Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: desfiintare toba intermediara
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
MagiQue
toba mea intermeiara a ruginit, si a inceput sa pufaie smile.gif ma intrebam daca nu cumva pot suda o teava in locul ei?! Ar afecta cumva motorul, consumul, sau toba finala?
bogdanel88
si eu am anulat-o.singura problema o ai la itp
AleXuTzU_Tau
MagiQue daca esti din buc nu iti face probleme am eu pe cineva la ITP......asa ca fa ce vrei la toba...smile.gif) eu am fost cu toba sport ...stopuri negre , folie geamuri toate, semnale negre....si mai multe....si am trecut cu brio:))) cu 100 lei spaga:D
jaaL
QUOTE(AleXuTzU_Tau @ 21 Mar 2012, 19:12)
MagiQue daca esti din buc nu iti face probleme am eu pe cineva la ITP......asa ca fa ce vrei la toba...smile.gif) eu am fost cu toba sport ...stopuri negre , folie geamuri toate, semnale negre....si mai multe....si am trecut cu brio:))) cu 100 lei spaga:D
*




Off: Chiar ma intrebam cum ai trecut itp'u smile.gif) ...
MagiQue
Ma gandem ca ar putea afecta cumva motorul, consumul, catalizatorul sau ca toba finala ar putea fi mai solicitata...ITP este ultimul lucru la care ma gandeam smile.gif) nu'mi fac griji!
Iulikk
QUOTE(AleXuTzU_Tau @ 21 Mar 2012, 19:12)
MagiQue daca esti din buc nu iti face probleme am eu pe cineva la ITP......asa ca fa ce vrei la toba...smile.gif) eu am fost cu toba sport ...stopuri negre , folie geamuri toate, semnale negre....si mai multe....si am trecut cu brio:))) cu 100 lei spaga:D
*



Iti doresc DIN TOATA INIMA sa te loveasca unu' in spate, iar politia sa te scoata vinovat pentru căcat.urile alea de stopuri wink.gif .
Din cauza astora ca tine era sa lovesc masina de o gramada de ori.

EDIT: un Hummer H1 ar fi perfect.
MagiQue
alte pareri?
Iulikk
Pai ti-au zis oamenii. N-are nici pe dracu daca sudezi o țeava in locul intermediarei. Nu afecteaza herghelia de sub capota.
Maskatu
Nu stiam ca astia de la uzina au pus piese in plus pe masina. Uite ca aflam lucruri noi dupa atatia ani. Deaia indragesc eu forumul asta.
AleXuTzU_Tau
QUOTE(Iulikk @ 21 Mar 2012, 19:52)
Iti doresc DIN TOATA INIMA sa te loveasca unu' in spate, iar politia sa te scoata vinovat pentru căcat.urile alea de stopuri wink.gif .
Din cauza astora ca tine era sa lovesc masina de o gramada de ori.

EDIT: un Hummer H1 ar fi perfect.
*



ce imi doresti tu mie iulikk iti doresc si eu tie da numai ca la tine sa lovesti pe cineva ca sa ai afectata fatza masinii si sa nu ii mai poti face nimic....decat fier vechi....,..daca asta crezi u ca e bine sa ii zici la un user......
Iulikk
Esti cumva colectionar de fier vechi?

<span class='edit'>24 Mar 2012, 11:15:</span>
LE: asta doresc tuturor celor care cred ca daca dau cu un căcă.t negru pe stopuri masina va merge mai bine. Lua-v-ar RAR talonul.

PS: daca loesc pe unu ca tine (adica... ma rog... cu masina ca a ta) fii sigur ca nu eu voi fi vinovat icon_mrgreen.gif .
tribunul
QUOTE(AleXuTzU_Tau @ 24 Mar 2012, 10:01)
ce imi doresti tu mie iulikk iti doresc si eu tie  da numai ca la tine sa lovesti pe cineva ca sa ai afectata fatza masinii si sa nu ii mai poti face nimic....decat fier vechi....,..daca asta crezi u ca e bine sa ii zici la un user......
*



Omul ti-a zis clar, din cauza unora care isi tiuneaza ilegal masinile, era sa faca accidente, iar tu vii si incurajezi genul asta de situatie, ba din contra te mai lauzi ca esti unul dintre ei.

