Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire radiocd original
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
sorinGo
Salutare!!!
Mi-am cumparat un radiocd nou si as dori sa stiu cum il pot scoate pe cel original (masina este fabricata in 2004).
Trebuie sa imping simultan cu ceva ascutit in cele patru gauri ale acestuia ?....e nevoie sa dau jos si masca de la consola?

Multumesc.
robbie_ro
Bagi 4 andrele in acele gauri, si tragi casetofonul usor dupa aceea.
sorinGo
Mersi...
sorinGo
...am bagat cele patru andrele, am scos radiocdul original...radiocdul cel nou este putin mai lung decat cel vechi si nu-mi intra complet la locul lui...daca incerc sa tai din chestia aia din fund sub forma de semiluna e vreo problema?..a mai patit cineva asa?
andreig1982
astea aftermarket ies mai in fata
la asta nou nu ai primit o rama adaptoare care se baga in gaura?
ceva de genul celei din poza

sorinGo
Am primit acea masca...problema este ca in fundul gaurii unde trebuie sa fie introdus radiocdul nou este un mic cilinfru de plastic (cauciuc) de vreo 2~3cm care ma incurca sa-l imping pana la capat....ma gandeam sa-l tai cu cutterul .... cred ca nu se intampla nimic ..smile.gif
andreig1982
asta nu stiu smile.gif
eu nu m-am lovit de pb asta
Marty
QUOTE(sorinGo @ 3 Apr 2012, 17:51)
daca incerc sa tai din chestia aia din fund sub forma de semiluna e vreo problema?
*

Te bate Baiazid!
robbie_ro
Mai taie din ele, da-le dreacu'...
sorinGo
...smile.gif))) ...l-am taiat da-l dracu' ....acum incape...mai am de prins rama metalica a.i. sa nu se miste si gata. smile.gif
velceani
Sal

ce CD player ai avut?
cel cu MP3?

sorinGo
nope...e vb de modelul 2004..primul model de radiocd de pe Logan....fara mp3.
sorinGo
Nu stiu daca-i pura coincidenta sau nu dar zilele trecute cand a plouat am constatat ca stergatoarele mele nu mai merg....releul se auzea din cand in cand dar lamelele ramaneau nemiscate....a doua zi au inceput iar sa functioneze normal...tipul de radiocd pe care eu l-am achizitinat este pioneer DEH-140UB....mentionez ca mufele s-au potrivit fara nicio modificare...a fost coincidenta sau are legatura cu schimbarea radiocdului?
mario1980
Am vrut sa fac un topic separat pentru treburi de genul asta, dar nu stiu daca-i oportun.
In fine, cei care-si schimba radioCD-ul original de pe masina ar fi bine sa aiba in vedere urmatorul lucru: la radio-ul vechi de pe masina mea, firul cu plus permanent servea doar pentru pastrarea setarilor, si nu ducea grosul curentului.
Odata cu montarea unui nou radio-CD, am vazut ca acesta trage grosul curentului de pe alimentarea permanenta si foloseste +ACC doar ca semnal de enable.
Asadar, fix pe dos fata de cum este instalatia masinii care are un cablu gros pe ACC si un firicel subtire pe alimentarea +permanent.
Desi nu este o eroare in sine, asta face ca noul CD sa intre in distorsiuni mult mai repede. Eu am rezolvat cu un cablu suplimentar de 4 mm pentru + permanent. Desi e cam mult 4 mm...

sorinGo
...sincer nu am verificat chestia cu grosimea firelor, expusa mai sus de MARIOS dar la mine a fost pura coincidenta...erau carbunii de la motorasul stergatoarelor busiti.
sobolan
QUOTE(mario1980 @ 17 Apr 2012, 11:16)
.....
In fine, cei care-si schimba radioCD-ul original de pe masina ar fi bine sa aiba in vedere urmatorul lucru: la radio-ul vechi de pe masina mea, firul cu plus permanent servea doar pentru pastrarea setarilor, si nu ducea grosul curentului.
Odata cu montarea unui nou radio-CD, am vazut ca acesta trage grosul curentului de pe alimentarea permanenta si foloseste +ACC doar ca semnal de enable.
Asadar, fix pe dos fata de cum este instalatia masinii care are un cablu gros pe ACC si un firicel subtire pe alimentarea +permanent.
.....
*



valabil doar la majoritatea modelelor de kenwood !se pot inversa firele(galben cu rosu ) in mufa aparatului(nu cea de pa masina) !
mario1980
Daca inversezi firele in mufa, atunci CD-ul nu va mai retine setarile cind iei contactul...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.