Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia "Limuzina"
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
NeaGigi
si totusi exista si limuzina dacia... va place?
marianrec
A naibi de urata... Totusi e cu faruri CN1- deci este construita dupa vremea lu` ceasca. Eu stiam ca numai lui ii faceau masini la comanda.
clau lcf
A ta e? Am vazut si eu una albastra dar fara chestia aia pe plafon. Pare ingrijita masinuta. Linie vad ca are. Mai pune poze daca mai ai. Cu interiorul. Daca e a ta bravo. Urata neurata e ceva rar. Pastreaz-o si ai grija de ea. Bafta multa si bun venit in clubul nostru. valuri.gif
anndi
interesant cu dacia asta limuzina...e folosita pt a duce porcii la targ? biggrin.gif Glumeam!
Care stiti mai multe despre ea bagti detalii
MMihai
spune-ne si noua ceva detalii despre motor, performante
T.rac3Er
sunt mai multe masini din astea...probabil ca in tara au facut cateva sute...ai sanse sa vezi una ca si un lastun
payty
Are tot motorul de 1.4? ce viteza maxima prinzi cu ea? Cate locuri are?
argon
Super masina, pacat ca seamana cu un dric, am vazut si eu una tot rosie.
Eu zic ca e un break modificat de el.
Vrem detalii, lansezi bomba si pleci?
seb
asta ar mai arata cumva.
My Berlina
faina masina am mai vazut si eu una dar era folosita pentru transportul de cenzurat smile.gif dar chestia aia de pe plafon se poate folosi la ceva ca si poti sa pui bagaje in ea sau este acolo numai pentru decor si bun venit in clubul nostru!
ionut17
le-am gasit pe net
Mr_K
pe zi ce trece dacia ma tot uimeste. Intai cu daciac cabrio, iar acum cu limuzina.
ciprianeduard
Chiar au fost asa din fabrica? sau sunt modificate?
mircea-daniel
Taica-meu a avut una d'astea la un SMT la care lucra.Cica erau bune, dar daca incercai sa umpli masina, se distrugea motorul.In ea se pare ca intra 7 oameni lejer, sau 8 mai inghesuiti, dar deja la 7 face urat; optional intra cam 20-25 de saci de cartofi/etc, dar viteza maxima nu e mai mare de 10km/h.Este facuta de Uzinele Dacia, la SMT aterizase asta, ca nu stiu de ce nu le venise un Aro; au avut o scurta cariera la echipa de raliu, era un fel de asistentza tehnica. Masina cica e buna, o Dacie ca toate altele, ei au cantarit-o si cica are 1100kg, rezistenta este, numai ca trebuie sa fii atent mereu la poponeata aia mare. Iarna un coleg de-al lor facea piruete cu ea, nu stiu pe unde, si cica era show sa vezi o insecta ca ea rotindu-se.De fugit, au alergat cu ea pana la 130km/h, dar cu ceva smecherii, si cu putina frica ca era cam instabila.Se pare ca capetele de bara pe spate sunt modificate.Cea a lui taica-meu nu avea partea de sus; era tunsa.Un pic cam periculoasa, ca nu are modificari ce s-ar impune unei masini mai mari.Dar amuzanta.
In rest, doar atat.Oricum, mie personal una d'aia mi-ar place; e piesa de colectie, alaturi de cabrio, sport, gordini, break, berlina, ranjetul lui Iliescu. Peste vreo 10 ani, vor fi cautate, asa cum se cauta IMS-urile acum.Chiar imi pare rau ca le handralesc unii(desi poate oamenii au nevoie de masini), pentru ca nu s-au facut multe.
P.s.: chiar nu inteleg de ce unii se iau de masina asta.mie personal nu mi se pare chiar asa urata.
kid88
Sunt facute din fabrica cateva. Am vazut si eu una in Severin(MH) dar avea numere de CS(CarasSeverin) si era neagra.
ciprianeduard
Oricum e belea mi-ar place dar cu bani care dau pe ea cred ca iau un BMW mai nou ca ea laugh.gif
NeaGigi
Pai ce sa va mai zic despre masina? Din cate am inteles s`au fabricat doar 5!!! Are motor de 1.4, 5 viteze, consum de 7.5 , 8 locuri, an fabricatie 1993 !!! viteza maxima 140km! ionutz17.... masina rosie din pozele tale e a mea... biggrin.gif
e de vanzare: 5000 de euro !!!
horiajam
ceva poze la interior se poate ?
sunt curios cum sunt scaunele , banchetele asezate ..
argon
QUOTE(NeaGigi @ 21 Feb 2006, 23:49)
Pai ce sa va mai zic despre masina? Din cate am inteles s`au fabricat doar 5!!!  Are motor de 1.4, 5 viteze, consum de 7.5 , 8 locuri, an fabricatie 1993 !!! viteza maxima 140km! ionutz17.... masina rosie din pozele tale e a mea...  biggrin.gif
e de vanzare: 5000 de euro !!!
*




