Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Păcăleala numită EUROINS!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3
bigpostman
Cat de tare ar fi daca toti soferii din tara asta si-ar face asigurari si casco la firmele astea tepare........va imaginati.....regres x catre y si invers.......m-as cracana de ras.............Cam atat ne ramane de facut.....in tara altora.....nu a mea.STIMA FORUMISTILOR!
cread
Eu am avut RCA la Euroins . Nu am avut niciun accident in perioada respectiva . Am avut RCA si la Tiriac , cand nu exista amiabila , si pentru ca aveam puncte , am facut " super amiabila " . Acum nu mai am puncte , accidente de luat permisul nu am facut niciodata , asa ca daca trebe' merg la politie fara probleme , bani nu mai dau , stau si pe bara o luna eventual , si pentru pagube ne judecam cat de mult putem . Cand vor fi 2-3 firme de asigurari si RCA la troaca mea va costa 500 lei pe an atat voi plati , pana atunci,,,
PS: am avocat care platit cu 500e am castigat doua procese care au durat doi ani pentru niste terenuri in valoare de 40000e ,,,, asa ca mai depinde si de avocati .
Cosmin1183
Dragi prieteni aveti dreptate, in functie de varsta proprietarului si capacitatea motorului se calculeaza valoarea asigurarii (bine, mai sunt si alti factori), dar asa cum am spus prima data, situatia mea financiara e albastra la ora actuala, dar am preferat sa ma imprumut si sa-mi fac RCA-ul la Asirom, ca la Astra, cum am avut anul trecut, era mai mare. Altfel spus, m-am gandit, desi din 2003 de cand am permisul si pana in prezent nu am avut nici un eveniment, nici macar sa zgarii prin parcare cu portiera o alta masina smile.gif, la cel in care la o adica intru. Am zis asa, si anume ca nu vreau sa-i fac belele omului, mai ales ca eu sunt de vina. Dar ca mine nu gandesc multi.

Cat despre motor, fratele meu era asigurat Casco sau parca full casco, ceva de genul, la Euroins, iar cel care a intrat in el tot la acelasi asigurator avea RCA. Adica Euroinsul trebuie sa-l despagubeasca odata pt motor, iar cheltuielile si de proces si medicale, pe asigurarea agresorului, urmand ca Euroins sa-i recupereze de la agresor. asa s-a pronuntat judecatoarea. Dar, Euroins, cum v-am spus, i-a dat doar 7.500 euro din cei 14.000 si nici un alt ban desi exista o solutie judecatoreasca, nu definitiva, dar Euroinsul nu a facut apel, ci frati-miu cu avocatul, care sustin si in preyent in instanta, prin ordinele de plata de la banca, ca magarii de la Euroins nu i-au platiti integral motorul si nu i-au dat banii obtinuti drept daune morale si alte cheltuieli(proces, medicale si expertize).

Asa ca, nu sperati ca celor de sus le pasa, isi iau spaga si se fac ca nu vad, de aceea ce-a mai buna varianta pentru a-i baga in faliment e sa nu faci la ei polita. stiti vb aia, eu nu fac, tu nu faci, si tot asa. Doar asa ii scoatem de pe piata pe magarii astia!

