Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bucse
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
giffy
salutare tuturor,
am tot calatorit cu masina pe drumurile BUNE din tara si aproape de 30.000km am inceput sa constat (si dupa spusele altora) ca BUCSELE au inceput sa ma lase. Se aude un 'zdranganit' si mai in gluma, mai in serios am impresia ca rotile de pe fata am sa le vad cum alearga innaintea masinii. Daca si-a schimbat cineva bucsaraia si stie cam cat ajunge, poate continua acest topic.

daca cineva si le-a schimbat singur, poate da ceva detalii

bafta tuturor
ph34r.gif
RIon
pai daca esti in garantie, se rezolva usor in service. in orice service se rezolva usor si rapid, ieftin... nu merita sa te murdaresti tu pe maini...
bursuck
Dacă dispui de o rampă, totul se rezolvă in câteva minute, nu trebuie să scoți roțile, poți lejer să le schimbi pe toate patru. Dacă nu dispui de așa ceva, ar fi bine să încerci să le schimbi doar pe cele laterale. Ca să ai acces, trebuie să scoți pe rând roțile, să-ți faci rost de un levier zdravăn și să dispui de suficient calm. Operația este foarte simplă, însă presupune poziții extrem de incomode, așa că mai gândește-te dacă merită această economie de 20 RON
free_fiber
A venit si la mine vremea la care trebuie sa schimb bucsele.

1. Bucsa este piesa de cauciuc care se pune la imbinarea a 2 fiare, nu?
2. Citesc mai sus ca sunt 4 bucse (per roata presupun). Care sunt alea? De care sa cer la magazin?
wind
trebuie sa ceri bucse bara stabilizatoare. sunt 4 , doua mai spre centru si doua spre exterior. costa putin oricum.
[attachmentid=1627410249]
cris.g
Le-am schimbat si eu in weekend (le venise vremea, am 54.000 km si nu fusesera schimbate niciodata). Au costat 11 ron cele 4 bucse, de origine, si 20 ron manopera.
free_fiber
Deci sunt 2 pe roata? Sau 4?
Eu parca am vazut niste cauciucuri roase si la baza basculei...
deconectat
Sunt 4 bucse si un pivot pe fiecare roata. 2 bucse bara stabilizatoare, 2 bucse bascula si 1 pivot. Pe mine m-a costat cam 250 ron totul (piese + manopera) pentru toata fata (adica 8 bucse si 2 pivoti). Asta la supernova, dar nu cred ca difera preturile fata de solenza.
eugeniuz2004
sau schimbati bratele cu totul ca sa fie ca noua masina.

Eu am schimbat la 60.000 km de toate la ea inclusiv bratele si bieletele directie (servo).

Am bagat in ea cam 3000 lei dar sunt multumit ca merge ca atunci cand era noua.
marius80_eugen
Ai bagat in ea 30 mil ??? wub.gif Si unde ai gasit sponsori ? Mi se pare cam mult doar pentru a rezolva puntea fata . Eu ma pregatesc cu kit ambreiaj si kit distributie si tot mi se pare mult de dat .

