Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: A curs benzina pe la capacul pompei de benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Salut tuturor,

Sa va povestesc patania mea, pana acum totul bine si frumos la pompa actuala.
Am plecat sambata spre munte, iarasi totul frumos... pana... pana duminica dimineata cand mirosea a benzina pe langa masina, deschid capota si vad benzina cursa pe la capacul pompei de benzina (era asa baltuta si cursese si pe blocul motor), am luat cheia de 11, am strans surubul din capul capacului, am spalat cu detergent si tot apoi am mers spre casa, am parcurs cam 200 km si nu a mai curs, m-am uitat azi dimineata la ea si ... nu a mai curs...

Am patit asa si la pompa originala, tot la munte. Ce se intampla? Se desface singurul surubul ala? de la frig se contracta si curge? exista vreo rezolvare?
r3d
pai presiune atmosferica mai mare la munte cred,,dar nu prea imi vine a crede.cel mai probabil de la frig. mai patesc de la caldura am o garnitura din cauciuc si se dilata si mai sa prelinge un pic
C a t a l i n
Presiunea atmosferică scade când altitudinea crește.
Alexio
Sa va mai zic ceva, aveam cam 40L in rezervor si masina era in panta, sa zic o panta de vreo 10 grade,cu botul in jos, chestia este ca la pompa originala tin minte sigur ca masina era parcata orizontal, nu in panta ca acum.

Vad ca de cand am strans-o, nu a mai curs... s-a strans surubul ala cam 1 cursa...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.