Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Luneta sparta Dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Dacia1974
Salut tuturor! Am o Dacia 1300 din 1974 si o mare problema. Rog pe toata lumea sa-mi spuna daca a trecut printr-o situatie similara sau a mai auzit de asa ceva.

Ieri am spalat masina. Cu un burete si cu apa calda. Am terminat pe la ora 16.30.

Ulterior, pe la 20.50, am iesit din nou si am avut un soc: luneta era crapata toata, de la un capat la altul. Nu are nici o gaura si nu se vede nici un punct de lovire, este doar crapata in intregime. Aspectul e de flori de gheata sau de fagure.

Acum, iau in considerare doua posibilitati: fie mi-a vandalizat cineva masina, fie (mai putin probabil) luneta s-a spart singura (dat fiind ca nu e gaurita si nu se vede pe ea nici un punct de lovire).

In concluzie, am urmatoarele intrebari:

1. Care pot fi cauzele acestui incident?

2. Stie cineva de unde pot cumpara o luneta noua, unde o pot monta si cam cat m-ar costa luneta + manopera?

3. Aveti cunostinta de garaje de inchiriat in zona Drumul Taberei din Bucuresti, cu maxim 100 lei pe luna?

Multumesc anticipat!
tatabobu
1. Luneta nu-i lipita, e fixata cu cheder. Nu cred ca se pot exercita tensionari atat de mari ale caroseriei incat sa pocnesca un geam cu cheder, fara sa lase urme foarte vizibile asupra caroseriei. As zice ca totusi a fost vorba de o lovitura.
2. Cauta "parbriz" pe google, si apuca-te sa suni la firmele listate. Trebuie sa gasesti. N-ar trebui sa coste mai mult de vreo 2-3 sute de lei, iar montajul ar trebui sa fie in jur de 50.
3. Sigur nu gasesti la pretul ala.
corbex
Apa cu care ai spalat luneta o fi fost prea calda wink.gif Uita-te si pe aici, pe la bursa. Cauta si pe net, la dezmembrari.
Pe viitor foloseste apa rece.
Dacia1974
Intr-adevar, apa era calda, dar nu foarte, era de la robinet. In plus, cand am spalat masina, am inceput cu acoperisul si am continuat cu parbrizul si, pe urma, cu luneta, timp in care apa s-a racit si mai mult. Si-apoi, daca luneta sa spargea din cauza apei, cred ca asta s-ar fi intamplat in timp ce am spalat restul masinii, deci sub ochii mei.

Cred deci ca tatabobu are dreptate, e mai probabil sa fi fost vorba de o lovitura.

Dar de ce nu se vede nici un punct de lovire?

Multumesc pentru sugestiile de achizitie luneta!
ilieaxx
la un remat o luneta este foarte ieftina,pentru ca de obicei ei le arunca,daca vrei sa stii cum se monteaza ,aceasta se monteaza cu metoda funiei,daca vrei mai multe detalii iti pot da
tatabobu
Corbex, ieri pe la 16:30 pareau a fi vreo 10 grade la soare. Nu stiu cat de oparita ar fi trebuit sa fie apa ca sa dilate suficient luneta (nelipita!) incat s-o crape.

Ma gandesc la doua posibilitati: ori exista un punct relativ vizibil de lovire, dar este intr-un colt al geamului, ori o fi fost borba de un pumn/ picior/ altceva suficient de mare cat sa nu ciobeasca.

EDIT: cu luneta de la remat ai putea avea probleme in sensul ca dezaburirea e foarte posibil sa fie intrerupta.
Dacia1974
QUOTE
la un remat o luneta este foarte ieftina,pentru ca de obicei ei le arunca,daca vrei sa stii cum se monteaza ,aceasta se monteaza cu metoda funiei,daca vrei mai multe detalii iti pot da


Da, si eu cred ca de la un remat e cel mai bine. Vreau si detalii, in caz ca nu gasesc un ajutor specializat.
ilieaxx
se pune o funie mai subtire pe chederul lunetei si se pune luneta pe masina,trebuie sa participe 2 insi la operatiune deoarece,unul impinge de luneta din exterior pe cat posibil,iar cel din masina trage de unul din capetele funiei in asa fel incat chederul sa revina din nou pe pozitia initiala,intr-adevar s-ar putea sa ai probleme cu dezaburirea dar eu zic ca la cat costa una noua,nu prea se merita,faci cum consideri mai bine pentru tine,eu ti-am spus cum as face eu
Dacia1974
QUOTE
Corbex, ieri pe la 16:30 pareau a fi vreo 10 grade la soare. Nu stiu cat de oparita ar fi trebuit sa fie apa ca sa dilate suficient luneta (nelipita!) incat s-o crape.

Ma gandesc la doua posibilitati: ori exista un punct relativ vizibil de lovire, dar este intr-un colt al geamului, ori o fi fost borba de un pumn/ picior/ altceva suficient de mare cat sa nu ciobeasca.


Cam asa m-am gandit si eu, iar ideea asta, ca cineva mi-a vandalizat masina doar pentru a face rau, ma innebuneste!

QUOTE
cu luneta de la remat ai putea avea probleme in sensul ca dezaburirea e foarte posibil sa fie intrerupta.


Nu te contrazic, dar cred ca voi incerca intai la remat, macar ca o solutie provizorie, ca nu pot cheltui prea mult.



tatabobu
Solutiile provizorii tind sa se permanentizeze smile.gif
Parerea mea: afla cat costa una noua cu tot cu montaj, afla cat costa una de la Remat, vezi daca are cine sa te ajute la montajul celei de-a doua si-n functie de chestiile astea alege.
Dacia1974
QUOTE
se pune o funie mai subtire pe chederul lunetei si se pune luneta pe masina,trebuie sa participe 2 insi la operatiune deoarece,unul impinge de luneta din exterior pe cat posibil,iar cel din masina trage de unul din capetele funiei in asa fel incat chederul sa revina din nou pe pozitia initiala


Funia se pune pe interiorul chederului, intre cheder si luneta?

14 Mar 2012, 17:48:
QUOTE
Parerea mea: afla cat costa una noua cu tot cu montaj, afla cat costa una de la Remat, vezi daca are cine sa te ajute la montajul celei de-a doua si-n functie de chestiile astea alege.


De acord. Dar cred ca, pana la urma, tot la remat ajung, din cauza diferentelor de pret. smile.gif
ghitza
funia o pui intre cheder si caroserie ,in canalu chederului in care vine buza caroseriei bagi funia,pui ff putin vaselina sa iti fie mai usor la tras
Dacia1974
Am inteles, va multumesc tuturor pentru pareri si lamuriri!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.