Bucsele pentru bara stabilizatoare sunt 2 per parte ( stanga / dreapta ) , deci 4 in total ! Eu le schimb cam la 12.000 km ca mai mult nu rezista .
wind
marius, si eu ma pregatesc de distributie.
tu la ce service te-ai gandit? eu la dacoserv militari, mi-au spus 5 milioane total.
garantie 3 luni la manopera si 1 an la piese.
marius80_eugen
OFFLINE : Eu am alt service personal , iar daca piesele ma costa cam 2,7 mil , nu am cum sa le dau 5 mil in total . Mai mult de 1 mil manopera nu dau pt asta .
Apoi cand se apuca de distributie , fac si kitul de ambreiaj pe care-l iau cu 2,7 - 2,9 mil si mai dau inca 1 mil ca manopera . Sper sa reusesc sa fac invarteala , pentru ca luna asta vreau sa iau piesele si luna viitoare sa le instalez .
chriss80
pai si cum iti dai seama ca trebuie sa schimbi bucsaraia?
marius80_eugen
Eu ma duc cam la 2 luni la un service si mi-o ridic pe elevator si incep sa verific pe sub ea tot ce pot , inclusiv pivoti , frane , directie si tot ce trebuie . Dar la bucsaraie se simte ca nu mai sta masina cum trebuie in curbe si se aude cum troncane pe fata .
alexia_87
Cum imi dau seama ca pivotii sunt pe duca? Masina are 28000km, iar stilul de condus al soferului este destul de variat.
chriss80
ok,am inteles ca nu schimbi decat cand "simti" ca trebuie...incerc sa i-au cat mai putine gropi,am 40000km si nu stiu daca trebuie sau nu schimbat ca vad ca ceilalti participanti la acest forum schimba cate ceva...bucsi bara stabilizatoare,pivoti...etc... si inca ceva,cand trebuie facuta geometria la roti? sau tocmai asta constituie proba prin care iti poti da seama ca are cate ceva...
Ultima revizie,adica acum la 40000km,am facut ce scrie in carte,a tras meseriasu de roti si a constat ca trebuie schimbata rotula inferioara dreapta...k....poate are dreptate...si in rest totu-i ok? ca mie cu rotula bulita merge perfect totusi...deci "nu simt" ca trebuie schimbat ceva...
free_fiber
M-am hotarat sa imi schimb toata bucsaraia + tot ce se poate (fata-spate) pentru ca nu se mai poate happy.gif
Pe fata troncane de zici ca se rupe la orice groapa, pe spate scartaie rau la orice viraj / groapa.

Ce intentionez eu sa cumpar:
1. Bucse bara stabilizatoare (4 in total pt 2 roti);
2. Bucse bascula (4 in total pt 2 roti);
3. Cauciucurile alea care se pun pe arcurile din spate (nu stiu cum se cheama).

Intrebari:
I. Ce altceva (cu pret relativ mic) as mai putea lua?
II. Smecheriile alea care vin in capetele amortizoarelor din fata cum se numesc si cat costa?
III. Sa iau si pivoti? Am 27000km. (Astia sunt scumpi si ma enerveaza, nu i-as cumpara)
IV. Smecheriile de la intrebarea II se gasesc si la amortizoarele din spate?

Multumesc.
free_fiber
1. Scuze pentru postul consecutiv, a disparut butonul EDIT.
2. Mi-am luat bucse pentru bara stabilizatoare (2 de-un fel si 2 de alt fel) si bucse pentru bascula (4 de acelasi fel) + furtunasele alea de vin pe arcurile din spate.
3. Va rog sa imi spuneti ce altceva (low cost) mai trebuie sa iau (maine cel tarziu trebuie sa le cumpar) pentru a scapa de troncaneli.
nh1980ro
Pai vezi ca troncaneli poti avea de la bielete sau capetele de bara (nu cred sa ai probleme cu bucsile de la brat).
Verifica inainte sa cumperi. Ridica masina pe cric si trage de roata si vezi daca e dus capatul de bara sau pivotul.
eugeniuz2004
QUOTE(marius80_eugen @ 10 Sep 2007, 11:30)
Ai bagat in ea 30 mil ???  wub.gif Si unde ai gasit sponsori ? Mi se pare cam mult doar pentru a rezolva puntea fata . Eu ma pregatesc cu kit ambreiaj si kit distributie si tot mi se pare mult de dat .

Bucsele pentru bara stabilizatoare sunt 2 per parte ( stanga / dreapta ) , deci 4 in total ! Eu le schimb cam la 12.000 km ca mai mult nu rezista .
*



Sponsor eu insumi. Toata suma include tot ce inseamna revizie 60.000 km si suspensii schimbate.