pune un anunt la bursa...cred ca e bun pretul, tinand cont ca s-su fabricat doar 5 bucati...
mircea-daniel
S-au facut mai multe. 100%, tatal meu mi-a confirmat...se vorbisera intre ei tractoristii, cineva sunase la uzina sa intrebe ce e cu lacusta aceea pe tarla, si le-o trimisesera prin nu stiu ce schimb intre uzine(traiasca economia centralizata), lor si inca unui SMT. Deci sigur s-au facut mai mult de 5!
NeaGigi
Tie ti-a spus tatal tau... eu detin una... crede-ma ca sunt bine informat deoarece am cumparat-o din bucuresti... prin urmare a trebuit si sa rezolv anumite acte!!! Din cate ai vazut pe forum exista si alte tipuri de dacia "limuzina" !!! dar din modelul asta s-au fabricat doar 5 !!! si daca ar fii mai multe nu crezi ca le-ai observa la tot pasul? sunt unii care nici nu viseaza ca exista o astfel de masina!
cat despre interior... in spate sunt 2 banchete asezate fata in fata... una in spatele scaunelor din fata iar cealalta e asezata ca int-ro masina normala... plafonul e mai ridicat in spate....
mircea-daniel
NeaGigi, faza cu Dacia tatalui se intampla prin '91-'92. Este excelent ca detii una, sincer te admir, probabil e un hazard logistic sa o intretii, tinand cont ca initial era pentru nomenclatura comunista. Mai este modelul de ochelarista, tatal meu asa a avut pe camp. Si chiar s-au facut mai multe. Evident ca nu cu sutele, dar oricum, aproximativ 13-14 in total sigur s-au facut. Daca erau atat de valoroase, de ce sa le trimita pe camp, la tractoristi sa dea aia cu ele de tarla?
My Berlina
QUOTE(NeaGigi @ 22 Feb 2006, 17:52)
cat despre interior... in spate sunt 2 banchete asezate fata in fata... una in spatele scaunelor din fata iar cealalta e asezata ca int-ro masina normala... plafonul e mai ridicat in spate....
*


Totusi...
O poza nu poti sa pui?
Eu nu inteleg cum ajungi la banchete din mijloc?
SiloS
Pai sincer , limuzina nu prea ar avea cum sa fie pentru ca :
- nu geamuri electrice
- nu A/C
- nu piele
- nu bar
- nu nimic

Mai repede ar merge "dacia maxi-caruta" .
einstein1984
Dacia dric ar fi mai corect. Poate cara si raposati de 2,3 m , ceea ce un papuc nu poate face.
mircea-daniel
NeaGici, cat de mult ai incarcat-o si cum se comporta in viraje, cum are demarajul, si mai ales cat de utila poate fi de utila, dupa parerea unui detinator de MaxiBreak?
argon
Mie mi se pare motorul subdimensionat pentru sarcina utila ce se poate incarca in masina...goala merge..dar mai incarcata putin omori si motorul si ambreajul.
Vad cum e la Dacia mea...cu 5 oameni fara bagaje cam se taraie...cu bagaje e si mai nasol....apai daca bagi in maxi break 7-8 oameni, si bagaje mai mult de 40 la ora nu mergi..sa nu mai punem la socoteala ambreajul care cedeaza probabil din 20 000 in 20 000 km...

Limuzinele adevarate indiferent de marca nu au motor sub 250 de cai...si asta in cel mai rau caz..de obicei au 300-400...de Dacia asta cu 60 ce sa zic radmasa.gif
SiloS
scuza-ma 62 din fabrica si vreo 20 plecati la agatat , mai mult de 42 de cai nu are limuzina .... ....ah , si aia 42 sunt sugrumati cu gpl radmasa.gif
against
am vazut aro limuzina care aratabine si in interior.avea insertiide lemn,geamuri el,geam separat sofer.
einstein1984
Modelul Ceausescu, dar nu era cu ampatament marit.
ydaniel
hmmm,ar fi trebuit un motor de 1,8-2 l si un ambreiaj de 220:)e buna de masina de asistenta la raliuri sau de magazin:)
adumitrachy
Ceva poze cu interiorul totusi nu poti pune? Referitor la limuzina Aro, ceva poze sunt?
argon
Astazi am gasit limuzina asta la o manastire, parea in stare buna, roti de papuc...eleronul de pe plafon e interesant...stop cu leduri...unde as putea gasi?
tm8bnz
E aceeasi masina postata mai sus,aia alba...numa,mai ingrijta biggrin.gif
argon
QUOTE(tm8bnz @ 4 Apr 2006, 11:31)
E aceeasi masina postata mai sus,aia alba...numa,mai ingrijta  biggrin.gif
*



