Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Unde sa repara o caseta directie Solenza?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Cristzi
Salut, am o solenza scala si caseta a inceput sa piarda lichid. As vrea sa o repar dar nu gasesc un service sau o persoana. Aveti idee pe unde as putea sa fac acest lucru???

Multumesc anticipat
pskint25
era un post pe aici cu un service pe uverturii parcanu mai stiu exact... insa daca la 40.000 km ii faci revizia, vreo 350 manopera de fiecare data, cred ca mai bine una noua... eu am luat una de la dezmembrari cu 150 si cu montaj sper sa fie ok...
AZY
Salut, încearcă aici http://www.casetadirectie.eu/ am înțeles ca sunt băieți serioși și fac treaba buna, o sa o repar și eu tot la aici cum se mai încălzește puțin.(sper sa nu se considere reclama eu încerc sa ajut omu')


O seara buna.
Cristzi
Multumesc pentru raspunsuri. O sa incerc si o sa anunt daca reusesc sa o repar.
crick
Sighisoara ,jud Mures?! Nu prea imi este la indemana.Ceva prin Bucuresti?...
AZY
Mai era un service prin Târgoviște, dar știu ca erau foarte scumpi (mie mi-au cerut 900RON anul trecut). La cei din Sighișoara se poate trimite prin curier.

O seara buna.
GR 03 ZUG
Salutari,
Am si eu de vanzare la 1300lei, caseta cu servo, noua de uzina.
tedinokia
Salut tuturor forumistilor , pentru cine are probleme cu caseta de directie asistata la solenza si anume cele 2 semeringuri eu le-am gasit la o firma din cluj ,la care am gasit si garnitura dintre corp clapeta si filtru de aer . pentru detalii contactati-ma wink.gif si va pot spune mai multe detalii wink.gif va salut.

27 Feb 2012, 20:30:
Am gasit un mecanic din bucuresti care a spus ca poate sa repare caseta de directie in suma de 350 ron ,adica sa schimbe semeringurile buclucase.
corbex
Mai sint si pe la bursa oferte.
Cristzi
Salut tuturor. Tedinokia, daca ai gasit un mecanic cu care ai vorbit vrem si noi un contact de-al lui.
GR 03 ZUG
Eu unul nu cred ca o sa mearga facuta caseta, cel putin nu o sa tina cum trebuie pentru ca nu se duc doar semeringurile ci si axul pe care sta semeringurile. Si eu am aceeasi problema cu caseta si lucrand la magazin de piese am tot discutat cu mecanici... toti au spus ca nu prea ai ce sa le faci, ca nu prea se gasesc semeringurile...
Daca si-a reparat careva caseta si l-a tinut peste 50.000 km sa imi spuna si mie unde a reparat-o si cat l-a costat.
psychoo
Eu mi`am schimbat simeringurile de caseta intr`o zi si m`au costat ambele maxim 20 lei.
Schimbarea a fost facuta in mai 2010 si pana in prezent nu am nici un strop de ulei curs.
Simeringurile nu au fost ceva speciale pentru servodirectie. Am mers la un magazin de rulmenti si simeringuri, am cerut dimensiunea respectiva si cat mai bune calitativ, am primit fabricate in Ungaria, am platit si plecat.
Axul nu s`a mancat. Oricum simering exact pe dimensiunea aceea nu am gasit, iar cel luat de mine avea gaura prin care trece axul de diametru mai mic. Chiar daca ar fi fost uzura la ax, noua dimensiune a simeringului ar fi rezolvat problema.
Bafta.
tedinokia
salutare cele doua semeringuri pentru casetade directie le puteti gasi la bonmarc.ro,tel 0264450214. Tot aici am gasit si garnitura aceea dintre corp clapeta si filtru de aer care spuneau ca nu se gaseste decat inpreuna cu carcasa filtru de aer ,dar la bonmarc am gasit si separat. in legatura cu problema bucsilor de la bara de torsiune si aici ma refer la cele de la roata ce se ptind sub bascula care se uzeaza foarte repede mai ales la gropile din bucuresti,am rezolvat problema sa nu le mai stric asa de repede,marind putin diametrul la bara de torsiune cu ajutorul la o teava de polietilena din aceea neagra cu o dunga albastra pe ea cu diameru de fi 25.Am incalzito putin cu un feon,am mufat pe bara cat sa depaseasca lungimea la bucsa de capat,care a intrat mai fortat pe bara.Singura problema ca pui mai greu putin surubul de la brida care vine peste bucsa de cauciuc,dar asa am rezolvat sa nu se mai uzez asa de repede.Nu sunt scumpe bucsile dar ma saturasem sa le schimb asa de des. unsure.gif unsure.gif