Revin tarziu ca am fost pe afara plecat dupa reparatie si nu mi-a parut rau de banii dati. Merge excelent masina si sincer nu prea mi-ar veni sa o dau desi varsta o cam recomanda spre maritis.
ovidiu87
stie cineva daca se pot schimba bucsele de la amortizoarele spate? am intrebat la un magazin de piese si ziceau ca nu tin bucse dinastea. trebuie schimbate amortizoarele cu totul sau se poate schimba doar acea bucsa prin care se face prinderea de punte ?merci.
johny 69
bucsa bascula Dacia berlina + 4 saibe, pe fiecare parte si te rezovi
ovidiu87
ok.multumesc ,maine am sa incerc:D apropo stiti cum am descoperit de unde provenea zgomotul pe spate?am pus masina pe rampa si m am bagat sub masina si cineva imi misca masina in sus si in jos ,cand am pus mana la baza telescoapelor aveaau un joc de numa numa la bucse ...de aia am zgomotele in spate...

3 May 2008, 18:49:
am reusit .multumesc de sfat. e liniste acuma in spate nu se mai aude nici un zgomot. biggrin.gif
bolidu
Intru si eu cu o problema: Am schimbat pana acum 3 seturi de bucsi la bara stabilizatoare: primul set la 30000, al doilea la 40000, si ultimul la 46000 si sunt pe duca... Bucsile uzate cand au fost date jos de pe masina aratau in ultimul hal... si masina zdranganea ca toate visele iar dupa schimb nu mai dranganea decat primii 2000-3000 km dupa care revenea. Merg pe drumuri bune, foarte rar drum de tara, la orice groapa incetinesc si trec de ea cu max. 10 km. Va intreb de ce imi "mananca" bucsile ? Sa ma gandesc la o noua bara stabilizatoare ?
mark``
Chiar as vrea si eu un raspuns la intrebarea asta ca si la mine e la fel. se pare ca problema asta nu dispare la nici o solenza.
romanvs
Va-ti gandit la calitatea materialelor?
Eu unul(dupa unele patanii)nu prea mai am incredere in piesele de origine, cred ca sunt facute de srl-uri si doar le imbraca in cutii albastre DACIA.
wind
tot cam 10 mii m-au tinut si pe mine bucsile. la bucsile de capat daca fortam un pic pur si simplu imi iesea degetul pe afara asa de rau se subtiasera. drumurile din bucuresti le stiti cu totii. oricum alternative nu cred ca avem.
in total m-a costat cam 300 ron :bucsile bara stabilizatoare (4) pivoti (2) bucse bascula (4) dar acum e liniste, directia e mai precisa ,se merita.
daniM
Intr-adevar calitatea materialului din care sint facute e mai mult decat indoielnica.Nenea care mi le-a schimbat zice"asta nu e cauciuc,e un hibrid intre cauciuc si...cine stie ce.Cauciucul nu se poate distruge asa repede in halul asta",va dati seama ce masini revolutionare(in jos) avem? laugh.gif .Am vazut un reportaj la tv,cum ca ar fi descoperit un tip de cauciuc(trebuie sa-l fi vazut si voi)care isi revine la forma initiala,supus fiind la orice tensiune.Sper sa ajunga si Dacia sa faca bucse din el tongue.gif .Totusi ,am inteles ca s-ar potrivi bucsele de la un tip de Aro,nu stiu precis care,banuiesc ca Aro 10,si care ar fi mai durabile.Stie careva?
CIPTUNING
Bucsile acelea nu se distrug numai de la gropi, ci de la orice mica denivelare a soselei. Si cel mai mic dambulet face ca sa lucreze articulatia acelei bucsi. Unii colegi recomanda si schimbarea urechilor de tabla ce strang bucsile, tocmai datorita materialului prost din care sunt facute si acestea...
ramsen
bolidu ,eu am pus deasupra bucsi de bara stabilizatoare niste bucati de vreo 3mm de cauciuc si dupa am strins bratara.
trifoiul
Apropo .. de troncanit ... pe fata se aude un zgomot de vreo doua luni ...si mecanicul la care merg de obicei zice ca nu stie de unde. Am schimbat bucse , capete de bara ...nu stiu ce sa mai schimb.
Intrebare:: Eu ma gandeam ca s-a uzat bucsa aia mare pe care se sprijina arcul si telescopul ... si care se vede sub capota. Ala se schimba separat sau numai impreuna cu arcul...?Eu as zice ca de acolo vine problema ptr ca nu mai sta drept ...pe la mijloc a facut "burta". Daca stie cineva .. sa ma lamureasca pls...
Fantomas
eu am alta problema smile.gif ... la mine cateodata scartaie pe dreapta fata ... la mici denivelari sau la gropite !!
mi`a spus un amic ca sunt de vina bucsile de la bara stabilizatoare tongue.gif ... oare sa le schimb ? ultima oara cand am schimbat uleiul la 70.000 ... mi`a zis nea mecanicul ca o sa trebuiasca sa le schimb tongue.gif ... dar asta af ost acum 5000 km smile.gif
ramsen
eu am schimbat bratul cu totul si bucsile de bara si tot se mai aude un troncanit
daniel8810
baieti....eu am avut troncaneli vreo 3-4 luni am fost la nu stiu cati mecanici...am schimbat planetara stanga...rulmentii de la amortizoare fata...era sa schimb si pivotii...toata treaba era de la urechile de prindere ale barii stabilizatoare...nimeni nu se ganda acolo deoarece in astia 3 luni am schimbat bucsile de vreo 3 ori...pana cand am vazut si eu pe forum k acele urechi fac mare rau daca se uzeaza...acuma am scapat de orice zgomot...erau niste batai care le simteam in podea...la fel ca cel al bucselor...
Fantomas
la mine doar scartaie pe dreapta:) ... nu se aude nici un troncanit tongue.gif
oricum azi am cumparat bucsile de la bara stabilitaroare ... toate 4 de origine 18 lei smile.gif ... si manopera ma costa 20 lei ... smile.gif
sper sa scap de scartaitul ala enervat tongue.gif
reddacy
si eu am luat 2 bucsi pt. stabilizatoare...la capete sunt duse : 2,5 ron buc..
si doar de 4 luni sunt schimbate.....
poeluci
Buna la toata lumea !

