Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante mari
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Andrei TGA
Stie cineva ce modificari trebuiesc aduce masini pentru a intra jante mai mari si a cobori garda la sol ca in imagine??

7 Feb 2012, 18:44:
Si cum as putea sa le omologhez daca stie cineva !!
Relu_GTT
E facuta in photoshop poza aia
Maskatu
De omologat nu poti omologa nici o alta dimensiunea. Ramai legal doar cu ce a iesit solenza din fabrica, adica 13, respectiv 14. Cam aceeasi problema care este si la omologarea xenoanelor.
BluBear
Cred ca te referi la marimi peste 15".In cazul asta tai din spire intaresti socurile, te duci la strung faci flanse, dai anvelopa jos, pui janta pe butuc si umflii aripile.
Daca esti interesat te pot ajuta.
C a t a l i n
Ajuta-l, ajuta-l,ca nu stie cum sa ramana fara talon.
marius80_eugen
Revin si eu cu o impresie dupa un drum de cativa km cu un set de jante pe 16 , dar cu talon mai mic ( 195/55/16 fata si 185/60/16 spate ). Simti orice groapa , volanul merge mult mai greu , franezi putin mai greu , in viraje nu am simtit vre-o imbunatatire , scarturi mai putine . Singurul avantaj constatat imediat : urci mult mai usor bordurile de 15-20 cm biggrin.gif . Deoarece erau ca diametru mult mai mari decat cele stock , nu m-am agitat cu parcari si trageri de volan , pt ca atingeau pe fata.
Arata ca motanul incaltat , ca bani in anvelope costa monstruos e mult , dar jantele le gasisem in pret decent .
BluBear
15" cu 195/45 sunt mai mici decat 14" 165/70
para06
QUOTE(Maskatu @ 7 Feb 2012, 19:32)
De omologat nu poti omologa nici o alta dimensiunea. Ramai legal doar cu ce a iesit solenza din fabrica, adica 13, respectiv 14. Cam aceeasi problema care este si la omologarea xenoanelor.
*





NU e batuta in cuie chestia asta:)


Are un prieten niste jante pe 15 pe o supernova 185 parca si nu se plange de ele...
jaaL
QUOTE(para06 @ 7 Apr 2012, 18:58)
NU e batuta in cuie chestia asta:)
Are un prieten niste jante pe 15 pe o supernova 185 parca si nu se plange de ele...
*



Inca nu se plange , dar daca se intalneste cu garcea si observa , sigur o sa se planga dupa smile.gif)
para06
ai dreptate
BluBear
Ia cutterul si taie info de pe anvelopa.Pune l sa ti demonstreze ca sunt pe 15 jantele tale.
Circul de cand am permis pe jante "neregulamentare" si singura data cand am avut probleme a fost la itp.
Vezi atatia cu jante cat casa si iti e frica sa nu se intereseze garcea de jantele tale pe solenza.
Sfatul Lion...stai afara!
jaaL
Deci aia cu Lion a fost maaxima smile.gif) , sa revenim... La itp treci foarte usor cu cativa $$!
gabynew1
cred ca poti pune aproape de talon:

175/55 R15 - diferenta fiind de - 1.5% conform calculatorului online:

http://www.etyres.co.uk/tyre-size-calculator.htm

=====

diferena de -0.13% si foarte aspectos cu 175/50/16.

dar anvelopele sunt destul de scumpe.

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...5-11128972.html
=====

dar cheltuiala mare, scadere de eficienta, uzura ridicata smile.gif

daca e masina de plimbat pe magheru merge vrei sa faci drum pe la rude ... nu prea.
marius80_eugen
sa fim seriosi , cine incearca 15' , baga automat 185 . Sa ai doar jante mai mari , dar stabilitate cu aproape nimic mai buna ... e aiurea .
BluBear
Nu este adevarat marius.Eu am jante aliaj 14" cu 185 si 13"iarna 165/70, iar diferenta se observa.
165/70 au talonul mare si face burta, deci temperaturile sunt mai ridicate in exteriorul anvelopei iar in centru mai mica.Burta aceea inseamna si frecare ridicata si schimbarea dinamicii anvelopei frecvent.
marius80_eugen
Bear - discutia era pentru 15 , Gaby spunea ca ar vrea jante pe 15 , cu 175/55 , iar eu i-am spus ca jantele pe 15 merg ok cu anvelope latime 185 , in rest , sunt de acord cu ce spui , cu burta si restul .