28 Feb 2012, 23:40:
un mecanic cu care am vorbit pt a repara caseta o744313608
Dorel G
eu mi-am reparat caseta ieftin cumparand un kit de reparatie de caseta directie de la o firma pe care am gasit-o cautand pe google....sunt reprezentantii unui producator si am dat 20 de euro pe kit, nu mai stiu site-ul dar va pot ajuta cu numarul de telefon au tot felul de kituri si am inlocut singur simeringurile si de 9 luni nu am avut probleme 0731 71 55 70 spre sa va fie de folos ca au ptr vreo 200 de modele kituri de reparat casete directie
sub75
dar daca imi curge pe la simeringurile din partile laterale ale casetei, respectiv pe unde iese cremaliera din corpul casetei, se poate remedia ?
gabi_g
Vezi aici http://eurotexso.eu/, ei zic ca au kituri de reparatie pentru aproape orice caseta de directie, deci si siemeringurile de capat.
nnuuttzzuu
semeringurile se gasesc greu io am luat caseta cu totu originala 1300 si 2 mil manopera,semeringurile care le gasesti nst daca se potriveste ca si io am cautat
gabi_g
Si mie imi curgea caseta anul trecut, am luat tot kitul de reparatie, dar n-am schimbat decat siemeringul mic de la ax caci numai pe acolo curgea, de atunci nu mai am probleme.
ostilu84
De unde ai luat kit-ul de reparatie? Suntem atatia in situatia asta.....

L.E.
Daca l-ai luat de la adresa de mai sus, mea culpa, m-am repezit fara sa citesc tot.
Adaug fisierul de pe site-l lor, sper sa nu se considere reclama.
gabi_g
Anul trecut nu exista site-ul asta. Am gasit kit-ul tot pe net la un baiat, nu mai retin site-ul, imi aduc aminte ca a fost cam 170 Lei tot kitul, oricum sunt importate din Turcia, de aici http://www.onurhirdavatgebze.com/eurotexo-...enza-p-725.html. A trecut cam 10 luni de cand am schimbat siemering-ul mic de la ax si este in regula acum.
Cristzi
salut gabi_g. Unde ai schimbat semeringul si cat a costat. Multumesc anticipat
PS: Kit-ul l-am achizitionat deja de la eurotexso, 100 de lei si ceva, nu mai tin minte exact
gabi_g
Nu m-a costat nimic , l-am schimbat eu insumi.
mchey
A luat cineva de aici?

http://www.bonmarc.ro/piese-solenza/direct...e-servo-solenza
vasilii242
pentru reparat caseta suna la 0767411 580 si vei fi multumit de calitatea lucrarii si de pret
cristianrobert
salut, a reparat cineva de curand caseta de directie in bucuresti?
Bogdan90
Pentru doritori efectuez la cere bucse teflon caseta de directie mecanica. Bucsa originala este lunga de 1,5cm aproximativ, foarte subtire si este din cauciuc. Noua bucsa DIN TEFLON va fi lunga de 3-4cm, vine fix si elimina zgomotele specifice. Din cauza acestei bucse bate si cremaliera in zona tachetului impingator, unii strang acest joc, dar acesta reapare curand. Pret 20lei.

Schimb si acel semering pe unde scapa lichid caseta cu servo, pentru cei din Botosani.
rcostica
Salut, eu am o Solenza din 2003 si tocmai mi s-a rupt bieleta de la stergatorul din dreapta. Stie cineva de unde as putea sa cumpar doar bieleta sau daca se potrivesc de la alte masini? Nu de alta, dar inainte de Craciun nu prea imi vine sa dau 350RON pe tot ansamblul. Multumesc anticipat!
arg_solenza
scuze pentru intarziere dar am vorbit prin noiembrie anul trecut cu persoana de contact (nr de telefon este pe site)de la eurotexso(a nu se considera reclama) si ,cel putin in Bucuresti, va poate recomanda cateva service-u
ri cu care colaboreaza.
KitDirectie
QUOTE(arg_solenza @ 19 Jan 2013, 20:23)
scuze pentru intarziere dar am vorbit  prin noiembrie anul trecut cu persoana de contact (nr de telefon este pe site)de la eurotexso(a nu se considera reclama) si ,cel putin in Bucuresti, va poate recomanda cateva service-u
ri cu care colaboreaza.
*



