Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Descoperire de gaze in Marea Neagra
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
vallyyy
Cu cat se va gasi mai mult petrol cu atat nenorocitii vor scumpi carburantul,nu ai la ce altceva sa te astepti din partea lor
aurelyan
Este vorba de gaze naturale, nu de petrol. Numai ca noi suntem la fel ca tarile din Africa, pline de diamante dar sarace, am vandut sau concesionat totul, unii si-au luat "dreptul" iar noi ceilalti am ramas cu paguba...
bygy007
asta se stia demult ,
de ce s-au tot judecat astia cu platoul marii negre
C a t a l i n
Poate cu ocazia asta face si GSP platile la timp catre angajati.
cristio_79
Nu prea are treaba cu ei si se cam aude ca sunt pe duca. Deja au dat afara destui.
Nu stiu daca toti sunt in aceeasi situatie, dar destui nu si-au mai primit banii din sptembrie-octombrie anul trecut. In plus de asta, nici darile la stat (CAS etc.) nu le-au mai platit.
Markos
QUOTE(C a t a l i n @ 22 Feb 2012, 20:37)
Poate cu ocazia asta face si GSP platile la timp catre angajati.
*


gazeta sporturilor? huh.gif
PetruDez
Mda asta inseamna ca usor usor Petrom o sa fie formator de pret si in domeniul GPL ! Asta inseamna scumpiri masive de pret.

Traiasca staoanii nostri austrieci !

Cine stie poate daca le face si lor fundurile lucioase ne mai lasa sa traim vreo cativa ani !


E ridicol. statul nu trebuia sa dea firmelor private zacamintele pentru nimic in lume !
Ampt
QUOTE(vallyyy @ 22 Feb 2012, 20:22)
Cu cat se va gasi mai mult petrol cu atat nenorocitii vor scumpi carburantul,nu ai la ce altceva sa te astepti din partea lor
*


Barilul de petrol extras în România are un preț de 17 USD, în timp ce cotația internațională este în prezent undeva in jurul a 120 USD/baril.
Din câte știu, din producția interna se asigură cam o cincime din consumul intern. De aici si "rezultatele" extraordinare obținute de OMV-Petrom !
La gaze este și va fi la fel ! smile.gif
P.S. Oare o fi greu să administrezi o astfel de afacere ? sleep.gif
argon
QUOTE(PetruDez @ 25 Feb 2012, 11:56)
Mda asta inseamna ca usor usor Petrom o sa fie formator de pret si in domeniul GPL  ! Asta inseamna scumpiri masive de pret.
*



blink.gif Ce legatura are GPL-ul cu gazele naturale descoperite in Marea neagra? GPL-ul se obtine altfel si are legatura cu petrolul, nu are nici o legatura cu gazele naturale.
C a t a l i n
Toate's gaze, ca si tine.
bygy007
QUOTE(argon @ 25 Feb 2012, 12:15)
blink.gif  Ce legatura are GPL-ul cu gazele naturale descoperite in Marea neagra?  GPL-ul se obtine altfel si are legatura cu petrolul, nu are nici o legatura cu gazele naturale.
*


stai linistit ca si metanul se poate lichefia in instalatii speciale , parca din kazahstan sau georgia voiau astia sa aduca cu vaporul
Madriann
Bygy, metanul lichefiat nu e GPL-ul de la pompa.

@Argon: Gazele din zacamant sunt o combinatie de metan (C1), etan (C2), Propan (C3), butan si isobutan (C4), Pentan (C5) s.a.m.d plus azot, CO2, H2S cateodata si alte raritati.

GPL-ul e o combinatie de C3, C4 si alti componenti, inclusiv odorizant, ratia C3/C4 variind in functie de sezon (iarna mai mult propan, vara mai mult butan.
Corectat
@GIC up.gif
Cred ca din gazele asociate prelucrarii petrolului.
GIC
GPL contine majoritar C3 si C4 (normal sau izo). De la C5 in sus chestile astea sunt cam lichide a temperaturi normale.
La scara larga GPL se obtine din petrol.
bygy007
cunosc compozitia GPL-ului auto , GPL -ul produs secundar in rafinarea petolului , dar in anumite instalatii se poate modifica structura moleculara a metanului , asa cun din metan se pot face ingrasaminte pina la negru de fum blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.