Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: lumini plafon
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adelinuu
Salut!
Am o dacia 1310 si am si eu o problema, de cand am cumparat`o nu merg luminile de pe plafon, acelea care ar trebui sa se aprinda cand deschizi usa.Ma poate ajuta cineva?
libarca
Ai doua variante: ori de la intrerupator de pe plafon,ori de la contactele de la usi,de unde este si cel mai probabil.In primul rand vezi daca le mai ai,dupa care, lasa luminile pe pozitia spre interior,nu pe mijloc,si misca sau invarte de tamburusul de la usi!Cam asta e buba la ele,plus ca se slabesc lamelele alea din intrerupator si nu prea mai fac contact.
adelinuu
firele sunt prinse bine in ambele locuri.chestia ciudata este ca atunci cand am montat suportul de la bec la loc s`a aprins putin.dupa am miscat de fire pe acolo si nimic.ma gandesc sa nu fie de la firu principal care vine sub bord...
0
Astazi am umblat si eu la ele. Demonteaza doar capacul ca sa poti avea acces la acel intrerupator, si cu o surubelnita fa contact, pe rand, intre lamela din mijloc si ceea de sus, respectiv de jos. Cam pacatos intrerupatorul ala acolo. Plafoniera trebuie sa fie prinsa in caroserie (la masa). Cele doua fire care vin la plafoniera, au 2 mufe gen mama/tata. Demonteaza butonul ala din stalp si vezi daca mai este prins firul ala de el.
recinalcol
Si vezi ca la butonul din stalp,chiar daca e prins firul e posibil sa nu faca interupatorul contact.
Si eu le-am schimab astazi pe amandoua,aveau firele prinse dar nu faceau contact,erau oxidate.
Scoate firul de la interupatorul din stalp si fa contact cu caroseria in alta parte.
adelinuu
am gasit problema.era de la intrerupatorul de sus.va multumesc mult!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.