Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: busonul de la rezervor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
razvan32
sa incepem cu inceputul. azi am fost la masina din semnatura si am vrut sa ma duc la peco sa iau benzina. inainte sa plec ma duc sa verific busonul de la rezervor. bag cheia in buson imping in ea si surpriza, nu vrea sa se duca pana la fund. incerc sa rotesc cheia in stanga si in dreapta si nu merge.deci nu pot sa deschid busonul. stau un pic si ma gandesc ca s-a facut gheata inauntru.
am stat si am incercat vreo 30 minute. in ruptul capului nu vrea.
ce trebuie sa fac sa pot sa deschid busonul? cum scot gheata?
TRK
folosesti un spray de dezghetat sau torni niste apa fierbinte peste el. Scoti busonu, il iei in masina cu tine, pleci la peco si alimentezi (faci si tu full-ul ca peste o ora, ozi, doua, iar ingheata si te chinui biggrin.gif). Spor la treaba.
ghitza
Cu spary de dezghetat yale,pulverizezi de 2 ori si astepti 5 minute si gata
r3d
cel mai simplu daca nu ai la indemana nici un spray pune un prosop pa buson si apoi toarna apa calda, oparita de care ai la indemana smile.gif dupa aia punel la uscat si ungel cu ceva smile.gif motorina de preferat ca ulei sar putea sa sa intareasca si sa ai iar surprize:)
razvan32
am reusit. am luat spirt si am pus intr-o siringa si am pus in gaura unde intra cheia.
am stat vreo 2 minute si am bagat cheia. surpriza. a mers. biggrin.gif
am luat vaselina si am bagat in gaura sa mearga mai usor.
sper sa nu se mai intepeneasca. biggrin.gif
r3d
nu se va intepeni cu vaselina doar ca va trebui cateva zile sa ai un servetel sa stergi cheia biggrin.gif
Axll
incearca sa bagi cu seringa ulei de motor si nu o sa mai inghete, si dupa ce ai scos busonul ungel bine sipe el. in zona unde gliseaza.
klaus
Poti incerca cu siringa si antigel.
Daca esti in drum poti incerca incalzirea cu respiratia (sufli in yala), cu o cheia sau alt metal bagat in yala si incalzit cu bricheta, te urinezi pe el (la propriu, daca esti in camp si nu ai de unde apa calda) etc.
Orice metoda de incalzire ajuta, in general.
razvan32
se poate inchide. s-a rezolvat
Ov
frumos ar fi sa spui si ce metoda ai folosit
bucatzel
Pai... A spus tongue.gif
QUOTE(razvan32 @ 7 Feb 2012, 19:31)
am reusit.  am luat spirt si am pus intr-o siringa si am pus in gaura unde intra cheia.
am stat vreo 2 minute si am bagat cheia. surpriza. a mers.  biggrin.gif 
am luat vaselina si am bagat in gaura sa mearga mai usor.
sper sa nu se mai intepeneasca. biggrin.gif
*


Ov
eh, am citit doar ultimul post tongue.gif
de regula functioneaza, dar de data asta am dat gres
payty
problema pe care o am nu e tocmai legata de topicul de fata, dar ca sa nu mai deschid altul pt o problema simpla, postez aici:


Am cumparat un buson nou de UAMT (gasit cu greu)
problema e ca nu e ventilat si se face presiune in rezervor. Probabil e din cel pt injectie.


Imi poate spune cineva cum il pot modifica?
Sau macar o poza cu un buson model ventilat. Ma refer la cel negru de plastic. Dacia mea e din 96, CN3. Daca imi aduc aminte, parca erau niste gaurele la interior, in partea opusa locului pe unde intra cheia.

N-as vrea sa aplic tratamente barbare dand gauri aiurea in capac ca se evapora benzina fara sa merg cu masina. E vreu supapa, ceva?

Pe cel vechi nu il mai am ca a fost furat. Au incercat sa imi ia benzina din rezervor dar din fericire aveam doar vreo 3-4 litri.
ghitza
fara gaura nu scapi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.