Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme la dezlipirea benzii de izolat
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
laurentiu355
Salut lume,
In vara lui 2011 nu am avut ce face si am pus 2 benzi de izolat dea lungu masini pe capota, plafonier si portbagaj.
Acum cateva zile am pus niste stikere pe capota si am dat jos cele doua benzi si dupa aceea am observat ca un unele parti a ramas ceva mat , adica partea cu care se lipea banda acum a ramas pe masina si pe banda neagra nu mai era lipicioasa.

Cu ce as putea sa dau partea aia mata jos de pe caroseria masini? Am auzit la un prieten ca as putea cu benzina sau spirt. Este bine? Nu afecteaza culoarea?

Va rog. Astept raspunsuri cat mai rapide !!!

Multumesc !!!


Poza este de cand erau cele doua benzi.
marius80_eugen
Nu se da cu benzina pe vopsea . Ale noastre si asa au vopsea ecologica . E de ajuns sa freci cu o carpa si se ia vopseaua . Da mai bine o curatare buna cu dregresare si daca si asa se observa , atunci un polish la culoare . Exista solutii de degresare , dar mare grija sa nu ajungi la tabla cand freci .
Benzile alea au alta intrebuintare si nu ca tribale pe masini . Era clar ca bine nu ii face la vopsea . Daca vrei colant , ia colant , aia are altfel de adeziv care nu dauneaza , unele chiar pe baza de apa , ca folia de geam .
mcr_razvy
incearca cu alcool si iese imediat
GR 03 ZUG
Du-te la o spalatorie auto si cere un degresare. Mai poti sa incerci si cu un polish (nu neaparat la culoare pt ca a ta are lac deasupra vopselei). In principiu eu zic ca la spalatorie iti scoate chestia aia de acolo ca si eu am avut cam aceeasi problema si la spalatorie a disparut.
medros
Cu alcool sau mai bine daca nu reusesti cred ca o pasta de lustruit.
i96nds
Dai cu WD40 si se va duce... sau orice alt degripant ar trebui sa fie la fel de bun- mai sunt si alte firme ce produc astfel de produse.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.