PS--bine, Carpatica e in insolvenmta de vreo 2 ani, dar tot nu i s-a ridicat de la CSA dreptul de a mai elibera RCA-uri....
prody
Nici nu cred ca mai are rost sa iti dam sfaturi,daca esti intr-o situatie financiara proasta probabil ca o sa iti faci reparatia pe banii tai,la negru si asta va fi tot.
In mod normal nu ai nicio emotie cu un proces de genul asta insa trebuie sa investesti ceva bani. Chiar daca iei piesele de la dezmembrari poti sa obtii facturi pe ele, doar ca probabil o sa mai platesti si TVA in plus peste pretul negociat.
Apoi,dupa ce primesti rezolutita negativa de la asigurator, soliciti constatul amiabil in original din dosar, plus,eventual copii dupa declaratii (oricum vor ajunge in original la proces ) . Constatul amiabil ar trebui sa fie suficient pentru a initia procesul impotriva vecinului; atunci cand s-a introdus amiabilul,pe langa asiguratori, a fost contrasemnat si de CSA, organ al statului, deci este echivalentul unui PV intr-un proces,vecinul a semnat ca accidentul s-a petrecut dupa dinamica prezentata in amiabil,nu este nicio problema.
Asiguratorul nu poate refuza o dauna pe motiv ca nu crede ca s-a petrecut asa,asta e vrajeala ieftina si daca merge - merge .
Trebuie facuta expertiza de un expert neutru, la fata locului, cu reconstituire, care sa dea rezolutia ca nu se potrivesc amprentele de pe masini,etc , si astfel, mai au si un argument la proces.
Ce s-a petrecut este caterinca tipic romaneasca, la cum merg lucrurile in tara asta ar fi chiar culmea sa avem pretentii ca sectorul asigurarilor sa fie occidental, vorba aia, in Romania mori cu zile pe patul spitalului ...
Eu am lucrat patru ani si ceva in domeniul asta si nu m-as mai intoarce nici batut, este o mare bataie de joc - in primul rand la nivel de conducere sunt o gramada de incompetenti la toate societatile de asigurari , toti - dar absolut toti (si competenti si incompetenti) au un singur tel : cum sa isi mai traga niste bani de prin comisioanele politelor incheiate (prin brokeri de-ai casei) sau de la service-urile unde se repara masinile, in rest ne facem ca suntem preocupati de rata daunei si mai elaboram o procedura noua cu care ne laudam la actionarii straini (niste papagali) cum ca de maine piesele la service-ul X le aduce doar furnizorul Y care ne face discounturi (vrajeala - este de fapt un cotizant la nivel de conducere iar piesele sunt la fel de scumpe sau decupate cu joagarul) , ne luptam de zor cu fraudele - pe tine te vor raporta la realizari - o frauda descoperita, din pacate dupa ce pierdeau procesul dadeau vina pe sistem ce nu le ofera parghii suficiente sa refuze toate dosarele pe amiabil,acolo e grosul fraudelor - de parca in trecut cand scria politistul proces verbal parca isi punea Dumnezeu parafa ; satisfactia clientului sau dreptatea - astea sunt S.F.-uri,si tot asa,as puta sa scriu seriale pe aici dar nu are rost ,cainii latra caravana trece .
CSA- ul este cureaua de distributie dintre putere si asiguratori, daca prinzi un post acolo,l-ai prins pe Dumnezeu de picior.
Noi ne facem ca ne asiguram,ei se fac ca ne asigura,statul supravegheaza ca totul sa se petreaca dupa reteta clasica romaneasca , nu cumva sa ocoleasca paralele buzunarul omului politic ca doar nu a cotizat degeaba sa ajunga acolo.
Apropos de Carpatica, numa' sufletelul lu' Carabulea stie pe cati o fi facut si el parlamentari si senatori ,doar n-om vrea sa il lase la greu smile.gif
Practicile societatilor de asigurari ,la fel ca si oamenii politici care permit asa ceva (si multe alte lucruri,mult mai grave ca acesta), sunt dupa chipul si asemanarea majoritatii cetatenilor cu drept de vot din tara si reflecta "maturitatea" poporului nostru , orice revolta pe la colt de forum este la fel de utila ca un urlet la luna. Peste vreo cincizeci de ani cred ca o sa incepem sa ne revenim,totusi, o presimt smile.gif
Cosmin1183
Mare dreptate ai prody, asa e, asta am zis si eu mai sus.
Cat despre piese, am renuntat sa cer factura, desi mi s-a oferit, dar... nu la aceeasi bani. Oricum, am negociat convenabil piesele care-mi trebuiau, mai am cateva de luat si sper ca pana de Paste blonda sa fie sanatoasa.
*** editat de moderator ***


adi_ar
Decizia initiatorului este de a repara pe cheltuiala proprie si de a coace diverse razbunari!

Aici se inchide pentru a evita sanctiuni dupa derapaje!



27 Mar 2012, 13:41:
Se redeschide pentru a da posibilitatea initiatorului de continuare. (Fara razbunari inutile de aceasta data smile.gif )
Cosmin1183
Promit, si multumesc ca pot sa-mi informez prietenii cu privire la ce demersuri am mai facut zilele cat nu am putut, din vina mea, sa postez, merci!

Si iata dragi prieteni, asa cum am promis ca nu ma dau batut, si am incercat zile trecute sa rezolv problema fara proces, mai exact am vorbit la asiguratorul meu, chiar daca nu am Casco, ci doar RCA, si am sa incerc pe doua cai trasate de acesta, respectiv:

1- sa merg la Politia Rutiera cu masina si declaratiile martorilor si sa spun ca agresorul a dat in fata inspectorului de daune de la Euroins o declaratie falsa, asta reiesind din confruntarea cu declaratiile martorilor. Atunci politistul ar trebui sa faca demersurile necesare ca si cum constatarea amiabila nu exista, de fapt ea fiind nula de drept;

2- sa reusec cumva sa iau legatura cu seful Departamentului Daune de la Euroins si sa-i spun acelasi lucru ca la pct 1, dar si faptul ca nu stiu daca asiguratul lor este apt sa conduca sau nu. Altfel spus, doar prin prezentarea noilor probe, si cu acordul sefului serviciului daune pot solicita o reconstatare.

Urati-mi bafta si promit sa va informez in continuare cu privire la demersurile pe care le fac!

