Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Releu semnalizare electronic vs. releu mecanic
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tanumotanu
Care este mai bun?
draku
cel electronic
rtulea
Evident cel electronic. La cel mecanic riscul ca infasurarea de pe bimetal sa se defecteze este mult mai mare decat defectare circuitului oscilant din cel electronic.
b64chr
Cel mecanic suna mai frumos (clant-clant) decat cel electronic (bip-bip).
andu911
si trebuie vreo modificare ? sau se poate de care avem chef ?
Radduu
si cat costa?
mariusCYP
nu trebuie sa faci nici o modificare,cel mai bun electronic nu am avut probleme!doar trebuie sa schimbi atat are acelasi mufa!Bafta!
mariusCYP
nu costa asa mult si se semnalizeaza frumos ca la logan!
Mecanicul semnaliseaza repede si cateodata foarte inceata!
bure
Cel electronic e cel de pe Solenza cu bip-ul ala frumos??Vroiam sa pun si eu unul dar nu stiam ca merge fara nici o modificare....acum ca stiu ca sunt la fel la mufe sigur o sa pun.
Numa'bine!
danielM
Si cam cat costa un releu d'asta bipuitor electronic???
rtulea
Ultimele preturi pe care le am spun asa (nu sunt chiar recente):

- releu semnal. electr. - 82.467 ROL;
- releu semnal. electr. Sacele: -191.352 ROL;
- releu semnal. mecanic Sacele: - 273.700 ROL;
- releu semnal. Metaplast: - 75.529 ROL;

Preturile includ TVA.
Radduu
deci e si mai bun si mai ieftin cel electric wub.gif
rtulea
E mai bun fiindca, teoretic, este mai fiabil. DAR, fiindca traim in romania si " traim bine", prietenii stiu de ce, s-ar putea sa ai surprize. Acum serios, da sunt mai bune decat cele mecanice.
eXtenSion
Am cumparat un releu electronic, dar e cam enervant sunetul acela,depinde de gusturi, eu il prefer pe cel mecanic..( ca si sunet laugh.gif )
Poseidon
poti pune si un mic buzzer la releu! smile.gif
ionut232
cum se pune buzzeru ala?unde se leaga?
si de unde ii vine sunetu?
eu am electronic...da nu bipuie...se aude numai releul ala cum clantane... smile.gif
deci?
diaconuliviu
Mai, dragilor, stau si ma intreb cum dumnezeu vi se prajesc releele?

Din 2000 de cind am masina nu am schimbat nici releul de semnalizare, nici pe cel de incarcare. Cind am luat-o avea releu semnalizare mecanic pe care l-am schimbat imediat, desi functiona, cu unul electronic reparat de mine. Cel de incarcare fusese schimbat de proprietar pentru ca schimbase vreo 3 mecanice si, avind halogene de 100W, cu cele mecanice ii "fila" lumina in ritmul intrarii treptelor releului. Cu cel electronic nu a mai avut probleme, nici eu.

A, pe cel de semnalizare l-am scos de acolo pentru a proba inca unul pe care l-am reparat intre timp. In rest, nu.
tomaraya
Recent am vazut ca pe daciile papuc noi sunt relee electronice la fel ca cele de le Logan.Cat costa unul din asta?
gti98
QUOTE(diaconuliviu @ 22 Apr 2006, 22:06)
Mai, dragilor, stau si ma intreb cum dumnezeu vi se prajesc releele?


*



Chestie de gust (apropou de bip-bip versus clant-clant) si de executie. Senioru meu a avut 27 (douazecisisapte, ati citi bine!) a Dacia 1100 pe care a "maritat-o" cu releul original, in stare de functionare. Nu stiu ce MATERIALE se puneau pe vremea aia in Reno-uri dar pe Nova mea din 1998 releul original a tinut vreo 2 luni (si 600 km, ca mai aveam vechea berlina ) Am acum un releu facut de piticu' meu (de pe creier) care functioneaza fara gres de vreo 5 ani (am avut si un altul, dar mi-a venit cheful de schimbare, nu se stricase) Deci, materialul, executia si o instalatie buna (fara scurtcircuite) Releele mai recente (chiar si cel ce nu mai functiona la mine, desi toate piesele erau bune, pe masuratelea!!) au elementul de executie mai robust, dar in timp, contactul -ala care face clant! - tot se "arde". Releul "vesnic" are comutatia statica, cu un tranzistor (probabil de aia face Loganu' bip, are un buzer sa nu uite soferu' releul in functie, fara nici un zgomot!) Si eu am pus tranzistor la comutatie, si i-am facut bip.
Bafta!
ct03nut
am vazut ca releul ala care face beep beep are 3 papuci..iar cel mecanic are 4, cum fac sa adaptez un electronic in locul unui mecanic ?
gti98
QUOTE(ct03nut @ 5 May 2006, 03:06)
am vazut ca releul ala care face beep beep are 3 papuci..iar cel mecanic are 4, cum fac sa adaptez un electronic in locul unui mecanic ?
*



Da, dar ai ceva legat la a patra lamela? Eu stiam ca la modelele mai vechi se folosea o codificare asa: borna 49 la linia 15, de obicei printr-o siguranta (linia 15 e linia cu plus 12 volti dupa cheia de contact); borna 49a, iesirea releului, cablu, de obicei verde spre plotul central al manetei de semnalizare; borna C (de la control) spre beculetul din bord, celalalt contact al beculetului la masa. Releele electronice au nevoie si de masa; la ele bornele se noteaza cateodata mai direct, intrarea plus (+), masa minus (-) iesirea parca L si martorul in bord parca tot C. Oricum utilizarea conectorului ala standard simplifica montarea si schimbarea releului, dar mai sunt si masini mai vechi, unde papucii erau izolati individual, sau poate instalatia a fost modificata si electricianul sau ma rog, cine a umblat acolo nu a mai montat conector, asa ca e bine de stiut, sa ne descurcam in ambele situatii.
Daca spui ca are doar 3 contacte, s-ar putea sa faca masa prin prindere, desi solutia nu e chiar asa de buna (apropo, dupa codificarea de mai sus, masa se noteaza 31d )
Succes lucrarilor!
ct03nut
m-ai pierdut....o sa raman la tic tic tic
CristianH
Pentru releul electronic trebuie tras un fir de la masa. Cel mai simplu de la surubul de prindere al releului.
rerecroS
QUOTE(eXtenSion @ 21 Apr 2006, 10:05)
Am cumparat un releu electronic, dar e cam enervant sunetul acela,depinde de gusturi, eu il prefer pe cel mecanic..( ca si sunet  laugh.gif )
*



Ai modificat ceva la el sau a mers din prima?
andutzu
Cum arata releul asta electronic cu buzzer, eventual ce cod are scris pe el? Prin ce se deosebeste la forma fata de cel cu tac-tac? ca sunt si relee electronice care fac tac-tac. Vrea sa imi iau unul dar sa nu am surprize...
ct03nut
spuneti pas cu pas cum se adapteaza cel electronic cu 3 papuci, ca tare as vrea sa bag ceva "trendy si fensi" in masina mea icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
andutzu
FANCY 168.gif
ct03nut
QUOTE(andutzu @ 6 May 2006, 22:35)
FANCY 168.gif
*



nunu ! FENSI ! asa se considera parapantele astea pe aici smile.gif nu fency
Ming
unde ati gasit releul de semnalizare electronic? (cel cu buzzer de face beep beep) multam biggrin.gif
ovy_geo93
prietene,nu ai vazut si tu ca nu s-a mai postat aici din 2006? e asa de greu sa te uiti la data inainte sa postezi?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.