Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ambreaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bothaistvan
Buna tuturor,ma poate ajuta cineva,am o dacie din 1993
Am schimbat cutia de viteze, tot cu una de 5 trepte dar dupa montare nu functioneaza ambreajul deloc.Vreau sa mentionez ca la celalalt cutie functiona foarte bine,adica decupla si cupla am cumparat dela dezmembrari .
Intra in viteze doar cu motorul oprit nu sunt alte probleme doar ca ambreajul nu decupleaza maneta dela ambreaj se misca doar aprocsimativ 1 cm
Lucian MC
Mai intinde cablul de la ambreiaj. Sau daca nu ti sa crapat placa de presiune
r3d
la fel am patit si io cum a zis si lucian mai sus,daca ai ambreeajul prea strans desfal de tot pana are un joc destul de mare apoi strangele cate putin pana dai de pozitia corecta.asta in cazu in care ai totu funcional tot ansamblu ambreaj si ce mai tine de el
PH-06-BOA
Cum sa fie strans, daca nu decupleaza?Ai rulmentul de presiune pus pe cutia care ai montat-o? In ce pozitie e furca acum? A mai ramas ceva din cablu, la apasare? Daca n-ai pus rulmentul, cablul intra de tot in manta pana la surb si se limiteaza. Daca ai lovit diafragma cu priza, cand ai bagat cutia, e posibil s-o fi fisurat-o, deci ai spart placa, debreierea facandu-se numai pe jumatate de circumferinta, dar daca zici ca numai 1 cm se misca, vezi capatul cu surubul, al cablului, de se limiteaza cum am zis. Mai zi maine ce-ai facut.
vladut88
eu zic ca pe o parte a remas 2 distatiere de teava alea de vin pe prezoanele de 10 ,de centrare
bothaistvan
da distantierele alea au fost
PH-06-BOA
Foarte frumos din partea ta, ca ai revenit cu rezolvarea! Chiar si acum!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.