Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Roata spate blocata
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Probleme tehnice - Dacia Duster
jay333
Ieri am avut de plecat cu masina. Am lasat frana de mana si am vrut sa plec insa masina nu se urnea. Roata de pe dreapta spate era blocata. Frig n-a fost incat sa fi inghetat apa in tambur. Am incercat sa plec in fata sau in spate si pana la urma s-a deblocat (a facut si un oarecare zgomot cand s-a deblocat).
Ultima data inainte de ieri am mers cu masina miercuri dimineata cand am si dus-o la spalat.
Aveti idee cam de la ce ar putea fi?
Multumesc.

ALH
pare ca ar fi ruginit in spatiul foarte mic dintre tambur si saboti. Trebuie desfacut si vazut si daca nu a ramas vreun pistonas blocat sau care merge greu. Nu cred ca e ceva grav dar mers la Dacia daca mai este inca in garanie. Succes si sa ne spui ce a fost.
corbex
Da roata si tamburul jos, scoate pistonasele, curata cilindrul de frina si pistoanele cu o cirpa. In prealabil cumpara garnituri noi, si cele din cilindrul de frina si cele de protectie.
IRONICK
Nu pistonasele sunt de vina, cilindrul este din aluminiu. Sunt slabe sansele sa existe mizerie in circuit. Rugina este de vina, tamburii ...
jay333
Si ce s-ar fi putut bloca, cum as putea evita viitoare asemenea neplaceri?
Multumesc.
b76bgaarh
e din cauza materialelor ecologice din discuri. eu patesc daca las masina nemiscata 1 saptamana, afara sau in subsol.
IRONICK
QUOTE(b76bgaarh @ 19 Mar 2012, 10:18)
e din cauza materialelor ecologice din discuri. eu patesc daca las masina nemiscata 1 saptamana, afara sau in subsol.
*
Nu are nici o treaba ecologia, este materialul prost. Isi pierde proprietatile si rugineste usor.


19 Mar 2012, 10:25:
QUOTE(jay333 @ 19 Mar 2012, 10:05)
Si ce s-ar fi putut bloca, cum as putea evita viitoare asemenea neplaceri? Multumesc.
*
Evita sa folosesti frana de mana la parcare.
Lostboy
Ne īntoarcem la miturile vechii berline?!
b76bgaarh
ironik eu am patit la 3 masini, o kia din 2008, o kia din 2010, un bmw din 2009.
lostboy eu nu am tras frana de mana si tot au ramas "lipite" dupa ce au stat o saptamana. sa vezi dupa aia zgomot la franare era mai bun decat un claxon.
IRONICK
Nu exista discuri de inox la nici o masina. Indiferent ce scrie pe ea. Discurile sunt cele mai expuse, in cazul tamburilor care nu au suprafata expusa, nu trebuia sa se intample asa de repede. Nu inteleg ce trebuie sa te mire zgomotul cand suprafata este oxidata.
b76bgaarh
nu ma mira. aratam toate lucrurile asociate acestei probleme.
jay333
De dimineata i-am dat niste apa ca avea praf. Cand sa plec de la munci, iar s-a manifestat cu diferenta ca de data asta si-a dat drumul imediat, insa tot a pocnit/sunat ceva pe la roata cand s-a deblocat. Clar nu-i place la apa. Am sa trec intr-o zi pe la vreun service sa-i intreb de sanatate si de remediu la problema.
b76bgaarh
eu am spalat una din masini si am nu am miscat-o vreo 3 zile. chiar si tinuta in garaj tot a facut.

remediul este sa folosesti frana la greu pana cade toata rugina.
npleshea
Cel mai bine e sa lasati masina bagata in viteza daca e pe loc drept. Daca e si panta atunci trageti frana de mana dar nu o lasati mai mult de o zi sau patiti fenomenul asta din cauza ca ruginesc tamburii. Daca folositi frana prea des o sa se intample mai des. Frana nu se curata daca sta trasa.
Bulldog
Recomand:
user posted imageuser posted image
jay333
Mda, cum zice Bulldog. Pana calului, de ce am frana de mana, sa n-o folosesc?
La logan nu mi-a facut niciodata asa si a avut parte cam aceleasi conditii de folosire.
npleshea
La un papuc de la fostul loc de munca aveam si asa ceva. La cat era de incarcat ala nu-l puteai parca numai bagat in viteza si cu frana de mana nu te riscai la aproape o tona incarcatura.
jay333
Azi s-a deschis cutia cu minuni si nu s-a constatat nimic in neregula la sistemul de franare de la roata dreapta-spate. Doar niste praf (cam mult dupa parerea mea de profan).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.