Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: in mers scartie ceva
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
culturism
in mers scartie, am senzatia ca ar fi din spate......cand pun frana se aude diferit ., e posibil sa atinga sabotii tamburul, sau sa necesite vaselina?
PH-06-BOA
Uita-te atent la punte, la fuzete, sa nu fie rupte in capetele putrezite ale puntii. S-ar vedea si rotile cracite daca r fi asa rupte. Sa nu fie asa, dar totusi uita-te atent. Misca de roata putin suspendata si cu on levier mai lung, salta de roata, bagandu-l sub roata.
nikuniku
acelasi scartait este si la mine si vine de la amortizoarele spate,scartaie tija pe simeringu de etansare,asta cand este cald afara,remediu 2-3 picaturi de ulei pe tija si se face liniste,eu nu car cu masina saci de ciment si alte greutati mari,ci doar cumparaturile de la piata si sculele de pescuit,deci amortizoarele nu fac cursa mare si nu se unge tija
culturism
azi am facut o verificare mai amanuntita,,,,,scartaitul vine din fata , am dat roata din dreapta fata jos si am observat ca placutele stau aproape lipite de disc, si la baza discului atinge cam 1/2 de cm, daca invarteam de disc mi s-a parut si un pic de huruiala.(gen rulmenti)
PH-06-BOA
Daca tu nu poti face diferenta intre fata si spate, intre scartait de tija (cum zice Niku)care e sacadat, si cel de placute, care e aproape continuu, cum vei putea pune in practica sfaturile ce ti se dau?
ghitza
daca te apesi pe fata scartaie?uita-te la bucsele tirant
TXzamora88
Sa nu mai fac alt topic.De ceva timp trasneste ceva pe la masina.De ex:Scot masina din garaj ,dau cu spatele si la un moment dat necesita sa virez maxim stanga de volan.Asa in timpu ala se aude odata o trasneala pt o secunda apoi dispare.Apoi trebuie sa virez dreapta,e atunci cand virez dreapta si dau sa plec iar se aude de vreo 2-3 ori.Se aude numai cand virez mult in ambele directii.Ce sa fie??Niciodata nu am patit asa ceva si nustiu care ar fi problema.Initial eu ziceam ca sunetul provine de la planetare dar cand am schimbat cutia am schimbat si planetarele cu unele foarte bune deci a picat varianta mea.
christyanx
Asa se auzea si la mine cand viram stanga sau dreapta si s-a dovedit a fi de la pivotul inferior..s-a rupt..adica a iesit din "nuca", noroc ca s-a rupt cand parcam masina.Ai mare grija verifica si pivotii.
bashtalu
salut,

scartaie si la mine, roata fata din stanga.
nu am apucat sa o duc la mecanic sa-mi spuna ce are, scartaitul se aude in mers la denivelari, unele insesizabile

cu masina pe loc, am miscat de roata stanga dreapta si se aude scartaitul, macar l-am identificat

neputand urca masina pe elevator, cam ce credeti ca poate fi?

multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.