Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Statie radio pe logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
vyalli
Am si eu cateva intrebari la posesorii de statii radio...

Se merita o statie radio??? Cat de des o folositi?? cat de des o folositi in trafic?? sau doar ascultati???

va intreb ca vreau sa achizitionez o statie si sunt in dubiu

multumesc
alex_DNK
e foarte buna, cel putin pentru mine. o folosesc in weekend-uri. pana acum si-a scos banii de cel putin 2 ori.
vyalli
sa inteleg ca doar inafara e buna prin oras nu prea

citisem pe altge forumuri ca unii oameni se plangeau ca vad pe altii ca au statii dar nu raspund doar asculta si camionagii sunt cei care vb cel mai mult
alex_DNK
in oras nu prea circul cu masina. stau intr-un oras mic, asa ca...se intampla sa nu mai raspunda cate unul ,da poate ca are statia optita, sau e pe al canal. oricum sunt destui care au statii
vyalli
auzi

tu ai xenon pe masina ???am inteles ca balastri pot sa bruieze statia
alex_DNK
nu, nu am xenon
cata89ro2000
am eu statie si xenon pe faruri si pe proiectoare si nu am treaba cu statia , poti sa stai linistit numai ca in momentul in care ti-o achizitionezi sa ai antena de calitate si sa te duci sa ti-o calibreze...in rest bafta la evitat radarele....eu o am de aproape 1 an si si-a scos bani pana acum de 10 ori wink.gif

19 Mar 2012, 12:51:
si statia este f buna inafara oraselor cand pleci la un drum, si sper sa nu fi doar unu care tace si asculta in rest nimic, pe statie se comunica adeseori problemele care apar in trafic, nu neaparat radarele, tot ce tine de informatii rutiere si rute....
BeciAcustic
Statia este foarte buna. - am incercat toate combinatiile cu xenon fara xenon si calibrarea a iesit fix la fel deci nu are legatura. Singura functie a masinii care arata pe reflectometru o mica variantie sunt stergatoarele la viteza mare dar nu deranjant, in rest toate bune. -
klax
Si eu am xenon pe masina si nu a bruiat niciodata statia.
gr10mmc



QUOTE(klax @ 23 Mar 2012, 13:35)
Si eu am xenon pe masina si nu a bruiat niciodata statia.
*



Cu xenon nu bruiaza, insa scade sensibilitatea receptiei deoarece se produc interferente si trebuie sa ridici squelch-ul . Depinde de calitatea balastului cat de mult se pierde din sensibilitatea , la instalatiile aftermarket se manifesta acest fenomen insa aceasta nu este un impediment in utilizarea statiei , care in timp s-a dovedit a fi extrem de utila . Probleme sunt la montarea efectiva a statiei in interior deoarece nu ofera o solutie estetica . Eu am montat-o sub scaunul din stanga fata si m-am obisnuit sa o manevrez fara nici un fel de dificultate . Am tras un fir de la iesirea pentru dif extern , pe care am inserat o rezistenta de 40 ohmi si am montat un conector pe stalpul din staga mijloc . De acolo ma conectez cu o casca ce are agatator pe ureche ( numai pentru stanga) , casca facuta dintr-o pereche de casti pentru calculator , in felul acesta aud perfect si nici nu deranjez ceilalti pasageri ai masinii , mai ales ca nu toti posesorii de statii au si un vocabular decent. Ca sa primesti informatii despre trafic cineva trebuie sa vorbeasca , asa ca statia nu o luati numai pentru ascultat ! ... drumuri bune !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.