Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amortizor blocat
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
cristian.razvan88
Am si eu nevoie de putin ajutor din partea voastra am o solenza model scala din 2003 si odata cu venirea gerului astuia napraznic mi s-a blocat amortizorul fata stanga. Se poate sa il deblochez cumva? Ma gandesvc ca a inghetat ceva pe acolo astept raspunsurile voastre si va multumesc mult pentru ajutor!!!!
lilon_77
am patit-o si eu.....isi revine singur...cand se mai incalzeste atmosfera... blush.gif
alex_DNK
eu am probleme cu surubul de jos (unde e prins amortizorul).am incercat sa il desfac, dar degeaba. cred ca singura solutie este flexul, nu?
vladut88
fata? suruburile de 8 cu cheie 13?
alex_DNK
spatele, greseala me ca nu am mentionat
Leo0608
QUOTE(alex_DNK @ 31 Jan 2012, 17:12)
eu am probleme cu surubul de jos (unde e prins amortizorul).am incercat sa il desfac, dar degeaba.  cred ca singura solutie este flexul, nu?
*


ciocaneste bine in surub, pune wd40 si o sa il desfaci
vezi ca trebuie tubulara cu prelungitor dinaia serioasa
altfel nu te vad desfacand suruburile de la amortizor
marius80_eugen
La mine o data a incercat mecanicul sa le desfaca , pt a schimba bucsa , dar s-a lasat pagubas , pentru ca , dupa ce ne-am chinuit vre-o ora si ceva la surub cu WD40 si tot ce s-a putut , au inceput sa se miste cu tot cu bucsa din interior si nu ai cum sa-l scoti . Solutia : taiate cu flexul , amortizoare noi + suruburi noi . De vre-o 2 ani jumate merg asa , ca nu ma indur sa dau vreo 2-3 mil . Amortizoarele nu erau duse , doar mai troncaneau cand nu aveam greutate pe spate .
cristian.razvan88
Multumesc pentru sfat vroiam sa le schimb dar o sa astept primavara sa se dezghete acel amortizor
claudiuc
A mai schimbat cineva amortizoarele pe spate? Am suruburile de jos intepenite si m-au trimis sa caut, problema este ca nu stiu de care sunt, din ce am citit pe aici ar trebui sa fie de 14 sau 16, dar pe pipaite cu o cheie, am reusit abia cu o cheie de 22 🙄
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.