Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [OFERTA]Recuperare taxa auto
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
andu38
In conditiile amanarii platii cu un an a taxei ptr auto inmatriculate inainte de 1.01.2007 , se vor putea recupera in continuare toate taxele care se vor plati incepand de la 1.02.2012(probabil de atunci se va aplica ordonanta de urgenta propusa de ministru) pana la 31.12.2012.de asemeni se va putea castiga in instanta si posibilitatea inmatricularii fara plata taxei. Asta ptr ca este de fapt vechea taxa dar redusa cu pana la 25%.
Oricum toate taxele platite in perioada 2007-2011-12.01.2012 se pot recupera integral.
Marianssg
va salut.prietena mea a cumparat o masina din afara si urmeaza sa o inmatriculeze.ce ii recomandati? sa plateasca taxa acum?(cu toate ca la primarie a intrebat si fata de vechea taxa acum va plati aprox 100euro mai putin deci nu vad acea reducere de 25%).sau se poate face inmatricularea fara plata taxei? astept raspuns.multumesc anticipat
mozzart
Aveti dovezi care sa va recomande in acest sens ?? Ma refer aici la decizii definitive ale judecatoriilor prin care se arata scutirea de taxa ?
Daca da, puneti copii -cu datele persoanelor blurate- in care sa vedem negru pe alb cum arata acestea si sa fiti mai convingator. Nu link-uri culese de pe net ci efectiv rezultatele dumneavoastra.
Daca puteti dovedi astfel, eu sunt interesat
Tzache_co
Salut. Si eu as fi interesat dar vreau mai multe detalii : din ce oras sunteti , cat costa toata treaba , ce acte trebuie mai exact , cat dureaza si cam ce suma recuperez , eu am platit 2.105 RON am mai auzit la cineva ca se poate lua si dobinda la acesti bani. Astept un raspuns aici sau pe PM MULTUMESC smile.gif
Tzache_co
Da mai e cineva pe aici , sau ati intrat si voi in greva? radmasa.gif
Gicu91
asteptam si noi un raspuns de la initiatorul topicului!!
andu38
Avand in vedere ordonanta votata luni ,si care se va publica probabil maine in MO se pot recupera si taxele platite in perioada 13.01.2012-31.12.2012 ptr auto SH aduse din UE.
PMG_tr
cred ca vei avea un succes mai mare daca ai raspunde colegilor de mai sus.....
andu38
Toti cei care au scris si au cerut detalii ,le-am dat PM ,Cine este interesat sa intrebe si va primi raspuns.
barcelona
La masina noua din 2010 se poate recupera taxa?
fara roti
e careva de pe forum care a initiat procedura de recuperare prin 'andu38'??
PMG_tr
QUOTE(mozzart @ 26 Jan 2012, 10:23)
Aveti dovezi care sa va recomande in acest sens ?? Ma refer aici la decizii definitive ale judecatoriilor prin care se arata scutirea de taxa ?
Daca da, puneti copii -cu datele persoanelor blurate- in care sa vedem negru pe alb cum arata acestea si sa fiti mai convingator. Nu link-uri culese de pe net ci efectiv rezultatele dumneavoastra.
Daca puteti dovedi astfel, eu sunt interesat
*



Cred ca cel mai bine ar fi sa postezi aici in topicul deschis ceva relevant sa vada toata lumea... fara suparare, dar nu cred ca exista avocat care se ocupa cu astfel de lucruri, care sa spuna ca el nu a castigat un astfel de proces...
Personal am un proces castigat la tribunalul teleorman, iar acum astept 15 zile(a fost comunicat) sa vad daca partile vor face recurs...asa ca....daca ne puteti demonstra ca cineva a obtinut banii pe o astfel de taxa dintr-un proces intentat de dvs va rog sa ne demonstrati...numai bine.
andu38
Aceste actiuni se castiga in continuare si mai mult ca sigur se va declara recurs .Se va castiga si in recurs dar trebuie sa va inarmati cu ...rabdare ,adica inca 1-2 luni stabilirea datei de recurs si apoi inca 2-4 luni recursul.Undeva 3-6 luni.
andu38
UP
elro
Atat am platit eu taxa de prima inmatriculare prin firma de leasing,la un Megane Sedan 2.2/1,5dCI EUR4
Cat pot sa recuperez din aceasta taxa,care este comisionul dumneavoastra si eu cu ce mai raman?
La aceasta suma se merita sa ma agit sa recuperez banii dati?
mugur_mugurel
Salutare

Am cumparat o masina adusa din Germania in Decembrie 2011 si momentan circul cu numere rosii si m-ar fi interesat daca pot fi scutit cumva de plata taxei de poluare.

Multumesc

O zi buna
andu38
up
andu38
up
CosTy90
de ce nu pui raspunsurile la vedere sa stim toti in ce consta ca sa nu te mai intrebam sa stai sa dai pm la toti ? ar fi mai usor..si eu as fi interesat daca as putea sa inscriu o masina fara a mai plati taxa de inmatriculare, si daca pot recupera suma de la cealalta masina ? (una o am pe Ro si am platit 1300 ron prin 2008, si una o am inscrisa la vecinii nostri Bg)
amoro20
Nu raspunde direct pentru ca toti promit ca te reprezinta contra unei anumite sume dar nimeni nu se obliga sa rezolve problema!Dar banii se achita oricum se termina procesul pentru tine!Onorabil ar fi sa platesc un avocat care sa-mi rezolve o problema nu sa incerce sa o rezolve!Dar suntem in Romania (din pacate).Sa nu o luati ca un afront ,dar aceasta este realitatea!Personal ,ptr. 1500 RON taxa ,nu ma risc sa mai platesc degeaba pe cineva care nu-si asuma nici-o responsabilitate!
c_costel
Ai pm.
andu38
up
andu38
up
l_ewin
Am recuperat eu banii pe taxa auto. Fara avocat........ adica putin ajutat dar nu am fost reprezentat de un avocat. Daca este cineva interesat sa mi dea mesaj pe l_evin1@yahoo.com
andu38
up
Trebuie totusi si o indrumare
andu38
up
l_ewin
1. Se face o cere catre AF in vederea recuperari taxei. Vi se va raspunde negativ.
2. Dati AF in judecata si atasati documentele necesare.
3. Vi se fixeaza o data de judecare.
4. Va prezentati la proces va sustineti cauza. Si va admite. Adica dv in calitate de reclamant vi se admite cererea urmand ca paratele sa plateasca.... ceva de genu.
5. Se face recurs.
6. Va mai prezentati a doua oara si vi se admite cererea irevocabil.

Eu asa am facut dar am platit ceva banuti cam 10% din suma ca sa ma ajute un avocat. Ca de la mine putere n am de unde.

Daca vreti sa fiti ajutati poate autorul topicului l-a creat ca sa faca si el rost de bani. Ca in ziua de azi te descurci dar numai cu bani.

Si pentru mine ar fi fost mai usor sa mi zica cineva din gura.

Altfel l_evin1@yahoo.com

Daca nu e cu suparare pentru autor, oricum astept mesaj pe mail si de la el.

Cu stima.
andu38
Nu se supara nimeni numai ca ai dat cam multi bani....
andu38
up
andu38
up
andu38
up

23 Mar 2012, 20:18:
up
andu38
up
andu38
up
andu38
up
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.