Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: roata dreapta fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ilieaxx
am si eu o problema la roata dreapta fata, nu trasneste planetara,prima data am crezut ca amortizorul bate,dar mi-am dat seama ca nu este adevarat deoarece cand pun frana se aude la roata dreapta fata o busitura,nu are cum sa fie de la ferodouri deoarece in momentul in care se aude busitura,efectiv se misca un pic roata,ce ar putea fi?
Lucian MC
Bucsi brat uzate. Asa am si eu si acum am tras masina pe dreapta ca sa fac un rk complet
PH-06-BOA
Nu bucsi uzate, ci tirantul care le tine e slab. Pentru ca la ultima interventie a fost uitat slab, e posibil ca, sa se fi ovalizat gaura de pe lonjeron, si la plecare tirantul bate intr-o margine, la franare in partea opusa. Uita-te pe langa piulitele de la ambele capete ale tirantului, ca se va vedea rugina sau frecare a seibilor, daca e ce spun eu. Deci, la plecare se duce bascula putin in fata, iar la franare, catre inapoi, iar piulitele fiind semistranse, lasa urme pe urechea de prindere pe lonjeron, dupa ce ovalizeaza gaurile.
La fel se intampla si cu tirantul impingator, daca are bucsile lipsa sau urechea rupta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.