Eu am 40.000 de KM parcursi fara sa schimb nici o bucsa . wink.gif Am schimbat doar pivotul din dreapta fata si citind mesajele mi-am cumparat un set 4 de bucse pentru bara stabilizatoare de origine ( Renault). Am fost la un prieten fost mecanic auto la Dacia Service sa le schimb si eu ca tot omul ( ziceam ca ar cam fi timpul ) dar cand ne-am bagat sub masina (are un canal) am tras de bara stabilizatoare si mi-a spus ca bucsele sunt OK si nu are sens sa le schimbam. Nu inteleg de se uzeaza asa de repede la voi aceste bucse pentru ca eu merg cu masina pe tot felul de drumuri. La macadam sau drum de tara parca se aude ceva urme fine de troncanit pe spate. blush.gif Oare o fi de la arcuri (teaca distrusa)sau de la bucsele uzate de la amortizoare sau poate de la suportul rotii de rezerva ???
O sa verific la urmatoarea vizita la canal ! wink.gif
romanvs
Piesele de schimb nu o sa se compare nici o data cu ceea ce vine din fabrica.Cel putin nu cele din Romania. biggrin.gif
marius80_eugen
Am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare , bucsele de la bascule , capetele de bara , bieletele de directie , restul sunt ok , nu se mai aude nimic pe fata , DAR nu ma astept sa tina mai mult de 3-4 luni .
Bucsile vechi nu erau mancate de "intemperii" sau de sportivitatea din sofer , ci pur si simplu cauciucurile sunt de EXTREM de proasta calitate si imbatranesc f repede . Nu e nici o diferenta intre cele de fabrica ( impachetate in plastic cu holograma) si cele bulk .
benkenobi
pe mine ma tin bucsile alea ceva mai mult de 15000 km. deci cca un an si ceva. nu stiu cum marius le poate distruge in doar 3-4 luni. tocmai el care tine placutele de frana cat tin eu sabotii.
termenul de imbatrinire al cauciucului este de cca 5 ani nicidecum " foarte repede".
marius80_eugen
Te tin acele bucsi pentru ca nu le-ai mai verificat si nu le-ai schimbat cu ceva de acum de pe piata , care sunt proaste rau . Si pe mine primul schimb de bucsi m-au tinut cam un an .
Ultimele schimbate nu erau rupte , dar acel cauciuc era imbatranit de-l rupeai cu mana ... deci nu are de-a face cum am mers eu si pe unde , ci pur si simplu cauciucul e prost rau .

