Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: contra aripa dreapta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ilieaxx
vreau sa imi cumpar o dacie din 99 dar are contra aripa din dreapta,ruginita rau cam in dreptul filtrului de aer ,recomandati-mi o solutie de scurta durata,ce pot sa-i fac in afara sa o schimb ca sa pot sa-i fac itp-ul,precizez ca lonjeronul sau stalpul nu este afectat
r3d
o poti face cu chit asta in cazu in care nu e deja gaura in ea:(ca atunci e mai nasol.
nikuniku
tabla+popnituri+silicon intre table+o idee de vopsea si gata contra aripa
PH-06-BOA
Decupeaza cu flexul partea ruginita, curata marginile ramase, de vopsea, si pune un petic de tabla, prins in afturi de sudura electrica. Intre afturi pui mastic pensulabil sau orice mastic care se poate vopsi, iar peste el vopsesti cu teroson. Masticul e pentru a face invizibil peticul, terosonul ca insonorizant si antirugina. In lipsa terosonului, care e scump, ori grund ori direct vopseaua masinii. E treaba de doua ore.
nikuniku
PH-06-BOA ce spui tu acolo e lucrare de diploma la facultate,eu am dat ceva mai simplu,daca omu nu stia cum sa astupe o gaura ruginita tu spui de flex,sudura etc
ilieaxx
ms de sfaturi,oricum o sa merg la mecanic pentru treaba asta
PH-06-BOA
Eu am vrut sa faca ceva bun, ceva artistic si de durata, dar si la indemana oricui, cu cheltuieli minime. Daca altcineva face altfel, treaba lor!
ilieaxx
boa in loc de sudura electrica nu pot sa o prind in pocnituri?nu prea imi este la indemana sudura electrica
r3d
cu pocnituri si tabla am facut oalele pa spate care erau distrus din cauza centurilor(mancate rugina).peste ele am dat cu smoala si gata:D
ilieaxx
bun ,maine ma apuc de ele:D din cauza ca e contra-aripa prea naspa,aripa din stanga imi sta un pic departata de semnalizare dar daca apas un pic pe aripa se aseaza bine,apropo ce imi recomandati sa fac la capota sa se aseze un pic mai bine?apropo si grija ala metalica,care vine sub faruri la farul din stanga iese mereu de sub far si sta un pic asa iesita in afara,ea normal trebuie sa intre un pic in aripa cum s-ar spune si sa nu iasa
recinalcol
QUOTE(ilieaxx @ 22 Mar 2012, 20:25)
bun ,maine ma apuc de ele:D din cauza ca e contra-aripa prea naspa,aripa din stanga imi sta un pic departata de semnalizare  dar daca apas un pic pe aripa se aseaza bine,apropo ce imi recomandati sa fac la capota sa se aseze un pic mai bine?apropo si grija ala metalica,care vine sub faruri la farul din stanga iese mereu de sub far si sta un pic asa iesita in afara,ea normal trebuie sa intre un pic in aripa cum s-ar spune si sa nu iasa
*




vad ca esti din Prahova,de ce nu iei legatura cu userul PH-06-BOA sa te rezolve el,daca are timp?
PH-06-BOA
Vino sa ti-o prind eu, in afturi. Restul te ocupi tu. Pocniturile o sa arate ca niste pantaloni peticiti cu panza de sac. Pe spate nu se vede, dar la motor e urat, si e bine ca tot ce se face, sa fie cat mai ascuns, sa nu se vada pe drum.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.