Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema antena dacia 1410
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionutfg
Salutare am o dacia 1410 din 2004 dec.Am luat masina fara antena si cablu... Am cumparat un cablu dinacela ecranat si antena aferenta,le-am montat curatind caroseria sa faca masa si cand sa pun cd playerul nu se aude decat foarte prost sad.gif Avand un alt casetofon BMW bavaria C2 am zis sa incerc si cu acela si exact acelasi sinptom il are si el.... Se poate o antena ceva homemade?Gen cat tine parbrizu sa lipesc ceva sarma de cupru la baza?
krapcarasu
verifica sa nu dea la masa firul central, merge si cu fir pe parbriz
recinalcol
Unde ai curatat caroseria?
Antena unde ai montat-o,in locul ei pe cupola?
Din cate imi aduc eu aminte,antena nu trebuie sa faca contact cu caroseria.


Am uitat sa zic,decat sa te complici cu fire pe parbriz,cumperi o antena speciala care se monteaza pe parbriz ca cea din poza.
ionutfg
Deci da antena face contact cu caroseria.Nu firu central face contact,numai ecranajul...Ca la casetofonul BMW am observat ca daca ii deconectam firu de masa de la alimentare si era antena in casetofon acesta inca mergea....Deci trebuie sa faca contact cu caroseria sau nu ?
Edit:Antena este montata la cupola la locul original din fabrica.Numai ca firul este bagat pe sub chederul de la parbriz
PH-06-BOA
Corect e ca ecranajul sa fie legat la masa, numai jos la aparat. Daca-l legi si sus, formeaza bucla, si poate merge prost. Daca pui o bucata de cablu coaxial pana la nivelul bordului, si in continuare pe langa parbriz pe interior pui o sarma chiar si izolata (nu neaparat de cupru), prinsa in doua puncte de cheder, merge perfect. Asa renunti la gaura din "tavan" , si nici nu-ti mai ploua-n cap. Nu cred ca legarea la ambele capete ti-ar fi afectat atat de nult receptia, pe cat o eventuala scurtcircuitare a firului cald, cu masa. Incearca intai cu un fir de sarma in loc de antena, si daca merge mai bine, e de vina ori cablul (chiar intrerupt), sau antena nu e legata la firul cald.
recinalcol
Stiu ca si eu schimbasem odata antena,si din cate imi aduc aminte aveam numai firul din mijloc.
ionutfg
Multam de sfaturi smile.gif Cea mai buna solutie e sa ii verific continuitatea cablului cu un multimetru sau cu o lampa de control 12 v.Daca e sa fie intrerupt ii pleznesc o sarma de cupru cat tine parbrizu si radio frate :X
ilieaxx
chiar e nevoie d antene home-made?am un cass ca cel de pe logan,si mufa mea de la antena de pe masina nu se potrivea la el,si i-am bagat pur si simplu un fir de cupru,invelit,in loc de antena,se aude perfect orice post de radio,daca nu ma credeti fac filmulet si vi-l arat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.