Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: BOBINA DE INDUCTIE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nicuandrei
Salut baieti! am si eu o intrebare daca pun un fir de la o baterie pe borna plus la borna plus a bobinei de inductie de dacie spre exemplu si borna minus a bobinei de inductie o conectez la un delco tot de dacie, cand invart axul delco-ului ar trebuii sa imi dea scanteie?
stoica_mariush
Da normal ar fi sa dea scanteie daca toate acestea sunt pe masina daca nu trebuie s vii cu minus de la baterie pe carcasa decoului.
daca mai e ceva nu evita sa intrebi
r3d
pai si ce vrei sa faci mai departe cu ea ???
nicuandrei
am un motor de 200 cc di vreau sa fac un cart si sa il pun pe cart num ai ca motorul nu are scanteie am incercat sa il fac dar fara sperante si am montat o bobina de inductie de dacie cu alternator releu de incarcare si o trb sa ii mai cumpar o aprindere electronica si un senzor at 011 ca motorul este monocilindric si delcoul de dacie are 4 came... si voiam sa ii fac proba si nu imi dadea scanteie bobina da eu nu legasel - de la baterie de carcasa delcoului. ms baieti!
krapcarasu
pt motor de 200 cc iti recomand aprindere de motocicleta Minsk, adica magnetou si modul electronic
nicuandrei
pai ce spui tu e vb de vreo 3 mill aprinderea de minsk pe cand ansamblul asta de dacie il am imi mai trebuie decat senzor si aprindere adica vreo 80 de lei plus ca magnetoul de minsk nu se potriveste pe ambielaj unde mai pui ca nici bobinele aprinderii nu cad pe gaurile suportilor
r3d
pai si de ce nu incerci sa polizezi la delcou acel ax care deschide platina,adic sa il faci sa deschida doar intrun punct care il vrei tu smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.