Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vopsea bare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ilieaxx
as dori sa va intreb si eu daca ar fi sa vopsesc barele cu pensula s-ar vedea urat?cum ar trebuii sa le pregatesc de vopsit,le-a vopsit cineva cu pensula pana acum?cum ar trebuii sa le pregatesc sa iasa cat mai bine?
N E S
Eu am incercat sa vopsesc cu pensula, si nu s-a prins vopseaua de plastic smile.gif)
O sa fac o poza sa vezi. Cel mai bine ia plastic primer si vopsea la spray.
ilieaxx
ma gandeam ca daca dau cu un smirghel un pic mai grosut de 60-80 si dupa aceea vopsea s-ar putea sa se prinda...
PH-06-BOA
Nu faci bine daca dai cu smirghel mare, o sa ramana zgarieturi si pufoasa, iar prin vopsea se vor vedea numai mustati. Sterge bara cu acetona, apoi cu o pensula putin inmuiata in vopsea, freci cu miscari rotative pana se intinde vopseaua destul de bine si fara sa ramana urme de pensula. Stratul fiind foarte subtire, nu va crapa niciodata si ni nici nu se va coji. Asta doar daca vrei s-o faci neagra, sau alta culoare inchisa. Eu am vopsit toate barele care mi-ai trecut prin mana, indiferent de masina, si nimeni nu s-a plans. Vopseaua stropita, nu adera ca pensularea frecata insistent.

9 Mar 2012, 20:28:
Iata un exemplu:
ilieaxx
ms mult boa maine dimineata ma apuc de ea,pot sa dau cu diluant sau benzina in loc de acetona?ca,culoare neagra vreau sa o fac,a cui e dacia aia alba?arata super...
r3d
dupa ce a trecu zapezile astea am observat,ca bara dupa spate si-a pierdut culoarea:(.as putea sa o inegresc la loc cu feonul???.sau sa o vopsesc la pensula
PH-06-BOA
Crezi ca mai tin minte a cui era?
Nu e totuna cu acetona, dar merge si diluant, depinde care..Daca e nitro, e mai bun.
Daca ai vazut filmul, ala nu era feon, ci un pistol de aer cald, ce ridica temperatura aerului, peste 500 de grade. N-as vrea sa-ti usuci cu el, parul. Daca plasticul e inalbit in profunzime, merge si cu aer cald. E mai simplu cu vopsea.
ilieaxx
ok boa,maine dimi ma apuc de ea,o sa va spun cum a iesit
N E S
Trebuie folosit un diluant destul de puternic, eu cand am avut tentativa esuata de a vopsi barile, incercasem cu niste decarbusolv sa sterg, dar n-am reusit. Sa vedem acum cand s-o face vremea frumoasa sa ma apuc si eu de bari si jante...
ilieaxx
am vopsit azi barele,am dat intai cu un diluant,l-am dat cu pensula,dupa aceea am dat cu vopsea neagra lucioasa, si a iesit destul de bine sunt multumit,bara din spate avea flapsurile cu niste pete albastre si a trebuit sa dau mai multe maine sa se acopere, sa nu se mai vada deloc,daca vreti poze,spuneti-mi si o sa postez
Andyno
fara primer pe plastic si vopsit mai ales cu pensula nu tine !! am vopsit eu cu negru mat si a tinut o luna.(spalat bara cu jet, dat cu smirghel si degresat...canci, nimic) daca te mai si duci la spalatorie se ia toata.
si sa vopsesti bara cu pensuala e tiganie...depinde si de starea masinii..

de ex: cum arata dacia in poza de mai sus..merge vopsite barele cu pensula.
PH-06-BOA
A tinut o luna, c-asa ai stiut tu sa faci treaba.
Adica, vopsesti cu pensula, si te duci la spalatorie? Cred c-ai gresit adresa.
Eu le spun ce sa faca fara sa dea bani altora, si daca se intelege bine, iese peste asteptari. Cu doua pensule de vopsea, se face toata bara. Ce se poate coji, din cei cativa microni de vopsea? Daca dai doua straturi, ca asfaltul, sa-ti fie de bine! Inveti si pe altii la fel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.