Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema butuc yala - portiera sofer
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vlad.a
Din cauza plasticului imbatranit mi s-au rupt suportii care tin clapa de la portiera si nu mai pot sa deschid normal usa. Am cumparat butuc cu tot cu clapa. Stiu ca pentru a ajunge la incuietoare trebuie sa dau jos fata usii.
Intrebarea mea este: daca scot fata usii risc sa stric acel material si cand il pun la loc sa nu mai fie cum era initial?

Multumesc
AndreiMel92
QUOTE(vlad.a @ 15 Feb 2012, 22:47)
Din cauza plasticului imbatranit mi s-au rupt suportii care tin clapa de la portiera si nu mai pot sa deschid normal usa. Am cumparat butuc cu tot cu clapa. Stiu ca pentru a ajunge la incuietoare trebuie sa dau jos fata usii.
            Intrebarea mea este: daca scot fata usii risc sa stric acel material si cand il pun la loc sa nu mai fie cum era initial?

                                                                Multumesc
*


din semnatura ta vad ca ai dacia de dupa 2000. Fata de la usa are si un pal in spate si are cateva clame care o tin de tabla. acum este destul de frig afara si cred ca o sa le rupi pe toate biggrin.gif incearca sa bagi ceva si sa tragi usor de ea pana pocneste. cu grija si rabdare o sa o dai jos ! dupa ce desprinzi clamele si dai jos bratul de la macara si suportul de jos si cel de sus fata de usa se da jos tragand de ea in sus! multa bafta
Axll
daca desfaci cu atentie, si nu te grabesti, totul o sa fie ok.
vlad.a
Multumesc pentru indicatii. Bine ca fata usii se poate pune la loc fara pagube, daca sunt atent.
recinalcol
Cu un spit (acel patent cu varf ascutit) pus in dreptul acelor clema se desface cel mai usor si mai sigur.
Nu uita sa scoti si rama de la oglinda,manerul,butonul de la portiera si ce mai e pe acolo..
Spor la demontat.
ghitza
Si butuc de ce ai luat daca sa rupt clapeta
vlad.a
Pentru ca si butucul sta sa pice, plus ca la momentul actual pot descuia masina cu orice cheie care intra...
fullhouse
QUOTE(vlad.a @ 17 Feb 2012, 03:27)
Pentru ca si butucul sta sa pice, plus ca la momentul actual pot descuia masina cu orice cheie care intra...
*


Dupa ce-ti vei lua butuci noi vei constata ca la fel, dupa o perioada vei putea deschide la fel de usor usa cu aproape orice cheie. Eu am schimbat 2 seturi de butuci pana acum, sunt la fel din pacate sad.gif
maho
Up. biggrin.gif

A-ncercat careva sa desfaca si repare un butuc de tip vechi (1300)? Se poate?
Unui prieten i s-a rupt plasticul care acopera gaura cheii, si a intrat partial inauntru, acum nu mai poate baga cheia.
BLUE R 19
Se poate repara, depinde si cat este de uzat. Probabil ca este modelul asta:
maho
Probabil o sa inceapa cu demontarea fetei de usa (ca n-are de ales). Zicea ca la unul din butuci i se vede arculetul care ar trebui sa tina capacelul inchis, iar cheia nu mai intra. Cred ca-i treaba de ceasornicar (dac-or mai exista clasici).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.