Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amortizoare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Nom4K
Buna!
Am o problema foarte interesanta ! Pe oricine am intrebat nu am reusit sa aflu....
Am avut pe masina 2 amortizoare pe fata (nu erau de dacie) cu 7 CM mai scurti ca originalul! era foarte jos fata.
Am mers la un mechanic si mi-a pus amortizoare de dacia 1310! eu am dacia 1410 sport! Si cu amortizoarele alea e foarte ridicata toata fata! Dupa ceva vreme am schimbat bieleta de directie si stanga si dreapta, cred ca asa se numeste, si acum mi se pare si mai ridicata fata, nu stiu ce legatura are... in fine
problema e ca amortizoare de dacia sport nu tare gasesc! Intrebarea mea e: Cum as putea sa fac sa fie toata fata mai joasa! ce ar trebui sa schimb sau pana la urma de ce depinde inaltimea asta! ce se poate face?
Lucian MC
in primul rand T-ul amortizorului,daca tia pus de dacia papuc tia inaltat masina deodata,dupa aia mai depinde si de arcurile care le ai ca de obicei alea iti fac inaltimea masinii .
fullhouse
Mai poti taia din filetul amortizorului in asa fel incat sa-i ramana filet sa-l poti infileta in teu. Garda la sol o sa-ti coboare astfel.
Nom4K
T-ul amortizorului a ramas cel original.... doar amortizorul e de dacia 1310! Din arcuri nu as taia.... si cred ca daca tau din filetul amortizorului nu o sa fie suficient!
Lucian MC
Sau vezi daca nu tia pus inaltatoare de cauciuc. Se mai intampla sa puna mecanicii inaltatoare de cauciuc. Is multe posibilitati dar pana nu dai jos nu poti vedea.
recinalcol
Sau sa nu ai inaltator la amortizor.
vladut88
sau sunt amortizoarele de papuc
Nom4K
Mai oameni buni! Eu cred ca chiar nu vreti sa ma autati!

Deci! Am dat jos roata! Am schimbat bieleta de directie. Am vazut ce e acolo! nu am inaltator la amortizor!!! Nu am inaltator de cauciuc!!! AM AMORTIZOARE DE DACIA 1310 T-ul de la amortizor e cel original! problema e ca din cate am observat amortizorul de dacia 1310 e mai inalta decat cea de dacia sport! Altfel nu ar fii asa de sus toata fata! nu tare gasesc amortizoare de dacia sport! Si intrebarea e: ce as putea sa fac sa fie mai joasa fara sa tau din filetul amortizorului pentru ca eu cred ca asta oricum nu ar ajunge! Arcurile nu le-as taia! Ce se mai poate face? pana la urma de ce depinde inaltimea asta??? Eu cred ca daca pun amortizoare de dacia spot se rezolva! Dar problema e ca nu gasesc la magazin asa ceva!!!
ghitza
Daca zici ca erau ci 7cm mai scurte cele vechi atunci ce te miri ca e inalta?nu ai ce face cu astea ce le ai tu acuma decat daca tai din arc,pune o poza si tu sa vedem si noi chiar asa e de cocotata de fata ,poate se mai lasa ea putin dupa ce mergi pe drumurile patriei
nikuniku
Nom4K dai amortizoarele de fata jos si tai flansa pe care sta arcu,pe strung,apoi o sudezi cu 2 cm mai jos,daca nu vrei sa tai din filetu de la surubu de la amortizor,care intra in teu
Axll
poti achizitiona 2 arcuri dacia nova (de fata) si monteazale in locul celor actuale.
kog
QUOTE(nikuniku @ 11 Mar 2012, 16:42)
Nom4K dai amortizoarele de fata jos si tai flansa pe care sta arcu,pe strung,apoi o sudezi cu 2 cm mai jos,daca nu vrei sa tai din filetu de la surubu de la amortizor,care intra in teu
*