PS- Pana la urma dracul nu e chiar asa de negru, cine stie... victorie.gif
OVIDIUS
O plangere penala pentru abuz in serviciu idiotului de la Euroins, n-ar strica. Si daca nu are sorti de izbanda, merita sa-l chemi de cateva ori la cercetari sa simta ce bine e...
Cosmin1183
Mai Ovidius, daca analizez faptele la rece, inspectorul, chiar daca nu si-a dat interesul, nu-i pot reprosa prea multe! Poate nu ai inteles, dar agresorul ne-a pus si pe mine si pe inspector sa cautam urme ale impactului pe masina lui. Ba chiar de oglinda nu a spus ca a lovit-o, ca a intrat de mai multe ori in masina mea, ca a facut zece mii de manevre, ci a mintit, scriind simplu in foaia data de inspector ca a vrut sa gareze si a plecat cu masina mea dupa el. La chestiile astea chiar le-a intrebat inspectorul daca nu stie sa scrie si i-a mai dictat el cateva propozitii. Oricum, imediat ce intru in posesia declaratiei lui date la constatare o postez pentru a va lamuri si voi.

Eu sunt fraierul, pentru ca el a urmarit doar sa scape de amenda, puncte sau sa i se ia permisul, dupa care a schimbat foaia cu mine, si anume nu-l mai intereseaza, ba chiar e agresiv verbal! sad.gif
Sudsemnatu
data viitoare sa iti fie invatatura de minte si sa te duci la politie. Motivai ca daunele sunt prea mari si ca a intrat de mai multe ori in masina ta
pascal_ovidiu
Salut

Eu, in general CSA il folosesti doar pentru a intimida casa de asigurari, poate poate smile.gif, eu am avut destul de furca cu cei din asigurari, oricum cel mai bine e atunci cand vezi RCA carpatica si euroins sa te duci la politie pentru acel proces verbal, numai sa citesti cu atentie sa vezi ce iti scrie acolo.

Cosmin1183
Aveti dreptate, acum stiu cum merge treaba, nu mai sunt "virgin" in domeniul asta tongue.gif am aflat cu ce se mananca si Politia frate indiferent de ce asigurator are...
Marian66
QUOTE(Cosmin1183 @ 27 Mar 2012, 14:52)
1- sa merg la Politia Rutiera cu masina si declaratiile martorilor si sa spun ca agresorul a dat in fata inspectorului de daune de la Euroins o declaratie falsa, asta reiesind din confruntarea cu declaratiile martorilor. Atunci politistul ar trebui sa faca demersurile necesare ca si cum constatarea amiabila nu exista, de fapt ea fiind nula de drept;
*



Daca asta ai conceput-o tu, nu e grav, dar daca ti-a zis-o avocatul, spune-i sa se duca pe la alt barou, ca la Bucuresti nu are ce cauta. Dpdv juridic e pe langa rau ideea.

Tu poti sa abordezi situatia asa:
- actiune in instanta pe raspundere civila delictuala, cu asiguratorul chemat in garantie. Sarcina ta e sa dovedesti evenimentul, vinovatia vecinului si intinderea pagubei. Iti trebuie martori, deviz si facturi de la reparatii. Si bani, multi, ca se taxeaza dupa cum ai aflat si tu.
- privesti stiuatia altfel: cineva (din Euroins) a apreciat gresit ca evenimentul invocat de tine nu s-a produs, sau nu s-a produs din vina aluia, sau nu sunt alea daunele; bun, din moment ce tu ai procedat corect, inseamna ca cinevaul ala a procedat gresit, nu a aplicat corect ceva. Deci se face vinovat de abuz in serviciu contra intereselor tale, private. Mergi pe varianta plangerii penale, si te constitui parte civila. Pentru cineva (probabil inspectorul) o sa raspunda tot asiguratorul. Tie iti ramane sa dovedesti ca ala a gresit (practic tot ca tu ai dreptate), si la fel, intinderea pagubei, tot cu facturi. Aici vecinul scapa de stres, dar si tu scapi de taxa de timbru. Dezavantajele sunt timpul indelungat, faptul ca ai de a face cu Politia, si ca e posibil sa nu se trimita dosarul in judecata.

Cosmin1183
Solutiile daca citeai atent mi-au fost trasate de reprezentantul asiguratorului meu, nu de avocat, desi acesta a zis ca merita sa incerc si variantele propuse de cei de la Asirom, unde am eu RCA-ul.
Sper ca am fost mai explicit desi scria si deasupra solutiilor smile.gif))))
OVIDIUS
QUOTE(Cosmin1183 @ 27 Mar 2012, 14:23)
Mai Ovidius, daca analizez faptele la rece, inspectorul, chiar daca nu si-a dat interesul, nu-i pot reprosa prea multe! Poate nu ai inteles, dar agresorul ne-a pus si pe mine si pe inspector sa cautam urme ale impactului pe masina lui. Ba chiar de oglinda nu a spus ca a lovit-o, ca a intrat de mai multe ori in masina mea, ca a facut zece mii de manevre ....
*



Inspectorul e pus acolo sa afle adevarul, nu sa i se "sugereze" ce trebuie sa scrie in procesul verbal. Daca e astfel influentabil inseamna ca nu e bun in ceea ce face. Poate reusesti tu sa-l inveti minte sa nu mai faca si la altii...
Cosmin1183
Ai dreptate Ovidius, dar eu incerc sa recuperez ceva din paguba, fara razboi. Si asa cum am spus, vina, cred eu, e la cel care m-a lovit, mai ales ca ne-a luat efectiv peste picior si pe mine si pe inspector.