Ai dreptate..acu am vazut..dar eu nu am gasit pozele pe net ci am gasit masina in batatura..ca sa zic asa...numarul era de CL, si mult mai ingrijita, si la interior arata perfect...pacat ca nu am putut face mai multe poze ca era plin de maicute in jur, si se uitau dubios la mine blush.gif

Desi am unele dubii ca e aceeasi....fata era cu 4 faruri la asta ce am pozat-o eu..la aia dinainte era cu 2....mastile , barele de pe plafon si eleronul seamana...de asemenea asta nu are ornamente pe laterala..si suspectez ca avea GPL, dupa gura de umplere de pe bara...
cipricaBC
mama....mama...zici ca e dric....urata rau masina...Adik omu o poate folosi la transport mortzi
don_v3nom
mai mare kitch ca asta nu cred ca am vazut ... mare porcarie ...

dar totusi e unica, si asta e adevarat ! oricum arata varza eu sa fiu mort n-as vrea sa fiu transportat cu una din asta ! biggrin.gif
argon
Mai pun odata pozele ca precedentele s-au pierdut. Asta e pozata de mine si e pe GPL icon_mrgreen.gif
aho
Inca una. Asta macar are si culoare de dric biggrin.gif
argon
Limuzine pe GPL biggrin.gif si aia pozata de mine, si asta ultima au laugh.gif
mad toz
da ce tetiere au la banchete. blink.gif
DAN_DANIEL
Una identica cu cea alba, daca nu era chiar ea am intalnit in trafic, la semaforul de la cismigiu. O sofa un barbos si era plina cu femei naspa, probabil preotese. Eram paralel cu el, eu cu breaku meu, el cu magaoaia aia. Aveam muzica data in goarna, ascultam king diamond, si i-am facut semn aluia ca e mare masina lui. A coborat geamu, am coborat si io geamu meu, l-am intrebat daca e din fabrica asa, mi-a zis ca da, i-am zis ceva de genu" a mea e mai mica da e mai sprintena" si a inceput sa rada. apoi s-a pus verde si am plecat. Interesanta masinuta cool.gif
CriSTI68
QUOTE(seb @ 26 Jul 2005, 17:24)
asta ar mai  arata cumva.
*



traiasca Adobe Photoshop
aho
Pai eu pun prima poza fara sa o micsorez ca sa te uiti in metadata sa verifici autenticitatea lor...
maseax
Super masina. Un detinator spune ca e unicata in tara.

http://www.autorally.ro/bursa/anunt_detali...maxi_break.html
argon
cum sa fie unicat cand in pozele de pe topicul asta apar 3-4 diferite? blink.gif
ginoxxx
daca ati trecut pe la metrou pe la crangasi acum vreo 4-5 luni ar fi trebuit sa vedeti fosta masina a lu ceausescu...asta e anuntul
"Aceasta masina a fost alui Ceausescu, este Dacia 2000 ,fabricata in 1982,cu: cutie automata, pilot automat, geamuri electrice, scaune incalzire electrica, aer conditionat, 156000 Km, consum 7 litri/100 Km, benzina, culoare albastra , piese de rezerva."
adica motor de 2000 cmc... icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif da cerea vreo 4000 euro pe ea... blink.gif
uite si un link cu o poza: http://www.okazii.ro/catalog/2352540/auto-....html#div_photo
di3g0
cata lume....sa fiu propietar d asa ceva nu o vindeam nici mort,dar in fine
tornado220
buna ziua... am gasit si eu o tentativa de dacia-aro
caroseria e de dacia breack si sasiul de aro 10
masina se numeste aro 12 si este in posesia unui liceu din roman
s-au construit doar 2 exemplare
Kruger
Foarte frumos. Dintotdeauna am fost de parere ca daciei ii trebuia un sasiu, si un motor mai mare oleaca.

Dar e urata sad.gif


Si alea de mai sus, nu neg ca sunt facute de fabrica. Dar dacia dintotdeauna a avut probleme in a-si pastra linia caroseriei. La alea si mai lungi...e si mai grava problema. Lonjeroanele sunt mai lungi, sau la fel ? Ca nu vreau sa ma gandesc in ce hal flexeaza caroseria aia cu 7 insi pe niste denivelari...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.