Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: fuge roata singura
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
david91
Va salut...revin si eu cu o problema aparuta de curand la batrana mea dacie...Berlina din 2000 si anume am o pronlema la directie...In mers iau mai multa tura de volan pentru a lua o curba fata de cum luam inainte si am observat un lucru...1 la mana-pozitia volanului mi se schimba mai mereu...2 la mana-cand iau curba simt cum se duce roata singura in viraj fara sa iau de volan si acest lucru il simt si la drum drept pe pietris sau nisip..

Am saltat masina pe cric si pe o parte si pe alta si nu am joc la capetele de bara...defapt nu joaca roata deloc (stanga-dreapta) si nici (sus-jos)...

M-am uitat si sub bord unde se imbina axul volanului cu un alt ax(nu stiu exact cum se numeste)..acolo se observa umpic de joc si din cate am inteles este un fel de bucsa acolo care se poate schimba...dar cred ca acel joc il are mai demult nu de acum de cand am aceasta problema...

Care ar fii problema si de ce mi se schimba mereu pozitia volanului?
bygy007
sa nu ai probleme pe la bucsile de la tirant
N E S
Incearca sa faci proba la drum dupa ce umflii rotile. Mergi la vulcanizare si baga un 2.2 pe toate (fata ma intereseaza) dupa mergi iarasi la drum cu ea. Daca nu se observa nici o schimbare de comportament atunci treci la verificat bucsi si capete de bara, eventual unghi de fuga dereglat, etc.
PH-06-BOA
Lonjeroanele sunt bune? Pune pe cineva sa se uite cand mergi inainte si inapoi, fara sa virezi, ca sa se vada bine, si sa observe daca rotile isi pastreaza pozitia. Daca la inaintare rotile se apropie jos, rotile au tendinta de apropiere intre ele, ai unghiul de convergenta inchis in fata. Daca se departeaza, e invers, adica rotile sunt mai departate in partea de fata, decat cea de spate (uzura la interior). Uzura bucsilor la bascule, inclusiv la T-eu, nu le poti depista usor, doar cu mana. De aceea, uita-te atent, si incearca-le cu un levier.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.