Oricum, azi am fost personal si cu masina si toate actele le Politie - Daune sector 4 si le-am spus despre ce este vorba, dar nenea de acolo mi-a zis ca desi teoretic nu pot declara inca o data evenimentul, tinand cont de circumstante pot face asta doar daca ma prezint cu agresorul, si cu masina lui, si recunoaste ca a mintit. Posibilitatea ca sa fac o plangere, iar Politia sa-l cheme pentru a lamuri situatia este exclusa mi-au mai explicat. asa ca le-am sunat pe agresor si i-am zis sa mearga sa declaram evenimentul din nou, le-am luat si putin la rost si i-am zis ca martorul a declarat explicit cum s-a produs evenimentul, ca el a omis si i-a indus in eroare pe cei de la Euroins. si ce credeti ca-mi zice?

"Nu ma intereseaza ma si nu mai merg nicaieri. Nici la Politie si nici la Euroins, ce p... mea ma tot freci la melodie! Ma doare in p... de masina ta si vezi cum o parchezi ca tot langa a mea este!"
Marian66
O observatie am de facut:
In situatia de fata, Euroins a putut sa stabileasca faptul ca daunele nu sunt rezultate din evenimentul invocat pentru ca nu s-a mers la Politie, altfel nu mai aveau acest drept (lucru acceptat unanim de toti colegii, daca se mergea la Politie nu se mai intampla asta, nu o lungim). Acum, desi se stie ca Euroins plateste greu, si mai umbla la deviz, cerand reparatii pentru repere care clar trebuiesc inlocuite, refuz total de despagubire dau foarte rar si greu. Observatia mea este ca daca vinovatul nu ar fi fost asa de cocalar, si nu s-ar fi purtat cum s-a purtat la constatare, si ar fi luat concret vina asupra lui, nu se ajungea in situatia asta.

Later edit: adica, ca sa fie si mai clar: poate sa aiba RCA si la Tiriac, daca cand vine cu tine zice "nu ti am lovit nimic, ia cauta tu pe masina daca sunt lovituri", nu o sa vezi niciodata love-le
Cosmin1183
Asa este Marian66, ma bucur ca ai inteles si ai tras concluzia corecta!
Cat despre lungire, nu vreau sa fac asta, dar macar sa stie si altii ca indiferent de evenimentul rutier in care sunt implicati trebuie sa anunte Politia Rutiera si sa nu accepte constatrea amiabila ca pot pati ca mine. Pe mine nu m-a sfatuit nimeni la inceput, ca fraierul am pus botul la vrajeala vecinului si iata rezultatul....
nicu1971
"Asa ca, Euroins, Carpatica sau Uniqa... Nuuuuuuuuuuuuuu!"


si Uniqa sunt tepari?
aleksanders
uniqa stiu ca e destul de serioasa- doar de euroins si carpatica trebuie sa te feresti
sandman
subscriu si eu, carpatica si euroins: NU!
aurelyan
QUOTE(aleksanders @ 30 Mar 2012, 10:51)
uniqa stiu ca e destul de serioasa- doar de euroins si carpatica trebuie sa te feresti
*



Off: In 2010 si 2011 au avut pierderi mari, fapt ce le poate afecta "seriozitatea"...
http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/austri...trecut-8497052/
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...011-160678.html
Ce-are una cu alta!?
QUOTE
"Rezultatele pentru 2011- așa cum s-a anunțat în septembrie - includ costuri de reorganizare de aproximativ 190 milioane de euro și o pierdere netă de 346 milioane de euro din cauza deprecierii obligațiunilor guvernamentale elene. Din acest motiv înregistrăm pierderi de 330 milioane de euro în 2011 și nu vom plăti dividende"
maho
Mi se rupe de pierderea sau profitul lor; dac-o iei asa, si Rompetrol (primul exemplu care-mi vine in minte) merge pe "pierdere" de multi ani, dar nu plange nimeni de grija lor. Important e daca pot fi (sau nu) bagati in aceeasi oala a neseriozitatii fata de clienti ca si ceilalti, asta vrem sa aflam, daca e cazul, si sa "popularizam". Eu sunt de 3 ani la uniqa, dar n-am avut nici un eveniment, ca sa pot afirma daca sunt cu probleme sau nu, si nici n-am vazut pe cineva p-aici sa se planga, cum se-ntampla cu o gramada de cazuri euroins si carpatica.
adi_ar
QUOTE
QUOTE(aleksanders @ 30 Mar 2012, 10:51)
uniqa stiu ca e destul de serioasa- doar de euroins si carpatica trebuie sa te feresti
*



