Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: dauna totala sau reparatie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
dannygambino
salutare,
ieri dimineata pe prelungirea ghencea colt cu str. raul doamnei mi-a sarit un cordoba in fata si a mea solenza nu a mai avut cum sa il evite (evident seat-ul avea cedeaza). dupa cateva ore petrecute pe la meridian sud, masina a ramas acolo pentru evaluare-reevaluare daune. mi s-a "soptit" insa ca ar fi de dauna totala. As mai preciza ca pe langa ce se vede in poze mie nu mi se mai aprinde nimic in bord ( nu am putut salta capota sa vad daca e vreo borna sarita sau vreun fir de la baterie rupt). sad.gif
Care avetii idee cam ce inseamna asta pt. o solenza, exact in cifre si ce ma sfatuiti (bani de alta masina n-am ca abia am luat-o pe asta).
cristi_eftimie
la cum arata,mai bine dauna totala decat reparatie(chiar daca si pe asigurare)
la cum se lucreaza in tara asta,nu va mai fi ca inainte de accident
as ca dauna totala,+ ce mai vinzi din rabla,iti iei alta
4x4
Dauna totala daca nu ai un fetish cu rugina.
Maskatu
In cazul in care se pune problema de "dauna totala", valoarea epavei ramase in urma accidentului si a pieselor ramase neavariate se stabileste in functie de vechimea masinii, numarul de kilometri, valoare de catalog de noua a masinii, din momentul preluarii in asigurare.

Insa evaluare epavei nu este aceeasi la societatile de asigurare. In principiu ce ai tu acolo ca si reparatie sare de 1200 -1500 de euro lejer dupa parerea mea. Numai aripa, capota, spoilerul, farurile, semnalele, cred ca si cadrul motor si contra aripa, originale, sar ca si pret de 300-400 de euro. Vopsitul inca 100-150 si deja am ajuns la 500-600 fara manopera si ce o mai fi afectat prin spate. Mare noroc daca nu s-a miscat motorul si cadrul motor.

Masina ta oricum nu valora mai mult de 1800-2000 de euro inainte de accident (dupa catalogul lor), drept urmare reparatia costa aproape cat valora masina sau chiar mai mult. Deci mai mult ca sigur dauna totala.

Prin absurd daca s-ar putea repara pe asigurare, eu unul nu m-as mai urca in ea daca as fi in locul tau. Deja si-a pierdut rezistenta. Tabla oricum este acordeon din fabrica. Mai pui si un accident serios si se face si mai rau.
GrOzOy
Daca poti sa vorbesti cu constatatorul cumva ai putea sa o scoti la o dauna totala si crede-ma ca e cel mai bine asa sau daca nu asteapta dupa ei ( in caz de nu ii da dauna totala) mult si bine sa ti-o "repare". Din ce se vede in poze s-ar putea sa ti-o si repare daca nu iei legatura cu ala de vine sa faca constatarea. Sunt patit si la super-nova mea nici acum nu mi-au mai schimbat bara si vopsit spatele..
shake
eu zic ca se repara... smile.gif , casco banuiesc ca nu ai , la ce are seat'u asigurare , macar i-ai pocnit lu ala masina calumea?
Maskatu
Orice se repara insa intrebarea este in cat timp, cu cati nervi si daca in final merita asteptarea si iese treaba bine. In service-urile de pe la noi se sta cate o saptamana doua pentru o aripa si un spoiler. Va spun asta din surse sigure. Pentru ce are el acolo are de asteptat cel putin o luna. Nu prea se mai incurca service-urile cu dacii, doar daca nu sunt loganuri. In rest, papuci, nove, solenze, mai la urma 1-2 ore pe zi maxim sa lucreze la ele si cam atat. Cine a fost prin service cu masina la reparat, stie despre ce vorbesc.
dannygambino
seat-ul are asigurarea la Asirom, "cazanul" meu e la Meridian, azi aflu ce mai e trosnit in afara de ce se mai vede...
cadrul motor nu sunt sigur ca a fost atins, pe roata dreapta nu s-a rupt nimic, radiatorul nu s-a spart pt ca de la mine nu a curs nimic
iar seat-ul e mai "fardat" decat a mea
o sa va tin la curent oricum cu ce se intampla si in ce timpi, oricum luni s-a intamplat nefericirea, si abia diseara o sa trimita meridianul la asirom lista cu ce e afectat
marius80_eugen
Daca geometria nu a fost afectata si nici macar radiatorul nu e spart , inseamna ca e doar tinichigerie , deci verifica foarte bine partea de directie / geometrie !
Aripa dreapta a masinii , capota , bara fata , doua faruri , doua semnale , masca fata cu emblema , verificare prindere capota , contra-aripa interioara , carenajele plastic din dreapta masinii ... Daca era Scala se duce A/C-ul cu siguranta . La tine sa mai verifici canistra de carbon daca e ok , parca pe acolo era , pe interior . Parbrizul nu e afectat ...
Eu nu as lasa-o balta masinuta asta . Ajungi la maxim 30 de mil reparatia , cat timp mecanic nu este nimic in neregula . La Seat reparatiile costa triplu .
Ar fi o prostie sa o vinzi pe bucati , si totusi daca reusesti sa iei de la asigurari o valoare considerabila de genul 1500 , mai vinzi din ea de vre-o 1500 si iti iei o alta masina , de preferinta NU Logan icon_mrgreen.gif .
ionutzoo
In anul 2009,luna august,reparatia la dsn-ul meu a costat 4200 RON implicand urmatoarele:capota,bara fata+intaritura,faruri+semnalizari+becuri,1 proiector+bec,aripa stanga indreptata si trasa in fata,cadrul motor indreptat(foarte putin era busit),vopsit capota,bara fata si aripa+mana de lucru..Concluzia:mai bine da-o dauna totala,iti iei 1500 de euro,plus ce mai vinzi din ea iti iei alta masina.Eventual tot o solenza buna daca ti-e drag modelul.Acum,faci cum vrei dar la ce ai tu acolo cred ca te duce la 1800 de euro in service.
shake
garantez ca lonjeronul din dreapta este deplasat. smile.gif dar il scoate la presa ...
Badr Hari
Valoarea epavei ramase, indiferent de valoarea masinii este de maximum 25% din valoarea masinii (procentul poate fi si mai mic, depinde de vechime, model, pret de catalog etc) - dar iti spun sigur ca epava ti-o scoate la 25% plus 75% valoarea masinii la momentul accidentului. Deci daca masina ta valora 2000 de euro, o sa primesti 1500 euro plus epava.