Pentru cei interesati (daca e considerat reclama si nu se tine cont de cererile celor ce posteaza de a gasi mai usor ce au nevoie rog moderatorii sa-l stearga):
Magazinul de unde se poate achizitiona kit-ul/kit-urile se afla pe Calea Giulesti 6-8, langa Podul Grant, kit-ul se poate trimite si prin Fan Courier (17 lei taxa livrare). Pret kit cu simeringuri turcesti 134 ron, pret kit cu simeringuri japoneze si italiene 161 ron.


In Bucuresti avem 2 service-uri partenere la care beneficiati de o reducere a manoperei (la achizitionare kit primiti un voucher cu reducere la manopera daca faceti la ei toata lucrarea: demontat caseta de pe masina, curatat instalatie servo, reparat caseta: schimbat kit-ul, rectificare ax, confectionare bucsa noua daca este cazul de rectificat axul, montat caseta si facut unghiul de fuga) si inca 4 mecanici parteneri care lucreaza in atelierele proprii fara acte. La achizitionare kit cereti numele mecanicilor si numarul de telefon si dv va alegeti in functie de disponibilitatile lor si de zona in care locuiti pe cel care va convine mai mult! In toata tara avem peste 120 de mecanici colaboratori pe care ii recomandam celor care solicita asta la achizitionarea kit-ului.
Pretul reparatiei variaza in functie de starea casetei, daca va duceti doar cu caseta sau si cu masina, de nevoia dv de a plati impozite sau nu la stat (factura pe manopera) dar o medie a pretului este de 250 ron schimbat kit si 200 ron montat/demontat de pe masina cu instalatia servo curatata. Pentru alte detalii va stau la dispozitie in sectiunea bursa sau la unul din numerele de telefon pe care le gasiti pe google wink.gif

16 Feb 2013, 11:01:
QUOTE(ostilu84 @ 30 Jun 2012, 12:51)
De unde ai luat kit-ul de reparatie? Suntem atatia in situatia asta.....

L.E.
Daca l-ai luat de la adresa de mai sus, mea culpa, m-am repezit fara sa citesc tot.
Adaug fisierul de pe site-l lor, sper sa nu se considere reclama.
*



Oferta s-a imbunatatit de atunci acum suntem cel mai mare (ca si gama de masini acoperite) producator din lume pentru kiturile de reparatie a casetelor de directie!
ursul_bipolar
QUOTE(KitDirectie @ 16 Feb 2013, 11:57)
Pentru cei interesati


Ai pm
runio 2012
Salut!
sunt din rm valcea si am si eu probleme cu caseta de directie.
A inceput si la mine sa curga niste ulei si am fost la un mecanic si mi a spus ca e de la caseta de directie problema.
As vrea sa stiu ce contine Kit ul respectiv si daca mi puteti recomanda mecanici in rm valcea / costuri?
chrisfire02
am schimbat caseta de directie deoarece curgea.Daca aveti nevoie de vreo piesa care se mai poate folosii sa ma anuntati
cosstti
Pe unde curgea?
chrisfire02
pe la semeringuri,in ambele parti
rais
Salutare!
Pentru a nu deschide un topic nou am decis sa intreb aici. Am schimbat de curand caseta de directie la solenza mea, directie asistata. Cand am fost in service sa iau masina mecanicul mi-a spus ca imi mai trebuie un "jug pentru caseta de directie". Aveti idee ce este sau cum arata? Eu am cumparat caseta de origine si banuiesc ca ar fi trebuit sa aiba toate piesele si in plus cea vehce nu avea asa ceva. Din cele explicate ar fi ceva la suruburile de prindere. Mi-a mai spus ca acelasi lucru se mai gaseste si la DSN. Mersi!
gabi_g
Nu stiu la ce s-a referit vorbind de "jug pentru caseta de directie". Ori la bridele care prind caseta de directie de jug. Ori la jugul motorului insusi. Jugul motorului este cadru motor.
cosstti
Probabil ca s-a referit la cele doua bride de prindere a casetei pe cadru.
De ce nu l-ai pus sa-ti arate piesa ca sa stii exact despre ce este vorba, ca au si mecanicii astia niste jargoane de te doare mintea.
Am dat peste un mecanic care numea suruburile dupa dimensiunea hexagonului: Surubul M6 era dupa mintea si exprimarea folosita: surub de 10.
Surubul M10 era denumit surub de 17,etc.
rais
De jugul motorului sau cadrul motorului am auzit dar de jugul casetei de directie nu de asta intreb poate cineva a mai avut de a face. Ma gandesc la felul in care era prinsa cea veche ca doar asta pe care am luat-o este de origine deci ar trebui sa vina cu toate prostiile nu? Parca jumatate de colier avea in cutie insa nu stiu daca trebuia un colier complet( adica format din doua jumatati) sau suruburile vin direct in caseta.
Later edit:
Am aflat pana la urma ca este vorba despre prinderea casetei de jug respectiv cea din partea dreapta. Multumesc pentru ajutor!
david79
salut
se mai poate face ceva cu caseta din imagine ? pe ce model de clio s-a mai pus aceasta caseta ?
pierde lichid pe la burduful stanga, completez cam juma de litru pe zi
multumesc
dorub98nic
http://casetedirectie.makeatransaction.com
ynu22
Salut.

