Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alegere aspirator
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
Ionut-P
Oamneni buni, ajutati un necunoscator sa o scoata la capat. Vreau sa-mi iau un aspirator, care are putere de aspirare de 350W... ce parere aveti e deajuns. Mentionez ca e un aspirator fara sac...
ArtVandelay
De cine e facut ?
Ionut-P
De samsung, modelul e samsung sc4320, daca tot s-a ajuns la numele firmei...
ady77
O sa fim amendati de CNA pentru reclama mascata, editeaza repede postul.
Markos
Sau modifică numele firmei, pune Sansong. Ne prindem noi.
Ampt
La 350W mai bine bați covoarele ... ! wink.gif
Ionut-P
Pana la urma e destul sau nu. Vreau neaparat un aspirator fara sac si destul de convenabil la pret si de aceea va intrebam, binenteles pe cei care chiar au ceva de zis, daca puterea de aspirare de 350W e deajunsa... adica sa ziceti daca aspiratorul pe care il aveti are puterea de aspirare de atatia W si sunteti sau nu multumiti de el
GIC
350W e puterea de aspirare, nu ma intrebati ce-i aia dar a nu se confunda cu puterea motorului care este de 1600W.
La mine, prima impresie a fost ca vrea sa-l foloseasca in locul unei centuriste. radmasa.gif
Shush
E destul de putin 350W putere de aspirare.
De la 450 in colo e mai bine.
Ionut-P
Problema cu aspiratoarele fara sac este ca nu prea sunt cu puteri de aspirare mai mari de 400W si acestea sunt scumpe rau... si ca sa-l citez pe urmasul lu' ala cu maserati, taranul de-si prezinta casa din arizona, e prea expensive pentru me...
vet
Nici asta nu cred ca are sac....si in mod sigur aspira muuuult.
[attachmentid=1627788504]
Shush
QUOTE(Ionut-P @ 21 Feb 2012, 12:56)
Problema cu aspiratoarele fara sac este ca nu prea sunt cu puteri de aspirare mai mari de 400W si acestea sunt scumpe rau... si ca sa-l citez pe urmasul lu' ala cu maserati, taranul de-si prezinta casa din arizona, e prea expensive pentru me...
*



Acum am vazut ca vrei fara sac, la alea nu ma pricep deloc sad.gif
ady77
Ca la alealalte te pricepeai tongue.gif
Markos
Care-i șmecheria cu astea fără sac? Unde se strange mizeria?
Shush
Mai bine decat la cele fara sac.
Am avut si eu problema asta acum ceva vreme si pana la urma am ales un Philips cu 450W si o gramada de filtre biggrin.gif

@Markos din ce stiu eu mizeria se strange intr-un recipient cu apa.
argon
QUOTE(Shush @ 21 Feb 2012, 13:48)
E destul de putin 350W putere de aspirare.
De la 450 in colo e mai bine.
*



Cat de bine? frustrat.gif
DragosP
Recomand. Dacă nu-s atent, aspiră și motanul.
zanzie
e bun bre, merge. Da' de ce-ti iei fara sac?
Ionut-P
La aspiratoarele fara sac nu inseamna neaparat ca murdaria se aduna intr-un rezervor cu apa. Se aduna intr-un recipient de 1,2l in forma de ceasca, pe care-l golesti apoi la gunoi si recipientul poate fi apoi spalat la jet de apa. Pana la urma nu s-a raspuns la intrebarea topicului...dar na asta-i situatia...
@zanzie Vreau sa-mi iau fara sac pentru ca e mai usor de curatatconsumat
Puterea consumata nu e aceeasi cu puterea de aspirare
george_scala_2004
ia-ti nene de care vrei - cu sac, fara sac, cu puterea de aspirare de 350 de wati sau mai mult...aici nu o sa gasesti sfaturi utile...unele dintre cele mai bune ar fi dyson...in schimb pretul... wacko.gif
corbex
Ce vrei tu sa-ti iei, am eu. Merge foarte bine. Aspira foarte bine, cita vreme filtrele sint curate. Curatarea autentica se face prin spalare.
Aerul aspirat este turbionat in vasul in care se aduna mizeria, pe principiul scaderii bruste a vitezei aerului (furtun ingust, vas mare). Puterea de aspirare e buna. Vasul e cam mic. Nu poti aspira 4 camere fara sa golesti vasul si sa cureti filtrele. Filtrele se infunda relativ repede. Poti sa le cureti prin scuturare, ca sa-ti termini treaba, ca daca le speli atunci si le pui ude, se infunda si mai repede. Nu-ti refuleaza praf in casa.
Marca e aia amintita, samsungi.
zanzie
Eu am unul cu sac pentru apartament si unul fara sac pentru spatii tehnice (subsol, garaj, debara, atelier). Recomand.
shade4free
iti recomand asta 2in 1





Glumeam
Ionut-P
Va multumesc pentru comentarii.
@ corbex, nu ma dereanjeaza ca trebuie golit recipientul si curatate filtrele des atat timp cat isi face treaba bine.
kog
http://www.zanussi.ro/Products/Cur%C4%83%C..._Sherpa/ZANS730

io am luat unu d-asta si aspira foarte bine. Are doua filtre ce se pot spala. Primesti si rezerva. Ce e ciudat e ca se electrizeaza puternic de la frecarea dintre praf si recipient biggrin.gif
tribunul
QUOTE(Ionut-P @ 21 Feb 2012, 12:57)
Mentionez ca e un aspirator fara sac...
*


