Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Duce motorul de 1,3 cutia in 5 trepte?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sspoitoru
Salut.
Am cumparat nu de mult o cutie in 5 de pe o dacie de ungaria.
Am dat capacul din spate jos sa schimb semeringul de la cautator si burduful, ocazie cu care am numarat si dintii pinioanelor de a5a.
Pinioanele sunt 31 cu 36.

Am inteles ca nu prea e mare diferenta fata de cutia in 4 pe care masina o are din fabricatie.
Pinioanele de nova cica vin la fix in locul celor de acum.

Dilema mea este daca motorul meu e in stare sa duca a5a de nova!

Motorul este 1.3 cu set Borgo, aprindere electronica cu senzor, buji Denso, capac delco si pipa Beru, fise Tesla si elv.
Merge f bine dar ma gandesc daca totusi trage a5a de nova sau cu ce consum o va trage...

Astept cu mare interes feedback-ul vostru.
krapcarasu
eu cred ca merge, dar doar sa mentii, nu sa maresti viteza in a 5-a, reduce consumul
ilieaxx
normal,un motor de 1.3 merge foarte bine cu cutie in 5 viteze,am mai multi prieteni care au avut asa ceva pe daciile lor,scade consumul deoarece scade turatia motorului,acum gandeste-te daca ii pui pinioane de nova pe a5a si nu o sa poti sa accelerezi cat de tare va trebuii sa fortezi cu a-4a sa poti sa ajungi la 110-120 si dupa aia sa dai a-5a sa mentii viteza,dupa parerea mea nu se merita,cel mai bine e sa ai motor de 1.3 si sa lasi cutia normala,cum este ea din fabrica cu pinioanele ei,parerea mea...
TXzamora88
sspoitoru puneti cutia fara griji,nu o sa ai nici un fel de probleme.Eu de curand am schimbat cutia in 4 originala cu una in 5 trepte,raport lung.Nu am nici un fel de problema ,merge excelent de bine.Masina este si mai economica si mai rapida.Si am tot motor 1,3.
Andyno
ce cod au cutiile cu 5 lunga?
r3d
poti linistit merge perfect. am avut io pa vechea masina motor 13 si cutie in 5 trepte mergea super.
Axll
motorul tau de 1.3, poate "duce" linistit si cutia de renault fuego, si ai ramine surprins ce bine o sa mearga. da merge si cu a-5-a "de nova" sau lunga, sau cum o mai fi ea botezata, si o sa mergi cu o viteza mai mare la aceiasi turatie. pune cutia cu incredere.
hyena
QUOTE(ilieaxx @ 2 Mar 2012, 14:06)
...,dupa parerea mea nu se merita,cel mai bine e sa ai motor de 1.3 si sa lasi cutia normala,cum este ea din fabrica cu pinioanele ei,parerea mea...
*


tu stii ca la in momentul de fata intre a 4-a si a 5-a este diferenta doar de 500RPM adica in loc sa mearga cu 90 la 3500 in a patra merge cu 90 la 3000 in a 5-a


QUOTE(Axll @ 2 Mar 2012, 22:39)
motorul tau de 1.3, poate "duce" linistit si cutia de renault fuego


cine a zis ceva de cutie de R fuego... aia e din alt film
PH-06-BOA
Merge, si chiar cu o remorca legata de ea. Crezi ca aia au fost prosti cand au facut-o? Motorul daca nu are vlaga in el, n-o sa poti depasi usor 120 cu a 5-a, cu ceva incarcatura pe masina. Daca ai GPL si umbli putin la chiulasa, il poti depasi cu mult , pe cel de 1,4. Nu spun prostii, eu am avut cutie adaptata (masina era cu 4), si am carat cu remorca, de am facut o casa. Nu e locul aici de povestit, dar pune cu incredere cutia cu 5, asa originala. Vreau sa vad si eu unul care a pus pinioane de Nova pe cutia de Dacie.
daniel93
Daca vrei consum mic, pune cutia cu incredere.
Daca vrei sa ai masina, pune cutie de 1300!
Eu am TLX ungaria 1.4 in 5 trepte, consuma putin, dar are un demaraj de-mi creste barba, si o "finete" la schimbatul vitezelor similara cu camioanele ROMAN.
Am si 1300 cu cutia originala si motorul vai de mama lui si chiar si in starea asta bate la cur TLX-ul cu tot cu 1.4-le lui
CGDBZ
Ai masina si cu 5 si cu 4 trepte trebuie doar sa stii sa le folosesti diferenta este ca la cea in 5 trepte ai un consum ceva mai mic si un "confort" acustic ceva mai bun.
daniel93
Am invatat de nevoie sa folosesc si cutia in 5 trepte, dar e cu mult sub cutia de dacia 1300.
Tu ai Dacie pe injectie, am auzit ca sunt mai bune cutiile alea, a mea este din prima generatie de cutii in 5 trepte
sspoitoru
Multumesc pt informatii colegii.

Mai astept si alte pareri, poate intervine cineva care chiar are a5a de nova.

Ca idee eu nu urmaresc viteze 100+/h
Eu merg cu 80 cam cu orice masina dar la dacia mea la 80km/h am 3000rpm
Ideea e sa am la 80 vreo 2000rpm sa pot sa-mi aud si eu gandurile.
nikuniku
eu am pinioane la viteza a-5-a de nova,pana la 120-130 e,,liniste,,in masina dupa 130 vorba cantecului,,,da muzica mai tare,,,
anghelcatalin1992@yahoo.com
QUOTE(sspoitoru @ 4 Mar 2012, 19:04)
Multumesc pt informatii colegii.

