Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sunet ciudat cand nu apas ambreiajul!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cdrl
Am o dacie breack din 1999 motor 1.6 benzina/gpl de cateva zile a inceput sa huruie cam rau cand merg mai repede, iar cand apas ambreiajul numai face, la fel si cand stau, daca nu apas ambreiajul huruie, de la ce sa fie; de la cutie sau de la ambreiaj? smile.gif
barbus
De "search" nu ai auzit? simplu



http://www.daciaclub.ro/Zgomot-huruit-ront...aj-t218035.html
Leo0608
de bucsa din vibrochen unde intra priza in CV ce zici
ai verificat-o?
sau de rulmentul de priza din CV
bafta
vecinuu
Eu zic ca e rulmentul de presiune, asa am patit si eu, asta in cel mai bun caz...daca nu e rulmentul vezi sa nu fie ceva in cutia de viteze. Prima oara verifica sa vezi daca mai ai ulei in ea.
megyes raul
Cel mai probabil rulmentul de presiune.Asa am patit si eu, scartaia ingrozitor pana nu atingeam pedala de ambreaj. I-am dat pace catva timp, si a venit ziua ITP-ului, iar in momentul in care am intrat in curtea service-ului in care urma sa fac ITP-ul s-a blocat si a spart si placa de presiune.
Deci daca a ajuns sa scartaie nu mai are multa viata in el, va urma sa schimbi ambreajul in putin timp.
cdrl
Cred ca este de la ulei ca nu scartie ingrozitor, numai ca la un moment dat este deranjant, o urc pe rampa sa vad daca mai are ulei!
AndreiMel92
la mine se aude mai mult ca un rontanit, exact cum se aude cand tremura toata caroseria. daca apas ambreiajul nu se mai aude absolut nimic. am schimbat uleiul , am pus t90 dar se aude la fel. as vrea sa stiu si eu cum se schimba , ce e de schimbat si cat costa

27 Mar 2012, 14:49:
am uitat sa mentionez. de cand am schimbat uleiul in treapta a V a intre 70 si 80km/h se aude un suierat care dispare usor odata cu acceleratul. si pe langa asta, imi sare din viteza in marsalier la accelerari mai bruste si mers cativa zeci de metrii. si cateodata mai si caraie la treapta a 2 a .
bucatzel
QUOTE(barbus @ 24 Mar 2012, 12:10)



Multumesc.

Catre initiator (si AndreiMel92). Chiar era asa greu sa folositi functia SEARCH?

Aici se inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.