Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Xenon in lampa de marsarier logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2
user2000
Buna ziua ! si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie , la search nu am gasit nimic. Doresc sa-mi pun xenon in lampa de marsarier la logan , din ce stiu imi trebuie un bec H1 si trebuie "tiganit " putin acolo ca sa stea. Vroiam sa-mi fac mai de mult , dar acum nu mai gasesc topicul acela. Imi puteti da informatii cum sa realizez aceasta "trasnaie " ? cum ar fi : niste poze cum ati prins becul acolo , impresii , se merita/ nu se merita , lumineaza bine noaptea etc


Multumesc anticipat !
bobo77
Mai tu vorbesti serios?
tatabobu
Cat de aerat trebuie sa ai creierul incat sa vrei sa-i orbesti si pe aia din spate?
slash21
si eu vreau sa imi pun xenon la lampile de la numar blink.gif
bygy007
eu vreau inlocuiesc toate becurile cu xenon , eventual mai pun vre-o 3 pe linga antena radio sa vad mai bine in fata
GIC
Ba ce prosti is toti fabricantii de masini ca nu pun macar becuri halogen de 55W pe spate in locul la alea chioare de 21W. Poate n-ar strica si ceva proiectoare sa fie cool cand dai cu spatele. Eu inca cred ca intrebarea a fost pusa la misto, altfel e grav rau de tot.
C@talin
deci eu am vazut in afi in parcare un cielo cu xenon pe ambele lampi marsalier .
DB77AAA
E un ”must have”.
Iulikk
Da' nu se topeste stopu' de la gzenon?
bucatzel
Nu, ca daca ai vizibilitate, parchezi mai iute, si in consecinta, tii mai putin becul aprins.
killerul
Daca parchezi prea repede nici nu se "incarca" xenonul la puterea lui maxima. Sper sa puna macar xenon de 55w ca alea de 35w sunt cam chioare.
Amedeus
Poate omul a gresit si vrea sa puna un bec halogen nu xenon. Pe fosta SN am adaptat pentru mersul inapoi un bec halogen de 20W/12V. Se vedea foarte bine, mai bine decat cu becul clasic de 21W.
alienu2006
mai usor ar fi un bec h11... ca in poze...

avantaje ai ca lumineaza mai tare...
dezavantaje dureaza 5-8 secunde sa se aprinda ok si deterioreaza oglinda si s-a topit un pic, si nu prea merita investitia...

dar parerea mea, eu am avut xenon si acum am leduri, mai mult merita ledurile... ca investitie mult mai ieftine, ca luminozitate cam la fel. (ultimele 2 poze)
Filip
Pacat ca voi nu aveti stopuri simetrice, ca la 1310. Acolo chiar s-ar fi meritat, ar fi fost ca un fel de faruri pentru cand dai cu spatele. Ar fi ceva sa integrati niste proiectoare in bara spate. Cum erau stopurile de ceata la Dacia Nova. smile.gif
neumann
QUOTE(user2000 @ 15 Jan 2012, 15:43)
Buna ziua ! si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie , la search nu am gasit nimic. Doresc sa-mi pun xenon in lampa de marsarier la logan , din ce stiu imi trebuie un bec H1 si trebuie "tiganit " putin acolo ca sa stea. Vroiam sa-mi fac mai de mult , dar acum nu mai gasesc topicul acela. Imi puteti da informatii cum sa realizez aceasta "trasnaie " ? cum ar fi : niste poze cum ati prins becul acolo , impresii , se merita/ nu se merita , lumineaza bine noaptea etc
Multumesc anticipat !
*



Nu trebuie neaparat sa pui gaze rare in lampa de mars!ariere. Poti sa incerci si cu GPL, obtii aproape acelasi efect. Daca nu, merge si cu benzina la urma urmei. Sa vezi ce frumos lumineaza dup-aia, poti sta la o tigara si admira trasnaia respectiva, numa sa ai noroc d-o scanteie de la instalatia electrica.
tribunul
QUOTE(Filip @ 16 Jan 2012, 20:25)
Pacat ca voi nu aveti stopuri simetrice, ca la 1310. Acolo chiar s-ar fi meritat, ar fi fost ca un fel de faruri pentru cand dai cu spatele. Ar fi ceva sa integrati niste proiectoare in bara spate. Cum erau stopurile de ceata la Dacia Nova.  smile.gif
*


Nu-i nicio problema il faci pe ala de ceata sa se aprinda si cand dai cu spatele.

