Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O tabla ciudata!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexa Viorel
inca de cand am cumparat masina,adica in urma cu un an aproape,aveam in portbagaj o tabla galbuie plina de mazga si ulei,am decis sa o montez inapoi,banuind ca vine undeva pe la motor in partea de jos,ca sa nu o mai car dupa mn si sa imi linistesc piticii de pe creier.....problema e ca m-am invartit o ora pe sub masina si nu am descoperit unde vine montata,poate ma ajuta cineva!...uitati si o poza cu piesa!


ps:rog un administrator sa stearga post-ul anterior cu"o Chestie ciudata..."am facut dublu post din cauza netului prea bun!
roby18
tabla aia vine prinsa la suportu de la motor si cutia de viteza!
bucatzel
QUOTE(Alexa Viorel @ 12 Mar 2012, 18:58)
ps:rog un administrator sa stearga post-ul anterior cu"o Chestie ciudata..."am facut dublu post din cauza netului prea bun!
*



L-am sters deja, cu tot cu cei 8 frati.
Geox16v
Tabla aia ciudata este de pe partea stg si vine prinsa intre suportul de motor care vine fixat pe bloc (cu aceleasi suruburi) si pe carcasa ambreiajului impreuna cu tabla de protectie a volantei.
PH-06-BOA
Va fi greu s-o bagi acum, ca trebuie sa desfaci suportul motorului de pe stanga, si trebuie bagata intre suport si bloc, la suruburile de jos, iar capatul cu cele doua piulite sudate, se cupleaza pe cutie. Eu nu ti-as recomanta sa-l mai montezi. In ultimii ani, eu am mers fara amandoua (ca e si pe dreapta). Ar trebui sa aiba si niste distantiere la prinderea pe motor.
Alexa Viorel
trebuie sa ridic motorul de pe suport ca sa o montez?ce tabla de protectie a volantei?la mine dupa ce se termina baia se vede cu ociul liber volanta,mai trebuia sa aibe ceva pe acolo,alta tabla?
roby18
putin va trebui ridicat, trb sa desfaci suruburile de la bloc catre cutia de viteza si suruburile de la suport motor
r3d
da mai e o tabla care acopera volanta sau mai bine zis acopera golu ramas dintre motor si cutie.acea tabla dupa cum a spus si colegi mai sus sa prinde pa motor si pa cutie.io am uitat sa le pun si am procedat asfel ca so bag la loc.cu ajutorul unui cric hidraulic am saltat un pic motor,am dat afara cele 2 suruburi de jos care prinde suportu tamponului pa motor.apoi ma bagat sub ea si am lam batut usor cu ciocanu dinspre ventilator spre volantat.apoi mai miste de ea stanga dreapta sus jos ca e cam greu sa le nimeresiti din prima.
Alexa Viorel
are ceva daca merg asa fara tabla asta?ma gandesc ca e prea mult de munca pt. nimik.
argon
Da' te-ai gandit ca o ai montata si aia din portbagaj e dublura?
Alexa Viorel
da man,mam asigurat mai intai si de asta,doar nus retardat sau chior!:ad sub masa: ....oricum ms de ajutor la toata lumea care a postat!
ghitza
Si la ce ajuta tablele astea totusi?nici eu nu le am montate dar le am aks
Alexa Viorel
poi in vremea in care a fost proiectata dacia nu prea erau drumuri asa bune(defapt nici azi nu sunt),probabil servesc rolul de un fel de mini-scut,sa nu zboare pietre si altele in volanta.....plus ca multi baga daciile si prin camp la cules sau la tractat remorci pline de pepeni(eu nu imi bat joc de saraca dacie asa,da sunt altii care o fac)....inafara de asta nu prea folosesc la nimik tablele alea.
ghitza
ma referam la cele 2 table de pe ambele parti nu de scutu de la volanta,sa se inteleaga
Alexa Viorel
poi da,de ele vorbeam,nu de carcasa volantei sau scutul de la motor,defapt toate fac acelasi lucru.
Lucian MC
alea sunt foarte bune de lasat la loc daca tot lea facut fabricantul.
Axll
table alea, sau labi de gisca, sunt un fel de contre pentru a fixa mai bine motorul de cutie, pentru a ajuta la reducerea vibratiilor din suportii motor, etc. eu le-am pus de fiecare data cu toate ca e un pic mai mult de munca dar se merita. se poate baga cricul hidraulic sub motor pt a ajuta la centrare daca nu ai canal. spor la surubarit
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.