Off: In 2010 si 2011 au avut pierderi mari, fapt ce le poate afecta "seriozitatea"...
http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/austri...trecut-8497052/
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...011-160678.html

Ce-are una cu alta!?
QUOTE
"Rezultatele pentru 2011- așa cum s-a anunțat în septembrie - includ costuri de reorganizare de aproximativ 190 milioane de euro și o pierdere netă de 346 milioane de euro din cauza deprecierii obligațiunilor guvernamentale elene. Din acest motiv înregistrăm pierderi de 330 milioane de euro în 2011 și nu vom plăti dividende"
Cosmin1183
Dragi prieteni iata, asa cum am promis, ca revin cu amanunte, cred eu interesante!

Maine ma duc la sediul central al Euroins cu martorul si un teanc de declaratii. Am reusit prin "ungere" sa obtin posibilitatea de a redeschide dosarul, chiar daca mi-au dat rezolutia aia de kko. Altfel spus, am luat declaratii de la cei doi martori, cu ele in brate le-am contactat pe agresor si i-am pus in fata o declaratie conform careia le-am tinut l-a curent cu parcursul dosarului si a demersurilor mele in tot acest timp, ba chiar i-am dat copii xerox dupa fiecare act. Le-am pus sa semneze, nu inainte de-a o citi! A semnat-o, surprinzator smile.gif, si s-a mai inmuiat omul. Adica a vazut ca treaba e serioasa, i-am spus ca e ultima incercare pe care o mai putem face si sa aiba grije ce spune daca este chemat la audiere. Ba chiar m-a chemat sa-mi dea o declaratie amanuntita cu privire la eveniment, in care spune spre final ca a considerat ca e suficient sa relateze pe scurt la constatarea initiala cum s-au petrecut faptele, si ca el nu a vrut sa omita sau sa dea declaratie in fals - pt curiosi am atasat si declaratia luata in seara asta de la agresor.

Sper sa reusesc maine sa depun toate declaratiile astea, plus un cd cu poze facut atunci, mai ales ca i-am spus inspectorului ca masina mea este teoretic functionala, dar practic din 500 in 500 de metrii imi tot pica din ea piese. Adica le-am solicitat platforma si au refuzat, spunandu-mi ca e suficient daca depun CD-ul cu foto.

<span class='edit'>4 Apr 2012, 19:46:</span>
Dragi prieteni am reusit!

Astazi am fost la sediul central Euroins si am depus declaratiile si CD-ul cu poze. Am obtinut astfel o reanalizare a dosarului. Potrivit inspectorului maine vor depune dosarul la Comisia lor si voi fi contactat telefonic pana la finele acestei saptamani sau, cel tarziu, inceputul celei viitoare.

Am fost si cu martorul la evenimentul rutier, dar nu au vrut sa-l audieze spunand ca este suficienta declaratia pe care i-am luat-o!

Sper sa obtin macar ceva din paguba, tineti-mi pumnii!
Cosmin1183
Inca nu m-a sunat nimeni de la Euroins dry.gif
Cosmin1183
Nici azi nu au sunat, asa ca o sa-i sun eu maine sau poimaine !
Iulikk
Nu vreau sa fiu carcotas, dar cine ziceai ca scris paginile alea 3 de mai sus?
Cosmin1183
Vecinul care a produs accidentul! Si de ce ai fi carcotas?
b06fcn
La cat de agramat sunt scrise, chiar nu are colegul de ce sa fie carcotas...daca bizonul cu Opelul conduce precum scrie, nu ma mir ca ti-a lasat masina in batista...nasol oricum ce se intampla cu tarabele astea...
Cosmin1183
Eu zic merci ca am reusit sa iau declaratia aia, ca am stat vreo 40 de minute sa-i explic ca trebuie sa-si scrie datele de identificare si cat mai exact si detaliat cum s-a intamplat evenimentul. Dupa vreo, cred ca pana in trei ore am iesit de la el din casa cu ciorna aia pe care am postat-o. Oricum, fata de declaratia initiala de la constatarea amiabila, asta e parfum!

<span class='edit'>11 Apr 2012, 18:02:</span>
Fratilor INNEBUNESC !

Azi au trimis aia de la Euroins noua rezolutie, care e... tot negativa!
Nu pot sa cred cata nesimtire si bataie de joc!
Am sunat la ei, i-am luat la rost, dar am vb cu peretii, oricum, joia viitoare am programare in audienta la seful lor de daune, Dan Bordeanu, dar nu stiu de ce tongue.gif am sentimentul ca o sa fie tot un drum facut degeaba.
Cum puii mei o scot la capat cu astia, declaratii de toate felurile le-am dat, poze cu locatia si daunele masinilor le-am facut, solicitarii... ce sa mai fac?!?!?!?!?