Succesuri.
Iulikk
@ tribunul: fiecare intelege dupa cat in duce mintea.
crick
QUOTE(Iulikk @ 21 Mar 2012, 19:52)
Iti doresc DIN TOATA INIMA sa te loveasca unu' in spate, iar politia sa te scoata vinovat pentru căcat.urile alea de stopuri wink.gif .
Din cauza astora ca tine era sa lovesc masina de o gramada de ori.

EDIT: un Hummer H1 ar fi perfect.
*


Te rog,o dedicatie si pentru cei care dau ITP-ul pentru asa ceva!
Sa vezi ce misto este sa-ti sara in fata de pe o banda pe alta la 130 unu d-asta si sa nu aiba nici masa la semnalizator cum am patit eu..
marius80_eugen
QUOTE(AleXuTzU_Tau @ 21 Mar 2012, 19:12)
MagiQue daca esti din buc nu iti face probleme am eu pe cineva la ITP......asa ca fa ce vrei la toba...smile.gif) eu am fost cu toba sport ...stopuri negre , folie geamuri toate, semnale negre....si mai multe....si am trecut cu brio:))) cu 100 lei spaga:D
*


QUOTE(AleXuTzU_Tau @ 24 Mar 2012, 09:01)
ce imi doresti tu mie iulikk iti doresc si eu tie  da numai ca la tine sa lovesti pe cineva ca sa ai afectata fatza masinii si sa nu ii mai poti face nimic....decat fier vechi....,..daca asta crezi u ca e bine sa ii zici la un user......
*


N-ai ambatz daca nu scrii si numarul masinii , macar sa impuscam 2 iepuri , unul ramane fara talon si unul fara serviciu , dar cu ceva randuri scrise in cazier .
Prostul nu-i prost destul pana nu e si fudul !
AleXuTzU_Tau
mariuse u iar vorbesti in plus.....mam saturat sa iti tot zic ca vorbesti degeaba pe forumu asta.......si daca ai vedea mai bine numarul masinii este scris dar pentru unii ca tine este greu sa observi lucrurile mici......asa ca din partea ta nu am nevoie de pareri sau critici ....la postarile mele abtine-te.....sti cum se numesc pasarile alea care stau in colivie nu?....ca acelea esti tu........atat am avut de zis....
shake
ce treaba are desfiintarea tobei intermediare cu , accident din spate Hummer 1 , sau stopuri negre? su ce va mai urati voi de sanatate

Vedeti-va fratilor fiecare de masina lui ! Nu va mai certati smile.gif

Edit: sa-ti vand un pont , eu la ultimul itp , am reparat masina la ei + revizie cand m-au trecut pt itp ... nu s-au uitat mai la nimic ... si i-am auzit cand au vorbit intre ei " domnu a facut revizia la noi ? " " da" ok... smile.gif Romania frate
AleXuTzU_Tau
shake ai uitat ca ROMANIA este TARA TUTUROR POSIBILITATILOR......daca ai bani obtii ce vrei.....
jaaL
Mda , saracu' baiat a cerut niste sfaturi , si ce primeste ? Reply-uri aiurea ...
marius80_eugen
Nu cred ca ai atatia bani si atatea pile incat sa faci tot ce vrei tu . Nu ma intereseaza ce faci tu la masina , dar exprimarea si laudele tale pot sa bage la bulau pe un mecanic , care nu a vrut decat sa bea si el o bere si a acceptat sa te ajute .
Si daca te-ai saturat tu ce ? D-aia nu mai ploua ! Te-ai trezit de cateva luni pe forum si pe zi ce trece se umfla tarata-n tine si te crezi Fat Frumos cu o super masina , mare brandza ... sute ca tine . Despre colivie ... fi sigur ca a mea e mai mare decat a ta !
mpi_cs09
Mai bine inchideti topicul decat sa vedem niste reply-uri fara rost.
Fiecare face ce vrea cu masina lui si raspunde de ea.Bafta
besche
Fiecare motor este proiectat luand in calcul o anumita contrapresiune a evacuarii. Rolul circuitului de evacuare este sa pastreze aceasta contrapresiune si sa atenueze zgomotele
Deci,toba mediana este pentru formarea contrapresiunii. O scadere a contrapresiunii permite o urcare mai usoara in ture a motorului, creste umplerea cilindrilor cu aer admis la turatii mari dar creste si temperatura combustiei si zgomotele evacuarii. Motorul automat se comporta diferit, dar sunt afectate performantele per ansamblu si mai ales EGT-ul respectiv noxele.
Toba finala este exclusiv pentru atenuarea zgomotului evacuarii

