Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Directie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cik83
Salut! As vrea sa stiu din ce cauza am o trepidatie la volan, mai ales la viteza de peste 60km/h. Inainte sa schimb cuplajul la volan nu simteam nimic. Din punct de vedere al bucselor rotilor si al pivotilor nu sunt probleme. Multumesc!
rtulea
Probabil ca la cuplajul vechi aveai joc mare. Daca acest cuplaj este nou singura problema poate fi de la echilibratul rotilor.
incubus
Cauciucurile cum sunt ?
Aveam si eu o trepidatie in volan la 50 la ora pana saptamana trecuta, dar am schimbat cauciucurile, am pus noi caci cele vechi erau varza si acum e ok. Ba in plus, se misca mult mai usor volanul, parca as avea "servo".
tr01mjy
mai mult ca sigur din cauciucuri e treaba
am patit si eu si de acolo se trage
ai un cauciuc deformat
iulian radu
Singura si cea mai sigura problema a ta este reprezentata de cauciucuri,care sunt ori vechi,ori prezinta galme sau neregularitati.
Deci cauciucuri noi!Plus inca o problema:pentru linistea ta trebuie sa mergi si la echilibrat cu ele!Si problema ta dispare ! blush.gif
cosmin206
...si echilibrarea rotilor,presiunea corecta in pneuri,unghiul de fuga (mai putin),bucsa de teflon...printre altele wink.gif
gattoman
Sal.Printre altle pot fi si jantele care daca au fost lovite nu mai sunt echilibarate si trebuie indreptate. O alta problema poate fi la cupla volan pe care ai strans-o prea tare(nu se strange pana nu mai poti).Eu am patit alta chestie cu o cupla volan : am schimabat-o si am strans pana nu am putut si imi tregea dreapta.Am fost in service si mi-a spus ca nu trebuie stransa prea tare ca oricum are piulita cu autoblocare.
cik83
Multumesc pt. sfaturi. Intr-adevar cuplajul vechi avea un joc foarte mare, iar cauciucurile sunt mai mult decat uzate. wacko.gif
argon
schimba-le sa nu -ti explodexe cumva vreounul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.