Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Care este banca ta preferata?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
Pages: 1, 2, 3
Shush
Da, ai 2 tranzactii gratuite pe luna : o interogare si o retragere. Merge pentru oamenii care folosesc cardul doar pentru a primi salariul pe care il retrag integral din prima.
kxz
Acu vre-o luna, doua am facut la BRD un transfer de 40 de lei, pentru un produs cumparat de la cineva.
Am stat la ghiseu vre-o 10 minute, pana a completat si rascompletat tipa de acolo in calculator si foi, xeroxat, evide3nt interviu in extenso luat subsemnatului, ce hram port, etc... La final cred ca avea un dosarel de vre-o 10-15 foi. Cica asa e cand ajungi prima data la ei. Ma rog, mai fusesem, dar nu recent. Or fi uitat saracii..
Un plus pentru politete, vre-o 5 minute am avut rabdare, dar vre-o 5 minute am luat-o la misto pe tipa, daca lucreaza pe comision de la fabrica de celuloza si hartie, i-am spus ca sigur ea e spaima padurilor, si de astea... A rezistat cu stoicism, cu zambetul pe buze si cu multe scuze.
klaus
Multe lucruri nu trebuie sa va mire. Profitul se face de undeva.
D-aia si BRD-ul e cea mai profitabila banca de la noi pe anul 2011, dupa cum spune si ziarul financiar
VladSoare
QUOTE(argon @ 14 Feb 2012, 18:48)
N'am fost la BRD cred ca niciodata, cardul l-am primit prin firma, in rest toate operatiunile, platile la utilitati , transferuri de acasa din fata leptopului, birocratia ti-o faci singur ca nu stii sa folosesti netul decat la unii huh.gif
*


Despre ce BRD vorbim? Cumva despre ăla la care internet bankingul nu știe să facă transferuri decît către conturi predefinite? Ăla unde ca să faci prin IB un transfer către un prieten trebuie să soliciți întîi explicit să se configureze contul prietenului în sistem ca posibil beneficiar? rolleyes.gif

QUOTE(kxz @ 15 Feb 2012, 00:34)
pai... ce sa te anunte? in luna cand expira, cardul il gasesti deja emis la sucursala unde l-ai facut.
*


Da, așa e, dar e frumos din partea lor să te și anunțe. Am multe griji pe cap, chiar și fără să mă mai chinui să țin minte cînd îmi expiră fiecare card în parte. La ING primesc un SMS cu o lună înainte, cum că s-a emis și că mă așteaptă în sucursală. Iar dacă nu mă duc imediat să-l iau, atunci spre sfîrșitul perioadei mă și sună ca să mă anunțe. Apreciez foarte mult mărunțișurile astea. Or fi fleacuri, dar fleacurile astea se adună, iar per total îmi fac viața mai ușoară.
Shush
QUOTE(kxz @ 17 Feb 2012, 09:52)
Am stat la ghiseu vre-o 10 minute, pana a completat si rascompletat tipa de acolo in calculator si foi, xeroxat, evide3nt interviu in extenso luat subsemnatului, ce hram port, etc...  La final cred ca avea un dosarel de vre-o 10-15 foi. Cica asa e cand ajungi prima data la ei. Ma rog, mai fusesem, dar nu recent. Or fi uitat saracii..
*



Anu trecut am fost cu tata sa scoata o situatie financiara (asa cred ca se numeste) de la BCR.
Am stat acolo jumatate de ora. Cereri, declaratii, specimen de semnatura ... pentru un amarat de extras de cont, ca pana la urma asta e.
Cred ca daca vroiam sa lichidam contul stateam 3 zile radmasa.gif

A ce m-a uimit la astia e ca nu sunt in stare sa traga comisionul de administrare lunar direct din cont sau din dobanda si astfel figuram acolo cu datorie biggrin.gif
bobo77
QUOTE(gabylzr @ 16 Feb 2012, 11:16)
M-am mutat si eu la alpha de curand cu tot calabalacul si este ok . Asta am votat .
*