Daca lonjeronul este afectat, de regula se considera dauna totala - indiferent de masina si valoarea ei: se considera ca toata structura de rezistenta a fost afectata si nu mai poate fi adusa la starea initiala.
4x4
Ia dauna totala! Mare minune are fi sa o repare, si sa mearga ca inainte si sa nu apara rugina ca ciupercile dupa ploaie. Apoi nici nu ai sa poti sa o vinzi nimanui. Era o masina atat de buna incat nu poti gasi alta sa o inlocuiasca?
mecanicosu
Poate omu tine la masina lui si vrea sa o repare 053.gif
donlucyan
asa am avut si eu accident in 2010 ,a intrat unu cu raba in spate ,dar a avut timp de reactie si a tras de volan dreapta maxim si a fost avariat.aripa dreapta lovita pe parta unde se aseaza hayonul,hayon+eleron, bara ,stop dreapta .toate piesele noi noute vopsea la cod plus polisare toate masina, si cu mana de lucru in a fost 38 de mil .dar a iesit perfect si nu a fost afectata structura de rezistenta nimik.
-eu unu zic ca se merita sa o repari ,dar daca iti da 1500 e la dauna ,mai vinzi de la ia motorul,cutia si alte chesti si iti cumperi alta masina .e alegerea ta.
andri1940
Eu zic sa iei banii pe dauna totala, reparatia va fi un dezastru si mai mult ca sigur o va lua rugina.

Uite ce am descoperit eu dand aripa stanga jos dupa un accident avut in urma cu doi ani, cand un mos cu un logan a intrat fix in mine. Reparatia a fost de doi lei desi m-am dus special al un service mare, eu l-am ales pe RCA-ul lui.

A cantarit si asta mult in decizia de a o vinde...
BluBear
Ia dauna, ia ti fierul si ramai si cu bani de buzunar daca o repari singur.
Nu e greu de reparat ce e acolo.Practic inlocuiesti reperele afectate, iar contraaripa, masca si cardu motor il faci la service(nimic mai mult!).Doar operatiunile de intindere sunt mai greu de facut pt ca implica prese.In rest ai doar niste suruburi de prins care in service iti iau 1000ron pe ele.
Succes!
dannygambino
mda dupa cum ma asteptam au mai aparut si altele ( desi nu imi dau seama de ce pt unele) gen canistra purjare (asta era de asteptat), radiator si electroventilator (prinderile rupte), un furtun de radiator, lonjeron - reparatie, cadru motor de inlocuit, instalatie electrica fata.... si inca alte multe plastice, caterinca e ca cica aripa cei de la meridian considera ca "e de reparat".... si inclusiv janta si capacul de inlocuit smile.gif)

Am vorbit si la Asirom intre timp si situatia sta asa (in cifre exacte):
-pretul maxim despagubit 1339 eur
- pretul despagubit la dauna totala 1004 eur si fierul
ionutzoo
Ia mai bine dauna totala,ca daca o repari in service e foarte posibil sa mai vii cu bani de acasa.Si daca o dezmembrezi,tot mai strangi de vreo 4000RON+banii de dauna si iti iei alta solnita.Parerea mea.Acum,faci cum crezi si tu!Bafta multa!
marius80_eugen
Daca dauna totala la SLZ este 1000 euro , o cam imbulinam cu totii ...

