Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Ivdanyel
Salut,

Am si eu o nelamurire.

De la ce renault se potriveste ambreiaj la sn?
clio2 diesel laguna 2 ?




Maskatu
Am vazut pe unix la 434, fara placa de presiune. Originala nu se gaseste sau alta marca? Banuiesc ca exista si mai ieftin.
Ivdanyel
merge cel de laguna 2 merge la dimensiuni

Fixation de colonne de direction : 26x20x21,9
Nombre de dents : 26
Diamètre 1 [mm] : 215
Diamètre 2 [mm] : 215

asa are si supernova corect?
Maskatu
...
Ivdanyel
sa inteleg ca nu merge ?

Caractéristiques renault :

▪ Diamètre 1 [mm] : 215
▪ Diamètre 2 [mm] : 215
▪ Fixation de colonne de direction : 26x20x21,9
▪ jusqu'à l'année de construction : 02/2005
▪ Nombre de dents : 26
▪ Pièce neuve :
▪ Poids [kg] : 4,71
▪ Type de boîte de vitesses : JH3
▪ Type de boîte de vitesses : boîte de vitesses manuelle
▪ Version : CPOE

4 Feb 2012, 15:11:
supernova

Descriere:Disc ambreiaj
Producator:VALEO
Unitate de impachetare:0
Nr articol:803898
Diametru [mm]:215
Numar dinti:26
Profil butuc roata:26x20x21,9
Maskatu
Daca cutia de viteze este tot JH3-050, nu vad de ce nu ar merge, mai ales ca specificatiile tehnice sunt aceleasi. Dar de ce nu cumperi direct "de super nova"?
Ivdanyel
nu crezi ca sunt mai buni alti producatori decat valeo ? sau raport : pret - calitate.
powertodacia
cati km are masina de schimbi ambreaju? din cate stiu masina rugineste 100% si ambreaju duce in continuare.
Ivdanyel
ma contraziceam cu un coleg pe baza pieselor , ca el si-a schimbat ambreaju si masina are 85000 km .
mecanicii cica iar fi pus de logan 1.4 si eu tot ii ziceam sa caute alte piese si producatori.
a mea are 105000 si trage perfect
Maskatu
QUOTE(Ivdanyel @ 4 Feb 2012, 20:45)
nu crezi ca sunt mai buni alti producatori decat valeo ? sau raport : pret - calitate.
*


Si daca sunt ce crezi ca se intampla? Schimbi mai bine vitezele? Castigi mai multi cai putere? Poti sa pui marca marcilor. Pana la urma conteaza si piesa dintre volan si scaun. Daca schimbi vitezele incorect, si nu debraiezi corect, faci praf orice ambreiaj, chit ca era de la vreo firma de fitse. A mea are 83 mii si se comporta foarte bine ambreiajul.
and_rei
QUOTE(Maskatu @ 4 Feb 2012, 22:04)
Pana la urma conteaza si piesa dintre volan si scaun.
*



De multe ori aceasta piesa rugineste smile.gif)
powertodacia
potolitiva mah, ambreaju de dsn tine 200 mii km pe putin in oric exploatare.
eu am tras si un iveco cu a mea si plec dupa loc cu a 1 a fara sa accelerez.

5 Feb 2012, 10:26:
si in a 5 a la 60 deja se simte ca trage.
Ivdanyel
cand nu o sa se mai gaseasca piese pt supernova o sa cautati de va suna ochii din cap , ex : ax volan care se potriveste bine merci de la alta marca de masina.

eu am incercat cu acest topic sa gasesc producatori si echivalente ale pieselor care sunt pe supernova, suntem ft putini pe acest forum care cauta piese echivalente , de la alti producatori auto , si ne dam interesu.

o sa vedeti cand o sa va ceara la magazin dacia pe kit ambreaj 400-500 lei si peste 2 ani chiar si 700-800 lei , ce o sa puneti de asam ? atunci o sa cautati echivalente si kit de la renault.
powertodacia
piese pentru renault after market sunt mereu si vor fi mereu.
ambreaju si motoru de pe supernova sunt si pe alte masini de la renault.
legat de alte piese gen alt ax volan sau piese legate de caroserie, interior etc, producatorul este obligat sa faca piese minim 10 ani de la ultima masina fabricata, deci practic si normal daca suni la dacia si ceri ax volan iti livreaza axu de volan original+ mitraliera in 4-6 zile la o reprezentanta dacia din bucuresti.
e mai scump dar le gasesti, orice.
nu gasesti la reprezentante, suni direct la dacia cum am facut eu.

