Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cutie viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ciuca2
Totul era ok pana in momentul am suspectat ca trebuie sa bag ulei in cutie.
Am bagat ulei si am avut surpriza sa constat ca uneori cand bag in marsarier se aude un trancanit,dupa aceea intra foarte greu in orice viteza.Dupa ce reusesc sa bag intr-o viteza,totul revine la normal.
Mentionez ca nu de fiecare data face asa cutia,doar uneori,si inainte sa bag ulei nu a facut niciodata asa.
r3d
ambreaju iti decupleaza complet? ca sar putea sa fie slabita sufa de la el si sa un iti duca toata cursa la peda si cand bagii in marsarier el neavand sincron iti caraie. verifica jocu la sufa la ambreaj
ghitza
cu motru oprit face asa?
ciuca2
Cu motorul oprit nu face.

S-ar putea ca ambreiajul sa nu decupleze complet, pentru ca atunci cand bag marsalier troncane si parca da sa plece masina inapoi,chiar daca ambreiajul este apasat maxim.
Pe mine m-a minunat faptul ca inainte de a baga ulei in cutie nu facea asa.
r3d
pai uitete prin fereastra aceea de vizitare daca iti decupleaza complet (roaga pa cineva sa iti apese ambreajul) ca sa poti vedea cum sta treaba si daca e mai strange putin sufa:)
PH-06-BOA
De ce te mira faptul ca acum cu ulei face urat? Inainte, uscata, pinioanele faceau diferenta de turatie fara sa fie agatate de cineva. Acum, uleiul vascos si rece, devine lipicios si frecarea e destul de mare, sa se transmita miscarea pana la roti, avand tendinta de plecare. Ca nu intra usor, mai scoate un pres de sub peda, sa se poata face cursa completa. Trebuie sa sti ca, pinioanele se invart in cutie, atata timp cat motorul merge, indiferent daca e bagata sau nu in viteza. De aceea e greu sa se aduca la o turatie necesara intrarii in una din trepte, cand e uleiul rece si gros, mai ales daca sincroanele sunt epuizate (in special 1 si 2)
ciuca2
Mi-a zis un mester in Dacii, ca uleiul este problema.
Cand mergi fara ulei in cutie merge totul ok,numai ca se incinta cutia si se uzeaza pinioanele.
In cazul problemei mele,pinioanele erau uzate, si acum datorita uleiului se poate sa se fi slabit surubul de tine pinioanele legate.
Ca si idee pur informativa, cam cat ar costa o cutie cu 5 trepte?
4x4
Tu nu aveai de loc ulei, sau doar ai completat?
Vezi sa nu fi pus prea mult.
ciuca2
Ulei mai era in cutie,doar am completat. In carte zicea ca se baga ulei pana incepe sa se curga pe la gaura de umplere, si asa am facut.
ciuca2
Astazi am observat problema ce era la cutie,sau cel putin asta cred.
Pe drum drept,in viteza 1,cu pedala de ambreaj apasata maxim, masina pleca singura usor de pe loc.

Eeee pana aici ti-a fost cutie buclucasa.
Mesterul de a umblat la motor s-a "jucat" putin si la sufa de la ambreaj.Dupa ce a mai strans-o putin am observat ca nu mai face probleme. Sper sa tina tot asa si asta sa fi fost marea problema a cutiei mele nebune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.