Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme turometru
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
daniel1994
va salut...vin si eu cu o problema la o dacia 1310 pe injectie...nu merge turometrul in bord...adica merge cand vrea el...am schimbat si ceasurile cu unele noi si tot asa face...de unde ar fii problema???

am inteles ca se poate colecta semnal de pe pinul 24 din calculator da nu stiu unde sa leg acel fir,,,in calculator am aflat care este pinul dar nu stiu unde sa il leg in capatul celalalt sau ce sfaturi puteti sa imi dati
ilieaxx
din cate stiu turometrul este un ceas foarte complicat pentru ca este electronic,nu are mufa/fir cum este kilometrajul,functioneaza pe siguranta ,te-ai gandit ca s-ar putea sa-l fi schimbat tot cu unul defect?
ghitza
DANIEL;problema ta sa mai discutat pe aici de cateva ori si alti ziceau de schimbarea condesatorilor de pe placa turometrului(lucru care l-am facut si degeaba)si eu am schimbat 2 tablouri de bordi si tot degeaba turometru sarea la 5000 si oscila cum vrea el,deci nu e din ceas problema ,eu am luat ceasurile mele si m-am dus la un vecin cu o injectata din 2000 (a mea fiind an 2003)si ca sa vezi minunea la el merge perfect ,la mine ca dracu oscila si nu i-am dat de capat nici pana azi si am pus tablou fara turometru ca ma enervase ,asa ca nu e din ceas e de undeva de pe cablaj sau cine stie de unde mama lui ,am schimbat si ECU de injectie cu un vecin de proba si tot asa ,poate e cineva care a rezolvat misteru sa ne zica si noua unde ii buba
Axll
buba e ca, daca s-a impuscat un fir la izolatie, undeva si a luat un pic de apa, sau e in preajma unui consumator mare, o sa joace turometru samba mereu. singura rezolvare e sa schimbi instalatia electrica de fata...dar dupa parerea mea nu se merita...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.