Trebuie sa dai o tuica ca eu ti-am sugerat tongue.gif
maho
I-ati scos pe greci din faliment tongue.gif
Shush
Intamplare de saptamana asta de la BCR : ma duc sa scot niste bani dintr-un depozit, dau tipei de la ghiseu buletinul ii spun cati bani vreau sa scot si din care depozit la care ea ma intreaba : "De ce scoateti banii ?" Am ramas socat, trebuie sa dau explicatii ce fac cu banii mei ? Am raspuns sec ca am nevoie de ei, apoi m-a intrebat ce venituri am. Am spus ca nu inteleg relevanta acestor intrebari si raspunsul primit : "S-au schimbat cateva norme de la BNR".
corbex
Trebuia sa-i spui ca n-ai venituri, te-ai razgindit si vrei toti banii.
DMP
Eh, ei au target (si) pe depozite pastrate si depozite din fonduri noi insa trebuie sa te duca un pic si capul sa il faci pe client sa isi pastreze banii la tine.
aleksanders
nu ati invatat inca textul clasic la aceste intrebari - "pentru vanzari anterioare/din vanzari anterioare"
aleksanders
angajatii bancilor nu au vreo vina- sunt norme bnr si ei trebuie sa scrie pe cererea respectiva - dar lafel de bine ii poti da raspunsuri lafel de folositoare - pentru retrageri poti invoca promotii la cartofi iar pentru depuneri, pentru casa din miami...
Shush
QUOTE(aleksanders @ 23 Feb 2012, 17:03)
angajatii bancilor nu au vreo vina- sunt norme bnr si ei trebuie sa scrie pe cererea respectiva - dar lafel de bine ii poti da raspunsuri lafel de folositoare - pentru retrageri poti invoca promotii la cartofi iar pentru depuneri, pentru casa din miami...
*



Nu cred ca e norma BNR. Sunt tot mai speriati ca le fug clientii si de aia intreaba, poate poate zice unu ca vrea sa ii mute la banca X si atunci pot sa inceapa sa ii fac tot felul de oferte.
tr04www
Eu angajati mai sictiriti de viata ca la BCR, nu am vazut la nici o banca.
Iulikk
De acord cu asta. Ai meu au un credit (ca tot romanu') luat de la BCR. Cand ma duc sa platesc rata, daca am 3 persoane in fata stau la coada o ora...

Eu am card la ING, card pentru studenti. Nu platesc nici un comision. Am si homebanking cu care imi platesc toate facturile tongue.gif ... si ca sa depun / retrag banii nu trebuie sa dau ochii cu toti angajatii de la ghiseu smile.gif .
talibanu
QUOTE(tr04www @ 23 Feb 2012, 19:13)
Eu angajati mai sictiriti de viata ca la BCR, nu am vazut la nici o banca.
*



Si aia de la Raiffeisen sunt tot cam asa, mai ales aia din Cora Lujerului...se uita cu asa un dispret la tine de parca ti-ar da un credit moca si nu au si ei parte din el mad.gif ...zici ca sunt functionari la stat radmasa.gif
Merced
Ba io-mi aduc aminte cu scarba de Banc Post. Nu stiu cum ajunsesem eu "titular" la un cont cu o suma mizera pentru standardele oamenilor care tin bani in banci. Bai frate ma duceam sa scot 300 de lei, dura cel putin 30 de minute din momentul in care ajungeam in fata. Se ducea ala pe sus pentru aprobare, ca intr-o zi l-am intrebat daca face misto de mine si daca as fi avut de scos 30.000 de euro ce dracu' mai facea.
klaus
Mie la Bancpost mi-au trebuit 2 (doi) ani si 5 (cinci) cereri scrise si una verbala apropiata de datul cu capu' in gura pentru inchiderea a 3 conturi amarate.
vijelie
Eu am amenintat banca cu Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor si functionarul respectiv cu vecinul meu Sandu Geamanu (inca nu se pocaise).
Pentru conturi deschise fara cererea mea.
Merced
QUOTE(klaus @ 28 Feb 2012, 19:11)
Mie la Bancpost mi-au trebuit 2 (doi) ani si 5 (cinci) cereri scrise si una verbala apropiata de datul cu capu' in gura pentru inchiderea a 3 conturi amarate.
*



M-ai pus pe ganduri, nici nu mai stiu daca l-am inchis, ca parca i-am zis ca ma grabesc si sa lase 1 leu acolo si sa plec dracu' mai repede. Da' nici ca trec sa ma interesez, si cand trec pe langa cladire mi se face scarba.
klaus
La bancpost te poti duce la orice sucursala sa verifici daca ai conturi deschise (inclusiv din alte orase)
corbex
QUOTE(klaus @ 28 Feb 2012, 20:11)
Mie la Bancpost mi-au trebuit 2 (doi) ani si 5 (cinci) cereri scrise si una verbala apropiata de datul cu capu' in gura pentru inchiderea a 3 conturi amarate.
*