marius80_eugen
QUOTE(besche @ 10 Apr 2012, 09:31)
O scadere a contrapresiunii ... creste umplerea cilindrilor cu aer admis la turatii mari dar creste si temperatura combustiei . Motorul automat se comporta diferit, dar sunt afectate performantele per ansamblu si mai ales EGT-ul .
*


Cum creste lipsa unei tobe umplerea cilindrilor cu aer admis la turatii mari ? Dar temperatura combustiei ?
Cum sunt afectate performantele negativ ?
Ce e ala EGT ?

Sunt curios de raspunsuri , fara nici un misto , eu am alte pareri dar sunt curios de ale tale .
BluBear
Eliminarea contrapresiunii inseamna accelerarea gazelor pe tot traseul evacuare.Cand supapa de evacuare se deschide are sansa de a elimina total vaporul uzat, iar supapa de admisie poate baga totalul cilindrului aer proaspat si rece.De aici si temperatura combustiei.
Performantele sunt afectate in sensul ca la turatii sub linia de cuplu maxim masina va urca mai lent in ture tocmai din cauza eliminarii contrapresiunii.
marius80_eugen
Am inteles . Parerea mea este exact invers , contrapresiunea nu se elimina total , ci doar este mai mica , astfel incat marirea fluxului de evacuare ajuta la atingerea mai rapida a turatiilor mari , dar un calcul gresit ar putea duce la pierderea de cuplu la turatii mici , dar nu pana la turatia de cuplu ( 3500 rpm fiind o turatie destul de mare ) , ci mai degraba sub 2.000 rpm.
Temperatura combustiei nu are de-a face cu temperatura aerului admis , o diferenta de 10 grade a aerului admis poate duce la o densitate mai mare a aerului si o presiune mai mare ( putere mai mare a motorului ) , de asta este de preferinta ca admisia aerului sa fie cat mai in fata , pt a trage aerul mai rece si curat . Diferenta de temperatura de 10 grade a aerului admis nu inseamna nimic pe langa sutele de grade ale gazelor evacuate .
Daca vrei sa pastrezi o temperatura mai mare a gazelor de evacuare , poti folosi fasii de material care contin izolator si reduc pierderea de temperatura din compartimentul motor .
Cum creste lipsa unei tobe umplerea cilindrilor cu aer admis la turatii mari ? Dar temperatura combustiei ?
- punerea unui filtru sport mareste performantele mult mai mult decat eliminerea unei tobe , din punctul de vedere al "umplerii cilindrilor cu aer" . Amestecul de aer + benzina este facut de ECU , nu ne intereseaza temperatura combustiei , ci presiunea obtinuta in cilindru.

Cum sunt afectate performantele negativ ? Pierderea a putin cuplu in turati sub 2000 de ture , in rest , performantele masinilor sunt masurate in CP din pacate si nu in cuplu , CP care vor fi mai multi , dar la turatii mai mari .

Ce e ala EGT ?
- inca nu am aflat .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.