Mai astept si alte pareri, poate intervine cineva care chiar are a5a de nova.

Ca idee eu nu urmaresc viteze 100+/h
Eu merg cu 80 cam cu orice masina dar la dacia mea la 80km/h am 3000rpm
Ideea e sa am la 80 vreo 2000rpm  sa pot sa-mi aud si eu gandurile.
*


in treapta a VI ai 80km/h la 3000rpm sau in treapta a v -a ?
eu am dacie 1300 din82 dar am cutei in 4 tr. cu planetare scurte ( nu stiu ce fel de cutie e , dar carcasa permite si montarea pinionului de a V ) iar cu tr 4 plec de la 60km/h si ma duc pana la 130-135 km/h , si nu cred ca trec de 4000rpm la 130 , iar referitor la consum 6,5-7,5/100 .
sspoitoru
in a4a
am cutie de viteze in 4 pe masina.......cea originala

@nikuniku la 80 in a5a ce rpm ai?
daca te-a interesat vreodata smile.gif
nikuniku
sspoitoru cred ca pana in 2200 rpm,cred nu am fost curioa sa vad rpm-ul
sspoitoru
smile.gif pfff e parfum atunci!
Multumesc.
PH-06-BOA
Cutia cu 4, permite adaugarea pinioanelor pentru a 5-a? le poti insira asa, ca covrigii? De fapt vad ca te intereseaza si cat are in a 6-a la 80/h.
Pai cum poti sa spui ca permite pinioane de-a 5-a, cand ele se monteaza pe un tren fix mai lung, balador mai lung, apoi capacul si flansa intermediara...? Mai stiu eu unul, care a facut motorul de 1800 cc, prin inadirea blocului si adaugarea a inca un piston!
iulica89
Salut!
Cu cutie 365-11 (cea cu treapta 5 "lunga") la 2000 rpm am 70 km/h (pe gps iar pe ceas 78),iar datorita cauciucurilor la 3000 rpm am 100 km/h (pe gps iar in bord am undeva la 113)
Motorul de 1.3 duce cutia doar daca este in mintile lui(cu un consum usor marit)...
Cu unul de 1.4 merge foarte bine si ai si ceva vlaga in treapta 5.

Pinioanele de treapta 5 se pot potrivi din toata cutia de nova... Restul componentelor sunt incompatibile...

PS: poti face din cutie de 4 trepte una de 5 pastrand doar carcasele exterioare si diferentialul asta daca este modelul cu planetare scurte...Restul componentelor se schimba...
krapcarasu
nu stiu daca 365-11 e asa lunga, atunci 365-13 cum e? cum putem vedea exact? daca suspend o roata si rotesc intr-a 5-a motorul de la semn la semn de cate ori se invarte roata ? 1,2?
iulica89
Verifica cu un GPS si spune'ne si noua ce ai aflat...Sunt o framada de tipuri...S'a mai discutat despre tipurile de cutie si 365-10 era cea scurta si 365-11 e cea lunga...
Ca or mai fi si altele....
sebymesteru
365-11 am si eu si am cam 2400-2500 in a 5-a la 90km/h. La 110 am fix 3000. Sau 100 daca colegul Iulica a masurat cu GPS-ul. Am avut si eu un TLX,cutia cu 5 isi daduse duhul(au mers cu ea fara ulei 022.gif ) si ii pusesera fosti propietari una in 4tr. Avea demaraj de te dadea pe spate(motor 1,4 pus la punct),dar aveam vre-o 3000 parca la 90/h in a4-a. Cum spunea cineva mai sus,la 365-11 diferenta intre a 4-a si a 5-a e cam de 500 rpm,dar se simte totusi si pot depasii linistit si cu a 5-a,plaja de cuplu la 1,4 fiind de pe la 2000 si ceva in sus,daca am 80-90 si o calc se duce destul de bine. Ma batea si pe mine gandul sa-i caut niste pinioane de-a 5-a mai lungi,dar prefer sa nu tot schimb a-4-a cand vreau sa depasesc. E interesanta diagrama motorului de 1,3,daca ne luam dupa ea,momentul maxim e pe la 2500 unde e si consumul relativ mic,insa cel mai mic consum rezulta ca ar fi pe la ~4000-4200 huh.gif . Diagrama e data pt cutia in 4 tr...
sspoitoru
am fost azi la cateva piese-auto si numai la un magazin am gasit dar mi-a zis vanzatoarea ca si astea sunt diferite si trebuie sa-i zic numarul de dinti wacko.gif

stie cineva nr de dinti???

era sa cad jos cand mi-a zis ca sunt in jur de 90ron bucata huh.gif
nelu_1985
Scurta 31x36
Lunga 29x38
iulica89
Ai rabdare sa inceapa rematul si atunci te duci frumos (pregatit de tavaleala) si desfaci perechea de pinioane de la tr. 5 ...Pina atunci ai si timp sa inveti ce ai de facut.
sspoitoru
duce motorul de 1.3 pinioanele de nova excl.gif
tocmai ce am facut operatia rolleyes.gif
la 3000rpm in a5a 97-100km/h
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.