Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum schimb filtrul de aer la Dacia 1310 bk?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
radushogun
Buna ziua!

Am 21 de ani, mi-am luat carnetul in decembrie si nu am prea mari tangente cu mecanica. AM demontat cele 3 suruburi de la filtrul de aer, cele de prindere, am deconectat filtrul de aer de carburator. Am deschchis capacul posterior (cel departe de far) de la filtru si am scos filtrul vechi, care era imbacsit.

Cand am incercat sa pun pe cel nou, e imposibil! Spatiul e mult prea ingust pentru marimea filtrului cumparat. Modelul cumparat e bun, e dinala galben cu portocaliu cilindric special pentru dacia 13xx...

Cum sa fac? Am incercat cu surubelnite, tije metalice sa indes acolo da nu intra efectiv... Mai ar fi un capac la capatul anterior (de la far) da'' parca e sudat ala, nu se deschide.

Va rog sa ma ajutati.

Va multumesc
recinalcol
Adica filtrul care l-ai luat,e mai lung decat cel vechi?
Cel mai usor e sa dai toata carcasa filtrului jos,e prinsa in vreo 2 suruburi.
Si eu cand am schimbat filtru la vechea masina,am patit aceeasi chestie,dar l-am indesat acolo pana a intrat.
Era sa uit,sant 2 modele de filtre,unu rotund si unu oval.
Vad ca ai masina din 98,cred ca e oval.
radushogun
Deci am dat carcasa filtrului jos... apoi am dat un capac din spate (ce era prins cu surub tip fluture)... am scos filtrul vechi ce arata identic cu cel nou. da nu pot dracu sa bag pe asta nou in carcasa ca e prea stramt locul... Cum ti-am zis mai e un capac la carcasa in fata, da ala nu se deschide, parca ar fi sudat

13 Mar 2012, 23:55:
Deci capacul 1 l-am dat jos si nu pot sa indes acolo, iar capacul 2 nu se da jos. Pe care parte tre sa bag filtrul de aer?
mecanick_maverick
QUOTE(radushogun @ 13 Mar 2012, 22:50)
... am scos filtrul vechi ce arata identic cu cel nou. da nu pot dracu sa bag pe asta nou in carcasa ca e prea stramt locul... Cum ti-am zis mai e un capac la carcasa in fata, da ala nu se deschide, parca ar fi sudat
*



...mda , la ce ti-ar folosi sä deschizi capacul anterior ( care da , e sudat ) ?
Este identic filtrul cu cel vechi (la cote nu la îmbicsealä ) sau doar pare identic ?
NU se taie din filtru si nu se înghesuie - trebuie sä intre foarte usor , dacä nu inträ îl schimbi la magazin , eventual te prezinti acolo cu carcasa filtrului sä-ti dea unul de Dacia , nu de Opel .
radushogun
mi-am dat seama cum se face... multumesc foarte mult pentru ajutor
val2011
...
Ion81
Cum se face?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.