Mentionez ca un fel de sac trebuie sa aibe, ca doar nu o scoate praful pe celalalt capat, trebuie sa-l stranga in ceva. Ca nu-i din panza sau hartie si ca-i din plastic, dar are.
Ionut-P
Bine atunci ,nu e fara sac, este bagless... si totusi are un sac din plastic dur... poate e mai bine descris asa.
corbex
Un sac dur, care arata cam ca o oala de noapte. icon_mrgreen.gif
Iulikk
Eu am luat, pentru garsnoniera unde stau cand sunt la facultate, un aspirator Midea (Romanesc, cred) cu 180 de lei. Isi face treaba de doi ani. Nu are sac, are un recipient de plastic. La cat am dat pe el este best buy. Acasa am un LG, nu stiu model, nu stiu nimic. E bun si ala tongue.gif .

EDIT: asta e aspirocu':
corbex
Pune o poza cu "sacu'", sa vaza si ochii lu' lumea!
Iulikk
N-are sac. Are un recipient de plastic.
cosmin_2300
Ce părere aveți de aspiratorul ăsta?

Dacă aveți alte recomandări de aspiratoare care se găsesc la eMag și costă ~600 ron, aștept păreri.

Mulțumesc!


P.S.: vreau să NU aibă sac!



user posted image
kato
nu ma incadrez in cererea ta. daca te razgandesti totusi, recomand asta. putere mare, filtru hepa mai bun si silentios.
cosmin_2300
M-am uitat și la ăla, dar nu mai vreau aspirator cu sac smile.gif

Oricum, mersi mult de recomandare!
kato
de ce? pui saci din hartie, inocuiesti, arunci, etc. o solutie eleganta, nu trebuie sa cureti filtre si sa astepti sa se usuce, plus ca este la un pret mai bun si simtitor mai puternic. diferenta la zgomot este de 3 db in favoarea celui recomandat de mine smile.gif
cosmin_2300
Acum am un Zelmer cu filtrare prin apă. Nu mai vreau saci, prefer să golesc un recipient și pace tongue.gif

Singurul inconvenient la acel Zelmer este mărimea.

Este ca cel din poză:

user posted image
kato
am inteles, te-ai obisnuit asa smile.gif
pai succes atunci sa gasesti ceva mai bun...eu ce am stiut am recomandat (au ai mei modelul ala si sunt foarte multumiti). la restul nu indraznesc sa-mi dau cu parerea blush.gif
C a t a l i n
Zelmer e un fel de Motrio?
cosmin_2300
QUOTE(kato @ 31 Mar 2012, 21:56)

*


Mersi încă o dată pentru recomandări!

QUOTE(C a t a l i n @ 31 Mar 2012, 21:59)
Zelmer e un fel de Motrio?
*


Habar n-am, l-am primit cadou smile.gif
klaus
uita-te la aspiratoarele LG sau Samsung.
Au un sistem de colectare foarte usor de manevrat si de golit.
Restul producatorilor au sisteme complicate, si cu balamale sensibile si forme ciudate pe care stau garniturile, ceea ce face dificila repozitionarea lor cand golesti mizeria.
koldun
Recomand!
corbex
Omu' a intrebat de aspirator, nu de vibrator blush.gif Problema la cele fara sac e ca trebuie sa speli filtrele dupa fiecare utilizare,
kato
QUOTE(koldun @ 1 Apr 2012, 17:35)


serios ca nu as da banii pe asa ceva....ce putere de absortie are ala? pus ca e galagios
koldun
Normal ca nu se compara cu unu cu fir. Dar nici nu este facut pentru acelasi segment. Incercati unul intr-un showroom ...
kato
QUOTE(koldun @ 1 Apr 2012, 20:54)
Normal ca nu se compara cu unu cu fir. Dar nici nu este facut pentru acelasi segment. Incercati unul intr-un showroom ...
*


nici macar nu am remarcat ca este cu acumulatori.....inca un punct slab.
p.s. de curiozitate, pentru ce segment consideri ca este respectivul aspirator?
ady77
Pentru pdl-isti tongue.gif
kato
pff, e de naspa pentru cosmin in cazu asta.... icon_mrgreen.gif .
cosmin_2300
radmasa.gif Chiar nu înțeleg rostul unui asemenea aspirator, sincer!

Cred că rămân la acel Philips. Am văzut un Samsung fără sac (filtrare cu apă), dar are 10 kg. Decât să-l iau p-ăsta, mai bine rămân la Zelmer smile.gif
DragosP
QUOTE(klaus @ 1 Apr 2012, 13:12)
Restul producatorilor au sisteme complicate, si cu balamale sensibile si forme ciudate pe care stau garniturile, ceea ce face dificila repozitionarea lor cand golesti mizeria.
*


Ai pus mâna, în sensul de a-l folosi și goli, pe vreun aspirator Bosh?
argon
Bosch pe segmentul electrocasnice e la fel ca oricare alta marca, din aceleasi fabrici din China pleaca, difera doar marca. Iar pe segmentul profesional, un aspirator Bosch gas 25 sa zicem, e scum, de la 1500 de lei in sus.


Recomand.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.