Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucsi brate.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Lucian MC
Imi cer scuze ca deschid un topic nou dar nestiind prefer sa intreb decat sa stric la masina piese aiurea.
Am bucsile bratelor superioare si inferioare terminate datorita calitatii inferioare a pieselor si drumurilor pe care circul,le-am achizitionat si intampin 2 probleme evidente dinainte de a desface.
1 cum sa scot in mod corect bucile pe brate?
2 Cum scot bratul superior? dau jos amortizorul si arcul ca sa pot da jos bratul?Nu de alta dar nu am presa de arcuri si nu as vrea sa achizitonez una momentan din lipse de finante.
Alta intrebare ar fi cand pun totul la loc strang bratele amandoua superior si inferior cand roata se afla in pozitia de lucru(adica coborata de pe cric?)
Stiu ca unii imi vor zice de functia search dar nu am gasit topic legat de chestia asta doar franturi de posturi legate de tema asta
ghitza
Ca sa dai jos bratu de sus desfcai doar T-ul delescop(nu ai treaba cu arcu si telescopu) desfilatezi teu telescop dupa ce despivotezi si scoti surubu de la biletela antiruliu ce trece prin bratu de sus si T-eu telescop,la montarea pe masin cum bine ai zis strangi toru in pozitia de lucru
markko
QUOTE(ghitza @ 24 Mar 2012, 22:10)
Ca sa dai jos bratu de sus desfcai doar T-ul delescop(nu ai treaba cu arcu si telescopu) desfilatezi teu telescop dupa ce despivotezi si scoti surubu de la biletela antiruliu ce trece prin bratu de sus si T-eu telescop,la montarea pe masin cum bine ai zis strangi toru in pozitia de lucru
*


Da domnule Ghitza, mai taie din litere da-le dreacului .... smile.gif))
Kanutza_77
ATENTIE mare la arc, poate devenii foarte periculos
ghitza
MARKKO:da ,scz smile.gif eram pe fuga
KANUTZA:ce treaba are cu arcu?
Kanutza_77
ghitza: A spus el in primul post ca: "Cum scot bratul superior? dau jos amortizorul si arcul ca sa pot da jos bratul?Nu de alta dar nu am presa de arcuri......." si de asta am zis sa aiba grija cu arcul!:)
sspoitoru
la bratul de sus exista altfel de bucsi mai bune care sa fie puse in loc?
la bratele inferioare se pot pune alea de papuc diesel cu ciuperca....
sus exista asa piesa sau alta varianta ?
Lucian MC
eu am setul de bucsi de pe fosta masina a lui taicamiu luate prin 85 care au stat in punga lor in beci toata vremea asta deci sper sa fie calitative.
intre timp am dat jos bratele inferioare. Acum nu stiu exact cum se dau jos cele de sus fara probleme.
ghitza
ti-am explicat sus ,mai clar nu am ce sa iti zic,desfaci surubu ce trece prin T-ul telescop si bieleta antiruliu,desfaci teu telescop pe urma surubu de la bratu de sus ce intra prin bucsa lui si l-ai luat jos
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.