pune sudura pe un amortizor cu ulei sa vezi ce se intampla
PH-06-BOA
Nu spui, cu cat e mai inalta, fata de spate. Pentru ca amortizorul e aproape la jumatatea basculei pus, un cm taiat din filet (mai mult n-ai de unde), coboara masina cu aproape 2cm. Cauta pe forum poze puse de mine, si vezi cum trebuie coborat talerul, de care spune Niku. Uita-te si la pozitia planetarei, in faza in care e acum. Trebuie sa fie aproape in linie toate cele trei piese componente ale planetarei, nu sa atinga axa de lonjeron. Mai simplu ar fi sa tai din arcuri, tot cu aceiasi regula. Cu arcurile montate, stabilesti nr. de cm cu care sa scurtezi, masori pe arcul montat si dai semn cu creta sau vopdea. Dupa demontare tai de la semn. Daca masori cu el demontat si intins, nu e totuna. Deci, 2cm taiati din arc (aproape o spira), se va lasa masina cu 4cm.
Lucian MC
Nom4k eu am amortizoarele originale dacia sport si inafara faptului ca sunt mai tari din fabrica sau cel putin mi sa parut nu au nimic diferit ca inaltime. Si eu sunt posesor dacia sport.
Boa ,te rog frumos sa imi spui daca se pot repara amortizoarele de dacia usor.
nikuniku
kog se sudeaza bine mersi,nu ar fi primu amortizor sudat
ilieaxx
cum se poate repara un amortizor cu ulei?
vion
nu este mai simplu sa cauti 2 amortizoare la fel cum au fost (mai scurte)?!
Lucian MC
Cu riscul de a ma repeta. Piesele de dacia sport la mecanica sunt identice cu cele de berlina,arcurile fiind mai scurte din fabrica si singurele lucruri diferite sunt cablul de frana de mana care este mai scurt,toba intermediara este mai scurta si bratele fata au un alt unghi de inclinare dar bratele nu au fost puse cu alte unghiuri la toate. IN rest nu este nimic diferit intre berlina si sport.Doar intre berlina si papuc poate exista in domeniul asta nu am avut dacia papuc si nu pot sa va zic nimic legat de asta dar dacia sport si berlina au exact aceleasi amortizoare din fabrica
PH-06-BOA
Uite, eu sunt tare curios ce se intampla cu uleiul, la sudura! Nici femeia nu ma primeste langa ea, daca nu aflu!
Da, se repara orice, mai ales cu sudura.
Pentru a repara amortizorul, depinde ce are defect. Daca nu e demontabil, si supapele nu mai tin, datorita blocarii lor cu plasticul de la limitatoarele sfaramate, fara sa se taie si refiletate, nu se poate. Ar mai fi o solutie, la celalalt capat, dar e mult de vorbit. Daca e doar curs, dupa presarea cat se poate a bucsii de cauciuc (un simering), pe tija, dai o gaura de 3 la 5-6 cm mai jos de capatul cu tija, pui cu o seringa ulei pana ajunge la gaura, faci vre-o doua curse complete usor, lent, la tija, dupa care astupi gaura cu afturi scurte si sigure, asa fel culcat amortizorul, sa nu se incalzeasca uleiul ca va da gaze si nu se mai inchide sudura fara por. Daca e nevoie (lipsa de indamanare), il ti rece cu apa. Acelasi lucru se poate face si cand vrei sa pui ulei mai vascos, pentru a le face mai dure, ca sa rupi tabla mai repede de pe masina.
Lucian MC
multumesc mult pentru metoda boa. Ce efect au amortizoarele intarite?
kog
QUOTE(PH-06-BOA @ 12 Mar 2012, 21:35)
asa fel culcat amortizorul, sa nu se incalzeasca uleiul ca va da gaze si nu se mai inchide sudura fara por.
*


corect. Ca daca se incalzeste prea tare cam termini amortizorul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.