Aveti mai jos si noua rezolutie!
espacern
Trist moment!
Cosmin1183
Trist e draga prietene de vreo luna si jumatate de cand nu mai pot sa umblu cu "blonda" mea sad.gif((((
Dante66
Eu am avut anul trecut un eveniment, cu dauna totala. Asigurare full CASCO la UNIQA - suma asigurata 12700 euro.

Pasul 1 - La prima "strigare" au oferit 30.000 lei dauna totala + epava - pe motiv ca atat valorea masina la data daunei, am refuzat politicos si am inaintat o nota de recalculare a daunei.

Pasul 2 - La a doua oferta de despagubire au inaintat aceeasi suma - pe care, evident, am refuzat-o.

Pasul 3 - Am fost la un avocat si impreuna am solicitat, in scris, o intalnire intre parti pentru a rezolava situatia, la aceasta solicitare cei de la UNIQA nu au dat nici un semn.

Pasul 4 - Am facut reclamatie la CSA, la care am atasat copii dupa toate hartiile (dosar dauna, oferte de despagubire, cererile mele de restabilire a daunei, hartie de la avocat ca am incercat solutionarea amiabila).

Pasul 5 - Dupa aprox. 25 zile de la depunerea reclamatiei la CSA am fost sunat de catre UNIQA cu propunerea de stingere a conflictului, suma propusa fiind de 40.000 lei + epava. Am acceptat suma pentru ca daca mergeam in instanta as fi castigat o suma putin mai mare, dar cu tot stresul si timpul pierdut de rigoare.

In concluzie, cred ca asiguratorii au POLITICA de a oferi despagubiri mult sub cele asigurate, pe principiul ca fraierii nu isi cunosc drepturile si nu se lupta pentru a fi respectate clauzele contractuale.
kxz
Dacie dauna totala, dupa calcul mi-a iesit 15 milioane, omniasig a oferit 9. Nu am acceptat, pana la urma am acceptat 13 si banii sa-i dea in 2 ore. Nu am mai plusat, ca ma luau cu termene de virare a banilor si atunci trebua sa astept minim 30 de zile. Un termen sa inchida dosarul, alt termen sa dea banii. Nici la piata la patrunjel nu e atata de negociabil. Oricum, e aceeasi politica si la firmele cat de cat mari.

Cosmin, astia momentan au toate atuurile la ei, nu cedeaza fara tribunal.
b06fcn
Cosmin, chiar daca nu este cea mai cusera solutie si nu e conform cu principiul legii, da-l in judecata pe Codul Civil pe bizonul care te-a lovit, mai ales ca ai si declaratia prin care isi recunoaste vina (ca din cate vad, e plin de judecatori care nu stiu de Legea asigurarii si condamna la despagubiri pe dreptul comun). Dupa care sa se lupte el cu Euroins sa-si recupereze banii. In paralel, faci plangere si la CSA ipotriva Euroins, unde specifici ca il dai pe ala in judecata si ca renunti la actiune in momentul in care Euroins te despagubeste.
Eu cu plangeri la CSA am recuperat tot prejudiciul de la Carpatica (mai putin pe cel de imagine ca a trebuit sa merg cu masina lovita vreo patru luni jumate si ma stie lumea ca om serios)...
Marian66
am avut mai multe evenimente cu uniqa, si dauna totala si regie proprie; daca stii exact ce si unde sa trimiti, si formulezi de asa natura incat sa vada ca stii legea, rezolvi repede;
de exemplu: am avut un dosar de dauna cu smartul, unde eram sigur ca dupa grilele lor ieseam in dauna totala (vechiuta, si piese originale foarte foarte scumpe). eh, agentul mi-a cerut intai deviz, ca sa vada cum face dosarul. stiind ca va iesi peste, i-am cerut direct eu e-mailul si nr de telefon, ca sa ii trimit direct devizul. dupa, am luat imediat nr de dosar , si pe baza lui am putut sa aflu din centrala cine se ocupa de el pentru ”calculatia” de la dauna totala. e, l-am contacat direct, intai pe mail, si i-am zis cat era la masina valoarea din Schwake, in ce grila cred eu ca se incadreaza, etc., totul motivat pe baza normelor de RCA. in final, s-au tiganit cu mine doar la costul devizului, pe care eu am vrut sa il plateasca separat, pt ca nu se depasise vmd-ul. nu s-au lasat nici ei, dar in 3 sapt de la accident aveam deja banii in banca
Cosmin1183
Hristos a inviat dragi prieteni!

