luat amenzi,care mergeau la ei,sa nu ma spun un aspect,daca tu te duci la furat cu masina,sau faci un accident naspa,,il ia pe ala din pat?
Am avut accident cu berlina,eu nevinovat,am facut desenele pe la politie,mi-am luat actele am plecat la asigurator sa imi dea devizul pentru reparatie,deviz pe care nu l-am putut ridica,eu nefiind proprietar.Si culmea astia(proprietarii )erau prin grecia intr-o vacanta prelungita.
Si tot asa
cand am vrut sa vand berlina aia,am gasit un cumparator care vroia sa imi dea cei 15 milioane(am dat-o mai mult moca,avand si gaz) dar vroia sa nu facem acte ,,nu am fost de acord.Eu m-am lovit de asta si nu mai vreau sa depind de altcineva
Sa nu iti mai spun ca omul acum zambeste si iti ia banii,iar cand ai sa ai nevoie de el,,,,,,,poate are "treaba",poate "nu este in oras",poate nu vrea sa iti raspunda la telefon.
dar suntem majori si vaccinati,facem cum dorim
Iulikk
QUOTE(vallyyy @ 15 Jan 2012, 14:51)
Daca aduni consumabilele in toti anii o sa vezi ca ai investit.
Daca o vindeai fara consumabilele astea schimbate periodic,urmatorul cumparator avea de schimbat distributie plus toata directia,plus diferite hibe,tinichigerie(oale)etc.Deci conteaza lucrurile astea
*



Cum a zis si Catalin... alea-s costuri de exploatare... nu-s investitii.
vallyyy
Eu le vad ca investii,ce-i drept eu pe langa consumabile,am mai pus un led una alta.Ma rog nu conteaza asta,ceea ce am vrut sa spun este ca nu merita sa dai o masina la care ii stii trecutul si stii ca s-au schimbat consumabilele la timp etc pe 1500 de euro(cam atat cred ca mai merge o solenza)
C a t a l i n
Cât costă un led?
Iulikk
@vallyyy: daca iti cumperi un telefon mobil, de exemplu, curentul pe care il folosesti ca sa incarci bateria il pui ca investitie? Sau creditul consumat? Este acelasi lucru si aici. Anvelope, distributie, ulei, benzina, becuri, leduri = consumabile, fara ele degeaba ai masina.
vallyyy
Masina in sine e o investitie si tot ce tine de ea(asa vad eu lucrurile), de banii aia care i-am dat pe masina si care i-am bagat in masina(uleiuri etc) puteam sa fac altceva si masina in sine e un consumabil,orice se consuma de pe ea,orice din lumea asta e consumabil.
In fine discutia asupra faptului ca e investitie sau cost de exploatare nu-si are rostul,am zis ce vreau sa se inteleaga si ma repet : o masina in care s-au depus timp si bani(revizii facute la timp si probabil alte lucruri)nu se vinde pe 1500 de euro,aia se tine,e parerea mea.

P.S. - am investit si in telefon 80 de lei pe o fata,o baterie si o panglica tongue.gif
C a t a l i n
Investiție e atunci când îți cumperi TIR și cari cu el marfă pe BANI, astfel încât profitul tău să fie MAI MARE decât devalorizarea acaretului, care începe de cum ai primit cheile.

Mașina ta la care îi pui led-uri încercând să îi dublezi valoarea e doar o modalitate de a cheltui niște bani pe care nu-i vei mai recupera vreodată.
argon
QUOTE(buntom @ 15 Jan 2012, 15:52)
De unde aflu ce EURO este motorul? datele din talon nu spun prea mult
*



Te uiti in talon la ultimele doua caractere din numarul de omologare(nu identificare), si le postezi aici.
vallyyy
QUOTE(C a t a l i n @ 15 Jan 2012, 17:45)

Mașina ta la care îi pui led-uri încercând să îi dublezi valoarea e doar o modalitate de a cheltui niște bani pe care nu-i vei mai recupera vreodată.
*



De unde ai dedus tu ca mi-am pus leduri ca sa-i dublez valoarea? DRL-ul ala home-made de pe masina ta i-a dublat valoarea ?Investitia mea in leduri (interior,pozitii,plafoniera si numar spate) nu m-a costat cat a costat DRL-ul tau
C a t a l i n
Unde am zis eu că DRL e investiție?