Daca incepeai demersurile cu partea a doua, ar fi mers mai repede icon_mrgreen.gif
Merced
Mi-e sila sa intru. Si mi-e ca ma enervez daca mai sunt active si stau iar ore p-acolo sa le inchid. Sa se spele cu ele pe cap.
sadi
Eu am avut nevoie de 6 luni, 3 cereri de inchidere de cont, 2 telefoane si o reclamatie scrisa ca sa mi se inchida conturile de salariat de la fosta banca la care am lucrat.
ady77
Poate doreau sa te plateasca in continuare.
Avani
Lucrez si votat cu Raiffeisen deoarece am avantaje de la angajator -card de salariu (mai putine comisione si taxe). IB-ul de la ei mi se pare super OK, rapiditate in tranzactii si usor de utilizat.
Am lucrat si cu BRD-ul, aveam un card de credit. Nu-mi aduc aminte sa fi avut probleme cu ei. Plateam doar la POS cu el si rambursam prin IB- de la Raiffeisen. Deci fara cozi sau alte chestii d'astea. Am renuntat la el pentru ca nu mai aveam nevoie.
Am avut si la BCR un cont de debit cu un card atasat... asta pe vremea studentiei, era totul moca, da' n-am avut nevoie sa-l folosesc.
bucatzel
Aveam in facultate un cont la bancpost, incasam bursa pe el. Uitasem complet de el, si ani buni dupa aia, cand am descoperit ca o cunostiinta lucreaza acolo, am rugat-o sa verifice daca n-am naibii datorii adunate din comisioane de administrare sau alte minuni.

Din ce-am inteles, acum vreo 2-3 ani au facut o campanie de inchidere a conturilor abandonate, si in consecinta, contul meu era deja inchis cand am intrebat. O bataie de cap mai putin.
DMP
Iti iau comision de administrare pana ajungi pe sold 0. Nu te baga pe minus.
klaus
QUOTE(Avani @ 29 Feb 2012, 16:03)
Lucrez si votat cu Raiffeisen deoarece am avantaje de la angajator -card de salariu (mai putine comisione si taxe). IB-ul de la ei mi se pare super OK, rapiditate in tranzactii si usor de utilizat.
*

Raiffeisen nu e banca aia care are tokenul de internet banking cat palma, in care bagi cardul si ai pin diferit de pinul utilizat la bancomat, pentru acelasi card?
Ov
ING pt ca, vorba cuiva de pe aici, imi fac viata mai usoara

P.S. in plus imi aduc aminte si de un barulet obscur de la subsolul facultatii 04.gif, mai stie cineva wink.gif?
Avani
klaus, la Raiffeisen am primit la accesarea IB un token cu un card. Vin ambele la 'pachet'. Acel card are un pin, dar respectivul card poate fi utilizat doar la autentificare si autorizare, nu si la ATM.

Insa daca nu vrei sa folosesti cardul venit la pachet, iti poti folosi cardul de salariu care odata bagat in token are acelasi pin ca la ATM/POS. La fel ca si cardul de salariu poti folosi si cardul de credit.
Cu alte cuvinte, nu ai nevoie decat de token si un card personal caruia sa-i cunosti pinul.

LE: tokenul are dimensiunile unui card normal.
bucatzel
Io ma gandeam ca deja-i standard peste tot. Cel putin la Alpha si Ing, poti sa-ti schimbi pin-ul cardului la ATM.

La tokenul de la ING e tot pin pus de mine, dar paaarca ca la ala poti seta pin-ul doar la initializare.

Problem solved tongue.gif
vic24
transilvania. cele mai mici comisioane, cele mai simple proceduri.
klaus
Da, si foarte competenti.
Am eu o istorie interesanta cu ei cum mi-au luat un comision bagabont care avea o denumire identica cu altul si dupa ce m-am certat cu ei pe tema asta destul de serios s-au decis sa mi-l dea inapoi si au inceput operatia de returnare printr-o ... retinere din nou a aceluias comision din contul meu.
Dupa care sa vezi ca le-a picat sistemul, ca nu e asa cum imi afisa mie pe extrasul de cont (de le-am zis ca inteleg ca extrasul nu e corect desi in contract e document oficial), d-astea din parohie.
Bine, si o agentie cu multe compente. Da' bune, trebuie sa recunosc, as fi incercat si alte numere decat cele din cont cu ele...
Ov
QUOTE(bucatzel @ 1 Mar 2012, 12:56)
La tokenul de la ING e tot pin pus de mine, dar paaarca ca la ala poti seta pin-ul doar la initializare.
*