Daca pe tine te tin niste bucsi fie ele si de la bara stabilizatoare 5 ani ... atunci e clar ... vezi ca sectiunea de avioane si friginere este mai jos putin .
poeluci
Cum se manifesta in mers uzura bucselor de la bara stabilizatoare ??? blush.gif
Ce se aude si cum iti dai sema ca sunt duse bucsele fara sa te bagi sub masina ???
Sau daca tot te bagi sub masina schimbi si aceste bucse de la bara stabilizatoare !!!! wacko.gif (PREVENTIV)???
marius80_eugen
Impresiile mele : masina cam devine barca in curbe desi nu ai greutate mare , se lasa destul de mult la frane , troncane la trecerile peste liniile de tramvai , la un test al elanului pierzi controlul directiei si poti sa te rastorni daca sunt denivelari , masina avand un tangaj f mare .
Nu te gandi ca le schimbi in 10 min decat daca ai un elevator , altfel te cam chinui nu sa le desfaci , ci cat sa le strangi la loc , iar singur , fara elevator s-ar putea sa fie cam imposibil .
La mine nu cele centrale se duc repede , cat cele laterale . Bucsile nu sunt acoperite in totalitate si poti sa tragi putin de ele astfel incat sa-ti dai seama ca sunt duse sau nu , iar daca sunt duse una , doua , le schimbi pe toate .
daniel8810
salut...normal cum la toate solentele se intalnesc mai devreme sau mai tarziu aceleasi probleme...si la mine este problema cu bucsile de la bara stabilizatoare...si patesc exact ca marius80_eugen...nu ma tin mai mult de 2000-3000 de km....eu le schimb personal...dar nu stiu dc se duc asa de repede...m-am saturat ...ce bine si frumos merge atunci cand le schimbi...iar dupa cateva luni gata incep sa bata...si la mine se aude foarte urat...adica am niste batai in podea foarte uratee...si nu stiu cum se face dar de cand a dat frigul parca s-au accentuat foarte mult...cred ca se intareste materialul ala din care sunt facute si isi pierde toate proprietatile...cred ca data viitoare cand am sa le schimb am sa invelesc portiunea de bara in cauciuc si apoi am sa o introduc in bucsa...poate asa ma va tine mai mult...greu nu e de schimbat dar timpul asta ne omoara....acuma ce vreau eu sa va intreb ...cand sunt duse bucsile de la brate cum se aude?
marius80_eugen
La mine NU bate nimic , dar masina se comporta altfel decat atunci cand sunt noi . Pe frigurile astea , dimineata eu ma las putin pe fiecare roata sa se miste putin amortizorul si api plec cu ea ca este f. vascos uleiul din amortizoare si troncane la frig . Dupa 5-10 km ... se inmoaie suspensia si e totul ok .
Bucsile de la brate le incerci cand ai masian suspendata , bagi un levier intre brat si lonjeron si vezi daca se misca si cum reactioneaza cauciucul din interiorul bucsei .
daniel8810
spuneti-mi si mie cam cat ar costa schimbatul bucselor de la brate...stanga dreapta...asa dupa voi...sau daca ati schimbat voi cat v-a costat...sa stiu la ce sa ma astept...
alinbum
bucsi brat 7 lei bucata
daniel8810
alibum ..mc de raspuns...pe mine ma interesa manopera...nu pretul unei bucse..in iasi e 6.5 lei:))
ionelpopa83
pret bucse = 9 ron
manopera = 70 ron , mi se pare cam mult huh.gif

cam acum 2 - 3 luni reprezentanta DACIA, preturile sunt aproximative
marius80_eugen
La reprezentanta ... probabil ca 70 ron nu e deloc mult . Munca este , dar nu mai mult de 45 de minute . Faza e ca bucsile astea le schimbi f rar si daca tot umbli la bucsi , apoi schimbi si pe cele de la stabilizatoare si vre-un cap de bara si altele ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.