5 Feb 2012, 13:33:
se gasesc piese originale de 1310 inca si vor disparea cele de dsn si solenza? nu cred.
puiu82
Deja suntem in 2012,daca nu stiai.....aia 10 ani sunt pe sfarsite.......poate mai sunt unii care nu le au cu pc-ul si cu cautatul pieselor.......
Oricum,piesele de origine sunt din ce in ce mai scumpe........asta pe unde le mai gasesti......
Daca gasesti echivalente mai bune la acelasi pret sau mai ieftine chiar.......te superi si iei tot de origine?
Baieti......care aveti programe de cautare a pieselor,va rog dati-mi si mie un pm.Multumesc!
Bafta!
Maskatu
QUOTE(Ivdanyel @ 5 Feb 2012, 11:03)
cand nu o sa se mai gaseasca piese pt supernova o sa cautati de va suna ochii din cap , ex : ax volan care se potriveste bine merci de la alta marca de masina.

o sa vedeti cand o sa va ceara la magazin dacia pe kit ambreaj 400-500 lei  si peste 2 ani chiar si 700-800 lei , ce o sa puneti de asam ? atunci o sa cautati echivalente si kit de la renault.
*


Intr-adevar multe piese nu se mai gasesc, deci conform legii producatorul ar trebui sa suplineasca absolut toate piesele, pana in 2013. Legea nu ar trebui sa ii scuze pe cei de la dacia, dar mai mult ca sigur nimeni nu a sesizat lipsa acestor piese la protectia consumatorului, sau la alte organe abilitate. In orice caz mai mult ca sigur cei de la dacia isi apara reputatia cu stocurile ramase prin depozite.

Adica au pastrat cateva bucati din piesele ce noi nu le mai gasim si daca cineva ii ia la intrebari, ei scot piese pe masa si nu prea mai ai ce sa le faci. Sunt sigur ca in lege nu scrie ca producatorul trebuie sa aiba in stoc X bucati din fiecare piesa.

Eu am avut probleme cu cadrul motor, motiv pentru care am luat unul sh pana la urma, dar care era ca si nou, fara rugina. Din cate intelesesem acum 2 ani cand am schimbat cadrul, inca mai erau pe stoc cateva bucati, dar costau 500-600 lei, adica foarte mult.

Aceeasi problema si cu axul volan, care acum doua veri se vindea cu 100-150 lei, a trebuit sa dau 320 din cauze speculei incredibile ce au facut-o vanzatorii, stiind ca fabrica a sistat producerea acestei piese.

QUOTE(powertodacia @ 5 Feb 2012, 13:31)
piese pentru renault after market sunt mereu  si vor fi mereu.
ambreaju si motoru de pe supernova sunt si pe alte masini de la renault.
legat de alte piese gen alt ax volan sau piese legate de caroserie, interior etc, producatorul este obligat sa faca piese minim 10 ani de la ultima masina fabricata, deci practic si normal daca suni la dacia si ceri ax volan iti livreaza axu de volan original+ mitraliera in 4-6 zile la o reprezentanta dacia din bucuresti.
e mai scump dar le gasesti, orice.
nu gasesti la reprezentante, suni direct la dacia cum am facut eu.

se gasesc piese originale de 1310 inca si vor disparea cele de dsn si solenza? nu cred.
*


Nu compara 1310 cu super nova sau solenza. Nici impreuna nu au fost produse intr-un numar atat de mare precum a fost produsa batrana dacie 1300/1310. Plus de asta a mai si fost exportata in multe tari, si se si inrudeste cu modele consacrate de la renault, printre care renault 12.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.