am si eu o solenta cu caseta de directie dare curge, stie cineva un mecanic priceput care se baga la o reconditionare sau care se ocupa cu asa ceva in Oradea?

multumesc .
dmhyou
in brasov stie cineva unde pot schimba semeringurile?(service)


as putea schimba caseta cu servo cu una fara servo?
cristio_79
Cauta pe net. Sunt o gramada care repara. Daca nu gasesti in Brasov, ai la Sighisoara, Odorheiu Secuiesc, Vatra Dornei.
Sau poti cauta simeringuri si le schimbi la un service in Brasov.
dmhyou
imi curge caseta prin capete spre bielete.......

as vrea sa stiu daca pot baga si alt tip de ulei(...) pana ajung sa repar caseta vreo 2 sapt...... ?


(se strica pompa cu alt tip de ulei)?, (sau as putea sa dau jos cureaua de acesorii ?)
(imi curge tare se goleste bidonasul)



a schimbat cineva caseta de pe servo sa puna una normala(fara servo)?
ce modificari adaptari se fac?
limodriver
Temporar poti sa pui orice fel de ulei. eu am mers vreo luna inainte sa o repar cu ulei de motor pana la urma am dat jos cureaua de accesorii fiindca curgea rau tare facea balta sub ea. am reparat caseta cu simeringuri comandate pe net si de aproape doi ani merge fara probleme.
nikuniku
daca pui un ulei mai gros decat cel care trebuie poti distruge pompa sau chiar caseta,pe langa faptu ca volanu va merge mai greu
Rapperash
Salutare, vreau sa imi spuneti parerea voastra in legatura cu asta: Acum cateva zile m am hotrat sa imi cumpar un kit de reparatie caseta directie pentru solenza mea cu directie asistata ... caseta imi pierdea foarte mult ulei de ceva timo si m am hotarat sa o repar.. cautand pe internet si vazand ca este in jur de 500 de lei o reparatie a casetei la un service am zis sa incerc sa o repar singur....si cum am cautat pe internet am dat de o firma EUROTEXO ceva de genul care vinde kituri de reparatie. Am facut comanda mi-a sosit kitul am dat caseta veche jos, am curatato cu benzina exterior ca era foarte murdara am desfacuto am curatato si in interior la fel cu benzina constatand ca aveam nisip in ea pentru ca aveam un burduf spart. Pana aici toate bune si frumoase dupa ce am curatat toate piesele si am inceput sa montez la loc cu noile simeringuri si oringuri am constatat ca am niste oringuri in plus care chiar nu aveam unde le pune nu am inteles... in rest am avut tot ce trebuia cele 4 simeringuri si niste oringuri care le-am inlocuit. Am inchis caseta la loc am verificat eu manual si se misca bine parerea mea acuma urmeaza sa o pun la loc zilele astea.. Ce este adevarat ca nu ma prea pricep cu reglarea ei sper sa imi cada bine pe masina si mai am de reglat surubul acela cu imbus care are arc ce impinge aia pe ax cremaliera... Ce parere aveti ati mai folosit kituri de reparatie de la Eurotexo? eu sper acum sa ma tina macar 2 ani ca dupa poate schimb masina biggrin.gif Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi mesajul meu smile.gif
gabi_g
Am schimbat eu, acum 3 ani, doar siemeringul mic, tot kit eurotexso. Tine si acum.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.