Mai e putin si ma duc in audienta la seful Serviciului de Daune al Euroins, mai exact, joi. Intre timp am fost amenintat de agresor. si anume, miercuri dupa ce am primit noua rezolutie, cel de-al doilea raspuns negativ i-am dat si lui un SMS in care i-am spus..."A venit noua rezolutie si e tot negativa!". Am asteptat asa cum era normal sa de-a un semn de viata si sa zica, eventual, lasa ca mergem impreuna la ei si ma iau de aia, dar nimica! Nici miercuri dupa-amiaza, nici seara, nimic nici joi dimineatza si nici la pranz. Abia atunci am pus mana pe telefon si i-am trimis un SMS... "Ba dar chiar esti nesimtit? Coboara la masina sa vorbim!".
Stiti vorba aceea, agresorul de etnie rroma nu a avut sange in instalatie, si-mi trimite un alt vecin, care e prieten cu el, chipurile, sa medieze neintelegerea. I-am explicat binevoitorului ca agresorul da dovada de o nesimtire crunta, iar cu el nu am ce sa vorbesc, intrucat el nu are nici o legatura cu accidentul. Si ce credeti?!?!?! Nici nu ajung in casa ca ma suna agresorul si incepe sa ma ameninte si sa ma agreseze verbal. Am crezut ca innebunesc! Tot el e cu gura mare dupa ce a facut ce a facut. Mi-am luat toate actele legate de accident si am dat fuguta la Sectia 16 de Politie, unde am depus, in prima instanta, o plangere pentru amenintare si agresiune. Am incercat sa depun si una pentru distrugere, acest lucru si la Sectie, dar si la Politia Rutiera - Accidente Usoare Sector 4. Desi le-am explicat ambilor ca, potrivit declaratiei martorului au avut loc doua accidente, iar agresorul nu si-a aratat intentia de-a ma anunta sau de-a cobora sa vada ce daune a pricinuit, nici nu a declarat al doilea eveniment. Dar nu am reusit!
Asa ca tot la cei de la Euroins revin!

PS: Mi-am luat aripa - am si vopsit-o la 500 lei total, farul - 300 si oglinda 100, dar lista e mare, iar banii putzini smile.gif
adi_ar
In primul rand, cred ca ar trebui sa te consolezi cu faptul ca "agresorul", desi vinovat de producerea daunei, nu a dovedit, dupa mine, rea-credinta!
A dat declaratii, a scris, etc.! Nu este el vinovat ca cei de la Euroins te poarta pe drumuri.
Inarmat cu refuzul scris al Euroins (desi al doilea raspuns este ambiguu di punct de vedere juridic - nu face nici o referire la ce "raspuns anterior" face trimitere, deci este nul!
Sfatul meu este sa mergi la intalnire impreuna cu cineva care este initiat in probleme de asigurari si are ceva cunostinte juridice. Chiar fara sa intervina, in calitate de martor, va fi de folos.
Desigur, la intalnire va rebui sa fi calm si ferm! Daca te enervezi cat de putin, ai pierdut!
cread
QUOTE(adi_ar @ 17 Apr 2012, 19:48)
  Nu este el vinovat ca cei de la Euroins te poarta pe drumuri.
*


up.gif
Cunoasteti vre-un caz in care unul cu asigurare la euroins , sau alta firma , sa fi despagubit pe cineva in urma unui proces?
adi_ar
Nu inteleg prea bine intrebarea!
In principiu, despagubirea pentru pagube produse in urma unui accident sunt suportate de asiguratorul RCA, atata vreme cat cetateanul detine asigurare valida.
Deci, in situatia unui proces, chiar daca acesta este deschis impotriva vinovatului (corect, din punct de vedere logic si formal), asiguratorul este chemat sa justifice refuzul despagubirii.
Revenind la intrebare, exista situatii de exceptare la despagubire (vezi cazul consumului de alcool, infractiuni etc.) iar in aceste situatii vinvatul este cel care trebuie sa despagubeasca.
cread
Multumesc.
Fara situatiile expuse de tine ,alcool etc, cu asigurare valabila la o firma "vestita" ca cea despre care discutam .
Cosmin1183
S-a-nteles Adi_ar, oricum, pana la urma sunt convins ca mi-o repar - in totalitate - pe cheltuiala mea, dar m-a deranjat nesimtirea, nepasarea agresorului, ba mai mult sa ma ameninte ca ma taie si alte chestii de genul, desi nu-l chemasem decat sa-l rog, si subliniez sa-l rog sa mergem impreuna peste cei de la Euroins!