Chiar tu ai spus mai sus că după cât s-a investit în mașinile astea, nu mai merită vândute? Deci cât s-a investit? Un pumn de leduri? radmasa.gif
Andy_ACS
QUOTE(shade4free @ 15 Jan 2012, 15:44)
[...]
Am luat amenzi,care mergeau la ei,sa nu ma spun un aspect,daca tu te duci la furat cu masina,sau faci un accident naspa,,il ia pe ala din pat?
Am avut accident cu berlina,eu nevinovat,am facut desenele pe la politie,mi-am luat actele am plecat la asigurator sa imi dea devizul pentru reparatie,deviz pe care nu l-am putut ridica,eu nefiind proprietar.Si culmea astia(proprietarii )erau prin grecia intr-o vacanta prelungita.
Si tot asa
[...]
*



Tocmai pentru a evita probleme de genul asta se face contract la notar prin care se cedeaza dreptul de folosinta al bunului unei alte persoane (cumparator).
Eu stiu ca se poate deoarece am facut asa ceva la vechea Supernova pe care o vandusem unui cunoscut care a intarziat sa o treaca pe numele lui, iar apoi a avut nevoie sa plece cu ea in Germania. In 20 de minute la notar, am dat ~100 ron si gata.
In felul asta ai dovada legala ca masina nu o folosesti tu, ci 'cumparatorul'. Legal, corect, civilizat.
vallyyy
QUOTE(C a t a l i n @ 15 Jan 2012, 18:50)
Unde am zis eu că DRL e investiție?

Chiar tu ai spus mai sus că după cât s-a investit în mașinile astea, nu mai merită vândute? Deci cât s-a investit? Un pumn de leduri?  radmasa.gif
*




Eu nu am zis nicaieri mai sus ca DRL-ul tau e o investitie,in schimb vreau sa-mi arati unde am zis eu ca ledurile dubleaza valoarea masinii ?Daca asa consideri tu cand iti pui un lucru pe masina ca iti dubleaza valoarea masinii,e parerea ta si ti-o respect,dar nu o spune la adresa altora
C a t a l i n
Păi te mai întreb odată atunci, care sunt investițiile alea pe care le-ai făcut așa încât acum nu mai merită să o vinzi, dar înainte merita? Că leduri ai zis.
vallyyy
Investitie pentru mine e si masina in sine,am avut niste bani pe care puteai sa-i bag in altceva si la categoria bani investiti,pun si banii care i-am cheltuit pe benzina care i-am cheltuit ducandu-ma in alt judet expres pentru a regla ceva la masina,deoarece la mine in oras sunt ceva mai incompetenti mecanicii.Investitii intr-o masina sh cum am luat eu se gasesc,in special cand vrei sa o faci pe gustul tau.
Nu merita sa dai o masina in care ai investit bani,munca si timp de-a lungul anilor,la noi nu se poarta moda de a vinde o masina in care nu mai trebuie investit nici macar 1 leu.Vorbesc exclusiv de piata sh,in ziua de azi se gaseste cam greu o masina buna.Cum eu consider ca multi de pe aici au tinut la masina lor ca la ochii din cap nu are rost sa o vanda pe 1500 de euro.Fiecare priveste lucrurile cum vrea si intelege ce vrea
C a t a l i n
Proaste investiții!
vallyyy
Trebuie sa recunosc ca masina in sine e o investitie destul de proasta,dar e greu si fara ea.
argon
QUOTE(vallyyy @ 15 Jan 2012, 20:29)
Nu merita sa dai o masina in care ai investit bani,munca si timp de-a lungul anilor
*



Ba merita s-o dai cat mai repede ca e rabla mancatoare de bani si timp. La o masina ii dai ulei si filtre, nu stai sa pierzi timp bani si munc cu ea, desi la Solenza mai rar asa ceva.
Iulikk
Crezi tu ca rar asa ceva? Stiu 4 Solenze (cu tot cu a mea) care nu stiu altceva decat consumabile. 2 din ele au peste 200 000 de km, una din ele, diesel a fost pe scoala de soferi.
Andy_ACS
Depinde ce intelegi tu prin consumabile - daca ai o viziune mai larga, orice e un consumabil pana la urma.
vallyyy
QUOTE(Andy_ACS @ 15 Jan 2012, 20:57)
Depinde ce intelegi tu prin consumabile - daca ai o viziune mai larga, orice e un consumabil pana la urma.
*