Despre ce jante ai tu pe 14 si pui 185 si spui ca e bine ... e alta discutie . Pe jantele de Scala , 175 este maximul care merita si chiar asa face burta . Daca tu ai jante cu 6J pe 14' e alta treaba .
solenza zaz
am si eu o intrebare ,pana la ce dimensiune poti pune jante de aliaj fara flanse sau alte nimicuri ,adik ma refer maxim cat poti pune.
BluBear
Nu se merita mai mult de 15 si atunci e prea mult.
Dar am vazut cineva ce a incercat cu dimensiuni de 17.
gaboru4all
Eu am pe solenza jante pe 15" 6,5 j si Et35 cu cauciucuri 185/55.pe spate imi mai atinge de oala cateodata...doar cand e masina foarte incarcata.diferente constatate:
+:stabilitate mult mai mare
-:simti toate gropile,accelerare ingreunata,franeaza putin mai greu,consum marit
solenza zaz
ms mult baieti ,deci nu mai imi pun pe 15 in concluzie sunt cam multe dezavantaje,mai bn imi caut niste distantiere la un pret convenabil si gata.
marius80_eugen
poti folosi 175 latime la cauciucuri si distantiere . Doar distantiere cu 165 poti sa aliuneci rau la curbe in anumite situatii . Orice modificare la latime / inaltime / distante trebuie sa refaci si geometria !
mclaudiu7638
am citit discutiile voastre despre jante pe diferite dimensiuni,eu pot sa va spun ca am pe masina 195/50r15,intradevar creste consumul nu cu mult dar daca i-ti plac merita,directia este mai tare la manevrela pe loc(care face frecvvent asa ceva o simte in brate) adica misca masin acind faci manevre,insa exista un mare plus la stabilitate cu conditia sa pui si niste amortizoare mai rigide,per asamblu daca esti o fire prectica stai pe cauciucuri standard(nu consuma,nu tragi greu de volan)dar daca i-ti place sa arate bine masina???? uitate la poza mea de avatar si o sa i-ti dai seama... PS-am uitat sa va spun ca am flanse doarpe spate de 5mm.
CT-03-JTR
16" 205/45/16 and proud smile.gif)))
Maskatu
Planetarele, caseta de directie, bieletele, bucsile si pivotii, ce parere au?
donlucyan
QUOTE(CT-03-JTR @ 23 Nov 2012, 02:02)
16" 205/45/16 and proud smile.gif)))
*


Arata bine masina cu aceste jante dar oare mai poti misca volanu?Banuiesc ca nu are servo de solenza, si stiu ce inseamna sa ai jante pe 16 fara servo directie.
Am avut mitsubishi galant 2,5 benzina cu jante pe 16 si nu imi mergea servo si trageam de volanu ala de nu mai puteam .Cred ca asa merge si directia la nova cu acele jante nu?
CT-03-JTR
QUOTE(Maskatu @ 23 Nov 2012, 07:25)
Planetarele, caseta de directie, bieletele, bucsile si pivotii, ce parere au?
*


Pana acum e ok,fara batai si fara jocuri,dar nu sunt genu care invarte volanul pe loc indiferent daca masina are servo sau nu.Nu am masurat dimensiunea jantei cu tot cu cauciuc pentru ca sunt curios daca are acelasi diametru ca o janta pe 14 cu cauciuc talon 70,dar latimea clar e mai mare.Avantaj maxim la stabilitate si franare.

Ca sfat...puteti avea jante pe 13 cu ce cauciuc vreti voi,atata timp cat aveti volan "racing" vei trage de volan mai greu,iar daca aveti si roata lasata putin,mai greu e de tras.Pentru o rulare optima rotile trebuie sa aibe mereu presiunea facuta,cauciucuri bune cu dimensiunea corespunzatoare jantei si perfect echilibrate si sa nu se intoarca rotile in loc,adica fortate,in cazul asta se duce bucsaraia fosrte repede.


QUOTE(donlucyan @ 23 Nov 2012, 10:49)
Arata bine masina cu aceste jante dar oare mai poti misca volanu?Banuiesc ca nu are servo de solenza, si  stiu ce inseamna sa ai jante pe 16 fara servo directie.
Am avut  mitsubishi galant 2,5 benzina cu jante pe 16 si nu imi mergea servo si trageam de volanu ala de nu mai puteam .Cred ca asa merge si directia la nova cu acele jante nu?
*



La mine merge decent nu ma plang deloc si chiar nu am tras de fiare smile.gif)) Daca ai masina cu servo si iti cade servo normal ca vei trage de volan de iti ies ochii pentru ca acolo se schimba putin mai mult fortele <- -> fata de caseta simpla.Sa nu iti iei masina cu servo electrica,cand cade ai nevoie de un culturist sa intorci volanu smile.gif)))
Maskatu
Avand 205 latime, nu iti atinge carenajul de deasupra planetarei? Eu patesc asta cu 165-ul la viraj maxim maxim pe dreapta. Tu ai 4 cm in plus... Si nu cred ca distantoarele alea le scot foarte tare in afara.
CT-03-JTR
QUOTE(Maskatu @ 26 Nov 2012, 08:15)
Avand 205 latime, nu iti atinge carenajul de deasupra planetarei? Eu patesc asta cu 165-ul la viraj maxim maxim pe dreapta. Tu ai 4 cm in plus... Si nu cred ca distantoarele alea le scot foarte tare in afara.
*




Aici este dezavantajul suspensiei lasate si jantelor mari,trebuie sa modifici carenajul,sa il ridici mai sus,si nu este o treaba tocmai usoara pentru ca nu este un plastic care se muleaza usor.Eu il am ridicat si este prins pe semiaripa cu noi gauri.Si nu am distantiere nicaieri.Am renuntat la ele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.