Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scartait enervant
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut L.
Salutare tuturor!

De ceva timp a inceput sa scartaie ceva pe fata in ambele parti. Scartaie cand ma las pe ea dar cum e normal si in mers.

Ce sa fie ? Telescoapele? Asta se intampla de cand a venit caldura asta groaznica

Multumesc
ionut232
si la mine scartaie........la mine pe undeva pe spate.......parca ar fi o bataie.......parca ar bate ceva pe dedesupt........dar nu am gasit nimic care sa joace........

si bate numai la gropi.......

toba e bine prinsa.....barele....returu si turu/.........
altceva?telescopu?
RIon
incearca sa dai cu vaselina sau ulei tot ce inseamna incheietura... si mai cauta alte topice asemanatoare. cu siguranta vizita la un mecanic te va edifica... bafta.
diaconuliviu
QUOTE(ionut L. @ 31 Jul 2005, 07:14)
[...]De ceva timp a inceput sa scartaie ceva pe fata in ambele parti. Scartaie cand ma las pe ea dar cum e normal si in mers.
[...]
*


Asta am patit acum, a doua oara. Dupa ce am incarcat-o cu 4 persoane si bagaje pentru mare, la descarcare a aparut scirtiit pe dreapta- pivot superior. Poti remedia temporar (asta daca nu constati un joc mare la el) prin ungere si eventuala inlocuire a burdufului.
axel
QUOTE(ionut L. @ 31 Jul 2005, 07:14)
Salutare tuturor!

De ceva timp a inceput sa scartaie ceva pe fata in ambele parti. Scartaie cand ma las pe ea dar cum e normal si in mers.

Ce sa fie ? Telescoapele?  Asta se intampla de cand a venit caldura asta groaznica

Multumesc
*


cand iei de volan scartaie?
ionut L.
am observat ca mai mult la hopuri, denivelari ale soselei.

Pot spune ca bieleta de directie e noua (are 1 luna ) am schimbat-o toata, deci nu numai capatul (pivotul) dar culmea e ca au inceput scartaielile in ambele parti fata (stanga + dreapta), eu ma gandeam la telescoape, nu stiu ce sa zic: facaturi smile.gif
rtulea
In momentul in care treci cu masina peste vreo groapa se aude cumva si un zdranganit ca si cum ceva nu ar fi fixat bine? Daca da atunci amortizorul este vinovat. Acesta trebuie schimbat pentru ca adio tinuta de drum si adio aderenta.
ionut232
QUOTE(rtulea @ 2 Aug 2005, 09:55)
In momentul in care treci cu masina peste vreo groapa se aude cumva si un zdranganit ca si cum ceva nu ar fi fixat bine? Daca da atunci amortizorul este vinovat. Acesta trebuie schimbat pentru ca adio tinuta de drum si adio aderenta.
*




da......se aude.......daca la mine te refereai........
pai si cum imi dau seama care amortizor este de vina?ca daca balansez eu masina...apas pe ea cu forta nu se aude nimic.......
rtulea
Verificarea "empirica" a amortizoarelor se face astfel:
- se apasa cu putere pe fiecare aripa in parte si se urmareste cate oscilatii face partea respectiva. Daca amortizorul este bun atunci masina trebuie sa se opreasca din miscare dupa aprox 1,5 oscilatii.
- te uiti sub masina la fiecare amortizor si cauti sa vezi daca se observa urme de ulei
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.