Mi-ai luat cuvintele din tastatura.Toata masina e consumabil in sine.
Bine romanii schimba doar uleiul si filtrele altceva nu vad masinile alea,doar astea,nu vad distributii ,pompe de apa,simeringuri,placute,discuri,saboti,antigel,lichid de frana,senzori,fulii etc
C a t a l i n
Deci mașina e o investiție și un consumabil. Am notat.
vallyyy
QUOTE(C a t a l i n @ 15 Jan 2012, 21:11)
Deci mașina e o investiție proasta și un consumabil. Am notat.
*



Am corectat........ si oamenii sunt consumabili(azi un rinichi,maine mai cedeaza un ficat si tot asa) ce sa le faci ,efemeri si noi si ele (masinile)
C a t a l i n
În încheierea prelegerii, poți indica și un obiect "neconsumabil"?
vallyyy
Cam greu,dar poate exista.
C a t a l i n
QED. Nu stăpânești acești 2 termeni: investiție și consumabil.
vallyyy
Vad o sfera mai larga asupra acestor doi termeni,scuza-ma ca nu sunt fixist.Ce mai e de spus este ca si organismul asta numit om se poate consuma,cauta autoconsumul tesutului muscular biggrin.gif .Masina e o investitie care nu aduce profit sau ma rog in cazul taximetristilor aduce
ionelpopa83
post-336-1110552475.gif post-336-1110552475.gif post-336-1110552475.gif post-336-1110552475.gif post-336-1110552475.gif


ONTOPIC:
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/calcu...luare_2012.html

- pentru o solenza fabricatie 2005 cu motor de 1.4 ( norma de poluare Euro 4, conform certificatului si cartii de identitate, habar nu am daca este reala sau nu dar banuiesc ca functionarii care calculeaza taxa se iau dupa ce scrie in documente, nu cred ca masoara nimeni noxele icon_mrgreen.gif ) taxa de inmatriculare este de 474.96 Euro
Iulikk
Nu exista EURO 4 pe Solenza.
Maskatu
Nu exista euro 4 pe solenza, cel putin nu oficial. Din pacate impozitul pentru o solenza este mai scump decat cel pentru super nova, masina fiind mai noua. Diferenta este doar la euro 3, pentru solenzele din ultimul lot, care au taxa ceva mai mica.
argon
Nu exista euro 4 fizic pe zolenza, exista o coincidenta in cartea de identitate la numarul de omologare. Tot ce-i posibil ca la alea sa se ia de bun, si sa fie incadrate euro 4 biggrin.gif
buntom
QUOTE(argon @ 15 Jan 2012, 18:29)
Te uiti in talon la ultimele doua caractere din numarul de omologare(nu identificare), si le postezi aici.
*



(BMW) ...X5 am aflat pana la urma, este EURO 2 si taxa este de 2.627 euro, pai masina a costat aprox. 2.300 euro... blink.gif
ionelpopa83
- nu ma intereseaza daca exista sau nu euro 4 wink.gif , eram curios daca a facut cineva o cerere de calcul la organul fiscal si a primit un raspuns oficial pentru solenza 2005 ce are "E4", sau chiar a achitat o astfel de taxa

Extras din normele de aplicare ale legii:
CAP. 4 Calculul taxei ART. 5

Taxa se stabileste in baza unei formule care cuprinde elementele de mai jos:
1. Norma de poluare Euro, se regaseste codificata in cartea de identitate a autovehiculului la rubrica 5 "Numarul de omologare", prin ultimele doua caractere din numarul de omologare, dupa cum urmeaza:
Norma de poluare Euro : Codificare
Non Euro : E0 sau R0
Euro 1 : E1 sau R1
Euro 2 : E2 sau R2
Euro 3 : E3 sau R2
Euro 4 : E4 sau R4
Euro 5 : E5 sau R5 sau RE
Euro 6 : E6 sau R6 II
Razvan81
QUOTE(shade4free @ 15 Jan 2012, 15:44)
este o varianta,adevarat,dar depinzi de el
eu am primit o berlina cadou de la fosta sotie,sa o folosesc pe firma, nu am mai facut act de vanzare,a ramas pe numele lor.
Am luat amenzi,care mergeau la ei,sa nu ma spun un aspect,daca tu te duci la furat cu masina,sau faci un accident naspa,,il ia pe ala din pat?
Am avut accident cu berlina,eu nevinovat,am facut desenele pe la politie,mi-am luat actele am plecat la asigurator sa imi dea devizul pentru reparatie,deviz pe care nu l-am putut ridica,eu nefiind proprietar.Si culmea astia(proprietarii )erau prin grecia intr-o vacanta prelungita.
Si tot asa
cand am vrut sa vand berlina aia,am gasit un cumparator care vroia sa imi dea cei 15 milioane(am dat-o mai mult moca,avand si gaz) dar vroia sa nu facem acte ,,nu am fost de acord.Eu m-am lovit de asta si nu mai vreau sa depind de altcineva
Sa nu iti mai spun ca omul acum zambeste si iti ia banii,iar cand ai sa ai nevoie de el,,,,,,,poate are "treaba",poate "nu este in oras",poate nu vrea sa iti raspunda la telefon.
dar suntem majori si vaccinati,facem cum dorim
*