Il faci = rotesti din maneta.
user2000
multumesc alienu2006 pt poze biggrin.gif asa vreau si eu sa-mi fac , si le multumesc celor carora vorbesc pe subiect si nu se baga in seama numai ca sa faca posturi vorbind aiurea (parerea mea e ca aveti creierul asa plat , ca patineaza musca pe el sleep.gif )
deci am sa le raspund celor care merita si sunt interesati , respectiv on topic :
-bobo77 : dupa cum vezi .. da !
-becul de la marsarier sta aprins si nu stiu eu ? eu stiam ca se aprinde numai cand bag marsarierul dry.gif
-Iulikk : bai ... din ce stiu eu ... nu biggrin.gif
-killerul: 35 W e suficient, daca pun de 55W o sa fie mult prea incarcata instalatia masinii
-alienu2006 deci nu-mi prea recomanzi ... ok.. ma mai gandesc daca-mi mai pun .. .daca zici ca se topeste oglinda ... nu prea's incantat ohmy.gif
Han Solo
Mai omule, increteste-mi creierul si explica-mi: la ce bun?
user2000
mai multa lumina ... nici acuma nu te-ai prins ?
Han Solo
Nu omule. Ca pentru mine problema e legata de lipsa de vizibilitate inerenta pozitiei.

Chestie care se rezolva cu senzori de parcare, camere video, sau, nec plus ultra, o camera video low light.

Tu ce rezolvi?
user2000
daca am mai multa lumina , vad mai bine , nu ca acuma nu as vedea , dar mereu e loc de mai bine si pana la urma care-i problema ? fiecare isi face ce vrea pe masina , eu am intrebat ceva , pe cei care stiu mad.gif
bygy007
o intrebare , cind aprinzi farurile aprinzi si proiectoarele? chiar daca nu e ceata? ca sa vezi mai bine?
klaus
Ca poti face orice modificare doresti, este parera ta.
Insa stii ca legal intensitatea luminoasa nu are voie sa fie mai mare de 300 candele?
Poti studia in acest sens Regulamentul nr. 23 CEE- ONU – Dispozitii uniforme privind omologarea lampilor de mers inapoi ale autovehiculelor si ale remorcilor acestora.
bobo77
Se poate inchide sau muta la cafenea, in ultimul timp este cel mai penibil topic deschis pe o arie tehnica...
Dsign
Va asigur, avem de-a face cu mult aer fals in materia cenusie...


El este cel care si-a reglat farurile in asa fel incat ii sperie pe toti, iar cand este "apostrofat", pune faza lunga si ii reduce pe ceilalti participanti la trafic la tacere. Reglajul este "houm meid", va asigur si de asta biggrin.gif
user2000
vad ca aveti chef de mistouri , si nu mai raspund la toate provocarile . dsign uite cum bate faza scurta (pana la poarta sunt 20 m). ca sa fie totul clar , ideea cade pentru ca se topeste oglinda lampei , deci rog un moderator sa-l inchida dry.gif
klaus
Faza aia scurta bate absolut aiurea, cred ca e reflector de antiaeriana.
Are ditamai lobul de lumina in sus si in stanga, exact cum e mai prost.
user2000
masina e pusa oblic in garaj , pt ca sunt bicicletele in spate lateral... aaaaa tu zici k bat farurile asa \ / ? pai dupa ce le-am ridicat putin (cam 3 spire pt fiecare far) mi s-au parut asa / \ si le-am dat si cate o spira jumate k sa stea mai in spre lateral
Dsign
Io va avertizai...
bucatzel
QUOTE(user2000 @ 17 Jan 2012, 10:05)
masina e pusa oblic in garaj , pentru ca sunt bicicletele in spate lateral... aaaaa tu zici ca bat farurile asa \  / ? pai dupa ce le-am ridicat putin (cam 3 spire pentru fiecare far) mi s-au parut asa / \, si le-am dat si cate o spira jumate, ca sa stea mai in spre inspre lateral
*



/me is banging head on keyboard.

babiatule, tu de ce mama supararii crezi ca au aia prin service scule CALIBRATE de reglaj al farurilor? Ca sa aiba pe ce sta asezati in timp ce dau doua spire inainte si juma' de spira inapoi?

Si pentru propria ta fericire, da, se pot regla farurile si in curte, cu fata spre garaj. Dar si acolo sunt niste reguli, nu e pura impresie artistica. Reguli de care mi-i clar ca n-ai habar.

