Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ceas benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
marianiulian1979
salut!
va rog mult, heeelp!
ce pot face sa-mi arate "normal" ceasul pt. benzina?
becul la benzina se aprinde cand mai am 10 litri in rezervor iar acul se misca din pozitia initiala(cand nu este contactul pus) pe la 8 litri.
poate fi de la sonda?
multumesc!
rtulea
Fara suparare, dar cum iti dai tu seama cand sunt 10 litri in rezervor sau 8 litri. Daca indicatorul se misca inseamna ca pe undeva face masa. In mod normal becul se aprinde pe la 5 litri. Acum depinde in ce stare este sonda. Desfa-o, curata contactul mobil al acesteia si spirele, verifica sa nu ai plutitorul spart si sa fi intrat benzina in el.
marianiulian1979
am mers pana mi s-a terminat benzina, am pus 3litri ,apoi la benzinarie am mai pus 5,5. Becul a ramas aprins iar acul s-a ridicat f.putin(dar nu a ajuns nici macar la inceputul desenului de pe ceas).Am mai pus 3litri si abia atunci s-a stins becul.
dupa 10km iar s-a aprins becul.
asa mi-am dat seama!
mersi pt. sfaturi. o sa ma apuc de treaba.
mariusCYP
asa e dacia asa la fel al meu,va recomand e mai bine sa ramana asa decat sa desfaci ceva la rezervor si ai sa chinuiesti dupa aia ca miroase benzina cauza nu este exacta garnitura etans!
Radduu
sincer...nu ai ce sa ii faci, si eu mi-am cumparat o sonda noua dar degeaba, "asa face toate"
argon
I-l contrazic pe Rtulea, becul se aprinde la 9-10 litri, si oscilatia lui e normala, asa face toate.
Nu vad nici un fel de problema aici..totul e normal care este.
rtulea
QUOTE(sandman @ 30 Jul 2005, 09:58)
I-l contrazic pe Rtulea, becul se aprinde la 9-10 litri, si oscilatia lui e normala, asa face toate.
Nu vad nici un fel de problema aici..totul e normal care este.
*



Cred ca s-a interpretat gresit raspunsul meu. Eu nu am spus ca nu este normal sa oscileze acul, daca ar fi altfel n-ar mai fi dacie. Referitor la cantit de benz din rezervor la care se aprinde ceasul, asta este relativa si nu poate fi stabilita cu exactitate. Acei 10 litri sunt conform STAS si bine ar fi sa fie asa.
Daca citesti atent "sandman", in primul mesaj "marianiulian1979" a scris ca acul se misca FARA CONTACT, ori asta deja este o problema.
RIon
e posibil ca si acest ac sa fie decalibrat, recomand inlocuirea lui...si-a trait viata...
KoD
QUOTE(marianiulian1979 @ 29 Jul 2005, 13:10)
salut!
va rog mult, heeelp!
ce pot face sa-mi arate "normal" ceasul pt. benzina?
becul la benzina se aprinde cand mai am 10 litri in rezervor iar acul se misca din pozitia initiala(cand nu este contactul pus) pe la 8 litri.
poate fi de la sonda?
multumesc!
*




Sandman are dreptate, indicatoarele de benzina de pe Daciile mai vechi sunt facute sa se aprinda becul pe la 10 litri. Oamenii s-au gandit ca atunci cand se aprinde becul sa mai poti merge in jur de vreo 100Km ca sa gasesti un peco. Problema ta nu cred ca e de la sonda, eu sunt de parere ca e de la indicator, schimba-l(recomandabil la un service electro fiindca se da bordul jos, si e cam urata treaba). Cam tot asa am patit si eu, am schimbat sonda(singur), dupa aia am fost la un service si am vazut ca era de la indicator, l-am schimbat, si totul e ok de atunci, nu mai am nici o problema.
marianiulian1979
va multumesc pentru sfaturi!
am fost plecat in concediu si nu am putut raspunde!
vestea buna este ca m-am obisnuit cu "problema".
byte
Am si eu o mica problema cu indicatorul.
De ceva vreme becul de la indicatorul de benzina sta tot timpul aprins ... indiferent de cantitatea de benzina din rezervor.
Din fericire acul inca mai indica corect si pot sa ma ghidez dupa el. Ca solutie de moment am ales sa scot becul ca sa nu stea tot timpul aprins.
A avut cineva problema asta? Trebuie inlocuit ceasul din bord? Cat de complicata este inlocuirea lui?

Mersi
argon
Ce treaba are ceasul de bord? sonda litrometrica e de vina. Verific-o. Din ea pleaca 2 fire, unul pentru indicatorul cu ac, si celalalt pentru bec. Becul e comandat din sonda, nu din bord. Scoate sonda , curat-o sau schimb-o. De asemenea traseul becului poate sa dea undeva la masa, si sonda sa fie buna.
byte
Mersi pentru raspuns, nu stiam ca aprinderea becului este comandata de sonda. O sa verific zilele urmatoare.
ionut.tanase
Salut,
Unde se leaga firul/firele care pleaca de la sonda litrometrica pentru a mi se aprinde si mie becul cand raman fara benzina?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.