Eu unul nu renunt si am sa incerc toate posibilitatiile pentru a nu-mi reprosa mai tarziu ca uite puteam sa fac chestia aia si nu am facut-o! De aceea am apelat si la ajutorul vostru dragi prieteni, caci vorba aceea: unde-i unul nu e putere, unde sunt doi puterea creste smile.gif

Merci oricum si voi continua cu acordul dvs sa va informez cu privire la demersurile mele!
Cosmin1183
Am fost, joia care a trecut, la asa zisa audienta la seful de daune Euroins, Dan Bordeanu. O adevarata bataie de joc! Acesta incerca sa ma convinga ca nu a avut loc accidentul, ca nu am urme de vopsea rosie de la asiguratul lui pe masina, chiar daca am incercat sa-i evidentiez normalitatea faptelor, intr-un mod cat se poate de calm, si anume ca asiguratul lui a facut 1000 de manevre in parcare, ca bizonul, si mi-a lovit masina in repetate randuri, nu am avut cu cine sa discut. Vorba aceea - asa asigurat, asa asigurator! Nu am obtinut promisiunea decat ca il vor chema sa mai dea o declaratie, intrucat cele duse de mine, mai ales ale celor care au luat parte la accident, ei bine NU sunt considerati martori. Altfel spus, evenimentul nu are martori, iar asa cum ii convine Euroins vor lua in calcul doar declaratia agresorului, adica trei randuri scrise si alea cu picioarele!
Mi-am bagat si eu picioarele in demersul cu cei de la Euroins si mi-am luat cea mai mare parte din piese pe banii mei! Mai am de luat doar bara si grila radiator, in rest am totul, chiar si aripa vopsita la culoarea masinii smile.gif))).

PS: Azi am facut, zic eu, si o fapta buna, si anume am renuntat la plangerea penala impotriva agresorului, il voi lasa sa-l judece Dumnezeu!

VA MULTUMESC TOTUSI DRAGI PRIETENI PENTRU SFATURILE PE CARE MI LE-ATI DAT SI CA AM PUTUT SA-MI DESCARC SUFLETUL PE FORUMUL ACESTA!

DRUM INTINS, FARA EVENIMENTE, IAR DACA SUNT APELATI LA POLITIE, FARA AMIABILA smile.gif)))))))
testike
Din pacate nici cu Politia nu rezolvi prea multe cateodata.
Sotia a avut un accident minor cu un taximetrist pe care Politia l-a gasit vinovat, si nu am rezolvat nimic pentru ca nu a vrut sa dea asigurarea.
Ar fi fost nevoie de proces.
Cateodata ma si intreb pentru ce este RCA-ul. Eu cred ca asigurarea ar trebui facuta sa te despagubeasca pe tine, nu pe altii. Iti faci asigurare, ai grija, dar pretul asigurarilor tot creste din cauza altora care fac accidente, si in final dupa ce platesti si nu ai accidente din cauza ta, tot la proces ajungi.
dadu2002
Si eu am fost implicat intr-o tamponare, de data aceasta eu fiind vinovatul. Am facut amiabila cu victima si am fost la asigurator pentru a-mi elibera o adeverinta de reparatie (pe banii mei) deoarece serviceul nu da drumul la reparatie fara aceasta dovada. Se face o saptamana de cand merg zilnic la asiguratorul Euroins Ploiesti si sunt dus cu vorba si nu am primit nici pana azi dovada.
Imi dau seama ce probleme poate avea victima unei tamponari la un asigurat Euroins daca eu care nu am nicio pretentie de la asigurator sunt tratat in felul acesta. Nu voi mai face niciodata vreo asigurare de niciun fel la acest asigurator.
Cosmin1183
Asta spun si eu, nu mai trebuie sa facem asigurari la Carpatica sau Euroins!

In urma audientei de joia trecuta am primit azi, prin curier, tot in bataie de joc, cea de a treia rezolutie negativa!

O voi posta imediat ce o sa o scanez! Dar nu inteleg de ce tot mai trimit rezolutii din moment ce le-am spus ca nu mai am nici o pretentie de la ei si sa nu ma mai caute nici ei, nici asiguratul lor?!?!?!?
bob737
Cosmin, parerea mea este sa-i dai in judecata. Cu 2 martori (poate si mai multi) + declaratia vinovatului castigi 100%. Cu cererea de conciliere si concilierea te ajut eu gratis, de reprezentat in fata instantei poti s-o faci si tu la o adica, te invat eu " in mare" (sunt jurist si nu te pot reprezenta..). Te costa taxa de timbru (700 ron pana la prima infatisare - deci in minim 3-4 luni) si peste inca 2 luni minim, acea expertiza de 1300 ron, la care se adauga perioada conclierii. Taxa de timbru + costul expertizei ti le recuperezi la finalul procesului + dauna.
Ca sa nu mai zic ca e abuz cras in serviciu ceea ce ti s-a intamplat si in mod sigur o plangere penala facuta f bine impotriva sefului de daune va avea un cuvant de spus in ecuatia recuperarii banilor.
Val3ntin0
Asta daca ai facturi la ceea ce ai cumparat.. dar sincer acum daca cauti sa iei de la dezmembrari.. nu ceri factura, faci tot ce poti acolo sa scoti un pret mai bun... :|
bob737
nu au nicio legatura facturile
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.