Apropo, ti-am corectat io ultimul post, pentru ca nu stiu cum sa-ti spun, dar cel putin din punctul de vedere al regulamentului, scrii execrabil.
tatabobu
User2000, da' un control oftalmologic ai incercat? Poate ochii tai n-au capacitatea de a vedea suficient de bine noaptea.
user2000
stiu ca se pot regla in curte , si da , am nevoie de un control smile.gif sunt nebun de legat wink.gif de aceea nu bag in seama toate aceste incercari de a ma face sa imi ies din fire ... va inteleg ca sunteti suparati ca nu va bag in seama radmasa.gif nu mai incercati smile.gif
bobo77
Macar stii sa faci caterinca radmasa.gif
cielo99
Si eu vreau xenon la plafoniera.Sa vad cand deschid usa. ohmy.gif
Iulikk
Ce va roade invidia... tongue.gif
Filip
Nu-i mai simplu sa montezi pe portbagaj o baterie de proiectoare? Ceva gen...
Au si rol de intimidare, nu stiu cine mai are curaj sa te streseze noaptea cu blitz-uri. laugh.gif
tribunul
Ca mare vedeta e sa-l streseze paparatzii noaptea.
user2000
nici chiar asa smile.gif eu vroiam ala sa se aprinda numai cand bag marsalierul biggrin.gif
Iulikk
Pai n-are farmec asa...
adiya
QUOTE(bucatzel @ 17 Jan 2012, 12:17)
/me is banging head on keyboard.

Bai baiatule, tu de ce mama supararii crezi ca au aia prin service scule CALIBRATE pentru reglajul farurilor? Ca sa aiba pe ce sta asezati in timp ce dau doua spire inainte si juma' de spira inapoi?

Si pentru propria ta fericire. Da; se pot regla farurile si in curte, cu fata spre garaj, dar si acolo sunt niste reguli. Nu e pura impresie artistica. Reguli despre care mi-e (in Banat nu e aceeasi gramatica?) clar ca n-ai habar.

Apropo, ti-am corectat eu ultimul post, pentru ca nu stiu cum sa-ti spun, dar cel putin din punctul de vedere al regulamentului, scrii execrabil.
*


Ontopic: Si eu am avut la un moment dat nevoie de ceva mai multa lumina in spate, insa pana la HID e cale prea lunga.
C@talin
io vreau sa bag un xenon in plafoniera cum fac ?
Iulikk
Daca nu pui bixenon nu faci o treaba wink.gif .

Chiar... nu merge pus bixenon si la stopuri?
user2000
@adiya: ne spui si noua cum ai rezolvat ? poti sa pui xenon in ce vrei ... acuma ca te tine 2 luni ... ii alta treaba si ca o sa ai plin frigiderul smile.gif)
cielo99
QUOTE(C@talin @ 21 Jan 2012, 18:08)
io vreau sa bag un xenon in plafoniera cum fac ?
*


Repede mi-ai furat ideea icon_mrgreen.gif
Se procedeaza in felul urmator: se desface plafoniera, se pune xzenonul, se monteaza plafoniera la loc dry.gif
PS: incerca sa montezi o bara de fata pe spate si pui proiectoare in care se poate pune xenon.
adiya
Practic nu ma intalneam prea des cu nevoia si am renuntat. Daca as fi fost mai interesat probabil as fi incercat cu niste leduri ceva mai focalizate.
djtzeava
eu vreau sa-mi pun HID la cadrane :-P
parca s-ar vedea mai bine smile.gif
Paul Gabriel
Esti hotarat?
Maskatu
Eu vreau sa imi pun xenoane la pozitiile din far. A mai facut cineva asa ceva? Rog poze si explicatii. Multumesc.
fuzzzy
Daca nu-s cu lupe tot degeaba...
offspring
Este cumva un club special pt logan? Unde se vorbesc intre ei sa-si regleze farurile sa bata in copaci? Nu de alta, veneam vineri de la bucuresti, iar daca 5 din 10 masini erau logan, 4 din 5 aveau farurile reglate sa bata la stele. Crezand ca aveau faza lung, ca un sofer bun ce sunt, ii avertizam printr-un flash, si ce credeti? Imi baga si el faza lunga in ochi! Erau si cu xenon si fara xenon si cu proiectoare cu toata ca nu era urma de ceata..

Sau masina e posedata si-l face pe om, odata urcat la volan, nebun sa-si aprind tot arsenalul?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.