Daca-ti da doar 1000 de euro + masina ... parca ar fi mai ok daca ti-o repara . Sa fim seriosi ca nu ai ce naiba sa iei cu 1000 euro + piesele vechi ( 500 - 700 euro aprox ) .

Daca o bagi intr-un service acreditat unde ai vre-o pila ti-o faci noua masina pe fata .
Daca ea mergea bine si nu ai nici o problema cu motorul / cutia ... ti-o faci de mai ingroapa 2-3 Loganuri .
Maskatu
Marius, imi place de tine ca esti inca optimist si ai inceput sa ai nostalgia ce o au posesorii de 1300 cu daciile din '78.

Cam cat ai vrea sa fie dauna totala la o masina veche de 9 ani care de noua nu a costat nici 6000 de euro? Se vede ca nu prea ai stat prin service cu masina la reparat dupa accidente. Pentru o super nova, doar ca sa iti inlocuiasca o aripa, spoilerul si sa fie si vopsite, reparatia sare de 1000-1500 lei intr-un service mai de doamne ajuta, cu decontare la asigurator.

Iti tin masina acolo cel putin o saptamana, din care lucreaza la ea doar 1-2 zile. Nu mai baga nimeni "in fata" daciile vechi. Prioritate au loganurile si alea straine.

Tinand cont de ce ti-am spus mai sus, calculeaza cat ar costa ce are el acolo, si cat i-ar tine masina.

Si asta cu ingropatul de 2-3 loganuri, ma fac ca nu am citit-o.
Florin27
La 1500-1700 euro nu ai ce masina sa iei?Iei o alta solenza poate chiar scala pe la 1700...
aluibasarabeanu
QUOTE(Florin27 @ 11 Apr 2012, 09:02)
La 1500-1700 euro nu ai ce masina sa iei?Iei o alta solenza poate chiar scala pe la 1700...
*


Scala la 1700?Vreau si eu doua!
Maskatu
Ia de aici:
link 1
link 2
aluibasarabeanu
Ai dreptate, tehnic sunt Scala, in realitate sunt niste rupturi de masini pe care le-am gasit la tot pasul cand am cautat-o pe a mea.
cris06
Cea verde, sigur a avut fata facuta zob... Spoilerul nu are proiectoare, usa soferului e schimbata (nu are abtipildul), km sigur sunt manariti. Dar, costa cat un Tico harbuit!
Florin27
La 1000 de euro....Oricum nu cred ca trebuie neaparat sa aiba abtipildul parca nu poti sa le cumperi si sa le lipesti chiar daca a fost usa schimbata...
Maskatu
Este greu sa gasesti o masina buna cand vorbim de una care are 10 ani. In 10 ani se pot intampla multe lucruri, multe accidente, multe tamponari, etc.
uragan
Eu zic ca pentru Solenza galbena ti-au oferit un pret rezonabil , 1000 Euro + masina ta , parerea mea e sa iei banii vinzi ce mai poti din a ta si sa-ti iei alta , desigur si un Logan , o sa simti diferenta dintre ele numai atunci cand o sa-l ai .
Are multe plusuri Loganul fata de Solenza .

14 Apr 2012, 18:04:
QUOTE(marius80_eugen @ 11 Apr 2012, 07:26)
Daca dauna totala la SLZ este 1000 euro , o cam imbulinam cu totii ...

Daca-ti da doar 1000 de euro + masina ... parca ar fi mai ok daca ti-o repara . Sa fim seriosi ca nu ai ce naiba sa iei cu 1000 euro + piesele vechi ( 500 - 700 euro aprox ) .

Daca o bagi intr-un service acreditat unde ai vre-o pila ti-o faci noua masina pe fata .
Daca ea mergea bine si nu ai nici o problema cu motorul / cutia ... ti-o faci de mai ingroapa 2-3 Loganuri .
*



Legat de ce spune colegul nostru marius80_eugen , nu pot spune decat atat : radmasa.gif
dannygambino
cum va promisesem revin cu "apdeituri". Meridianul a stabilit un deviz, cei de la Asirom altul (evident mai mititel) dar chiar si cel al Asirom a fost de 7500 RON. In concluzie dauna totala, banii in vreo doua luni dupa cum au promis ei.... ramane de vazut asta.
Intre timp mi-am luat alta SLZ tot confort, tot galbena, tot fosta taxi, dar ceva mai "pustoaica" decat cealalta.
Daca sunt doritori de o masina de piese, sau numai buna de pierdut timpul reparand tablaria pe aici dati un mesaj in prv (si sincer as prefera sa o dau cu totul). Eu am luat alta direct pt ca am foarte mult de alergat si nu am timp sa stau sa alerg pe jos si ca sa o repar ( am nunta in vara). Pentru interesati... are ITP valabil 2 ani incepand cu 30.03.2012 ( luat pe bune nu la misto).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.