ba se poate schimba oricand wink.gif

QUOTE(klaus @ 1 Mar 2012, 13:18)
as fi incercat si alte numere decat cele din cont cu ele...
*



zi-se!
cristi_eftimie
eu la 1 an dupa ce mi-am inchis contul de la BRD,cand am incercat sa schimb niste euro la o sucursala de-a lor,dupa vreo 30 de minute de asteptat,mi s-a spus ca nu imi pot efectua tranzactia deoarece apar in baza lor de date cu nu stiu ce dracu legat de contul respectiv
de atunci n-am mai dat pe la ei
acum am un card de salariu de la Intesala care am comision 0 la retragere de la orice banca din europa,si comision de intretinere foarte mic,cam 1 leu pe luna
klaus
QUOTE(cristi_eftimie @ 2 Mar 2012, 13:39)
acum am un card de salariu de la Intesala
*


Ce banca e asta? Exista in Romania?
bucatzel
QUOTE
Intesa, la


Adicatelea astia http://sanpaoloimi.ro/
alex15
Intesa SanPaolo?
klaus
QUOTE(bucatzel @ 2 Mar 2012, 13:48)
Adicatelea astia http://sanpaoloimi.ro/
*


Pai si aia au comisioane 0 (zero) la extragerea de la orice banca din europa (desi ei platesc niste comisioane pentru asa ceva)?
bucatzel
Pare-se. Vezi in link-ul de mai jos, la avantaje.

http://www.intesasanpaolobank.ro/persoane-...it/card-maestro
klaus
Si Garanti a avut pana anul asta (am impresia) gratuitate la extragerea de la orice bancomat din tara.
Insa ei tot plateau niste comisioane la bancile respective, si atunci cand au considerat ca nu mai au nevoie de expansiune pe aceasta baza, au bagat comision inclusiv la bancomatul lor (din cate stiu, dar trebuie sa verific).
Este de inteles comision 0 la bacomatele proprii, ca e reteaua bancii respective, dar cand vad comison 0 de la alte banci, deja simt o banca mica care nu duce aceasta politica pentru mult timp.
sergiu67
nici o banca...poate aia din parc
nu exista nici o banca care sa piarda de la ea pt client
si conteaza mult politica bancii pana la urma...
maho
Astia de la Intesa vad ca au dobanzi (la Lei) de max. 2% la contul "Lider", la care se face referire; asa ca au de unde sa-si scoata profitul...
Faza tare (de "bula") anul trecut, la Transilvania:
primesc (nu doar eu, era trimis la "grup") un sms de la sefa filialei unde merg de obicei, de ma stiu fetele; ma anunta de incetarea colaborarii ei cu banca, (peste vreo 2 zile), o prezenta pe colega care-i lua locul, si dupa aia, "apreciez mult colaborarea pe care-am avut-o, va multumesc pt. incredere, si va doresc succes in activitatea pe care-o desfasurati. A fost o placere sa lucrez cu dvs. Incepand cu data de....ma puteti contacta la nr. 07.......O zi buna,..."(semnatura).
Ma gandesc wtf ?! O sun, o intreb ce s-a intamplat de pleaca, cica pleaca in Elvetia.
Cool, zic eu, alta viata...la care ea: va astept si pe dvs. acolo blink.gif . Eu: pai nu pot, ca-s insurat...
- Ah, nu, zice tipa, nu la asta ma gandeam, ci la faptul ca poate veniti cu banii acolo... radmasa.gif (parca m-ar fi chemat Patriciu..).
Cum dracu' sa nu le votez ?
IRONICK
Sunt unele banci care pe cardurile de salariu nu au comisioane la nici o operatiune. Inclusiv de retragere de la alte banci.
Avani
klaus, pentru Garanti era mai ieftin sa plateasca celorlalte banci comisionele de retragere decat sa plateasca pentru o retea proprie de bancomate. Dupa ce si-au deschis si ei bancomatele lor, implicit costuri cu administrarea acestora, au taiat aceste avantaje cu comision 0 la retragere.
cristi_eftimie
se pare ca mi-a fost foame cand am scris si am mancat un spatiu
despre banca Intesa SanPaolo este vorba,dupa cum v-ati dat si voi seama
Alex4u
Eu nu am nici o banca preferata pentru ca toti sunt niste hoti sleep.gif
maho
Raivarza scumpeste cu 66% administrarea contului.
O nimica toata.
b76bgaarh
au voie fara acceptul tau?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.