Foarte adevarat ce spui!
Totusi eu nu merg pe ideea de a lua amenzi, si daca le iau ma duc frumusel sa le platesc!
Omu a fost destul de ingaduitor cu mine si zic eu, nu merita sa-i fac probleme, sper ca nici el mie!
Acum sa inmatriculez masina pe numele meu ma costa peste o mie de euro de unde sa mai iau eu banii astia???
mai astept sa vedem ce se mai intampla, macar sa mai scada daca nu sa o scoata si o trec si pe numele meu pana atunci insa...
Azi am facut o tura mica cu ea prin oras si pot sa spun ca m-am indragostit, imi place la nebunie!!!
Ba mai mult decat atat, numerele se potrivesc de minune, fix initialele mele si a mamei mele smile.gif
Sa auzim numai de bine!!!
cristy2008
Salutare! Daca de exemplu nu este prima transcriere in sensul ca nu sunt primul proprietar se mai plateste taxa?
2. Taxa se plateste si daca nu se vinde masina si o pastrezi?
cristio_79
E vorba de prima transcriere dupa intrarea in vigoare a legii. Poti fi si al 15-lea proprietar, daca masina a fost inmatriculata inainte de 2007, o plateste cel care o cumpara, in cazul in care se incurca cineva sa faca asta. Dar avand in vedere cuantumul taxei, s-ar putea sa o dai cu lumanare si sa-i mai dai si o diferenta. Deci mai bine o pastrezi si o dai la rabla sau o dezmembrezi (si in acest caz ti se pun niste bete in roate).
Razvan81
QUOTE(cristy2008 @ 16 Jan 2012, 23:00)
Salutare! Daca de exemplu nu este prima transcriere in sensul ca nu sunt primul proprietar se mai plateste taxa?
2. Taxa se plateste si daca nu se vinde masina si o pastrezi?
*


Problema asta o am si eu, la a mea sunt al 3-lea propietar, prima inmatriculare a fost in 2003 apoi in 2011, ma gandesc daca platesc sau nu taxa, pana aflu un raspuns concret merg cu ea asa pe numele fostului propietar!
Inca ceva vis-a-vis de impozit, nu prea merge bagata la financiar ca sa poti pastra locul de parcare, e musai inmatriculata si copie de pe talon in care sa apara ca propietarul pacarii e si cel al masinii, asta daca interesa pe careva!
Bafta si multi multi km fericiti smile.gif
OFF: azi era sa ma buseasca unu care vroia sa schimbe banda si nu stia sa se uite in oglinzi, iar semnalu cred k era stricat ca nu l-am vazut si era ditamai camionu. Noroc cu claxonu:D
argon
Nu e greu , se plateste la prima transcriere dupa intrarea in vigoare a legii, indiferent ca e la al doilea sau la al zecelea proprietar, la urmatoarea vanzare se plateste taxa.
supertorr
Am vazut ca in ultima vreme(de cand cu taxa de poluare si chiar daca s-a suspendat pana in ianuarie 2013) ca au scazut preturile la masinile inmatriculate pana in 2007 iar romanii incearca sa scape de masinile cu pricina cat mai repede de frica sa nu ramana cu masinile 4ever.

Este si cazul proprietarilor de solenza care sunt oarecum nevoiti sa scape de masini cat mai curand iar potentialii cumparatori de masini se orienteaza dupa cele inmatriculate dupa 2007 ca sa nu mai plateasca taxa de poluare(asta daca au bani de o masina mai noua).

Fiecare alege asadar ce masinaconsidera...cei masina ii place si mai ales ce isi permite sa cumpere si totodata sa si intretina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.