Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ciudatenie la dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fal_nessus
la dacia mea din 98 pe langa multe alte ciudatenii mai mari sau mai mici,am mai observat inca una care ma dat gata:pana la 90 km/h totul e ok nu trepidatii,de la 90-110 km/h simt niste trepidatii ciudate care nu par a fii de la roti,iar pe la 120 km/h totul revine la normal.as vrea sa precizez ca mi am pus cauciucuri noi,pivoti,bucse,echilibrat si facut unghiul care ma ruinat da bani si stau de unul singur si nu pot sa mi dau seama de ce trepideaza.a mai patit cineva ceva asemanator?
A doua chestie la care va rog sa ma ajutati e ca am pus jigloare de 1300 pe carb de 1310 ca sa am consumul mai mic.e vreo problema?
ionut232
faza cu trepidatiile s-a mai discutat pe aici....apare o rezonanta...ceva de genu......

la faza cu jigloarele....vezi ca s-ar putea ca la deal sa nu mai traga mai deloc......si la viteza sa ai probleme cu alimentarea......

economie de benzina nu cred ca faci.......si eu am avut de 1300 da le-am scos.......la deal mergeam ca melcu.....dapoi daca mai ai si greutate.....cred ca nu mai merge deloc.......
argon
O explicatie ar fi ca la 120 la ora cum zici tu, vibratiile nu dispar..dar se indesesc pana nu le mai simti...devide o vibratie cu frecventa mare, neperceptibila pt om...Daca masina e OK reglata nu ar trebui sa apara vibratii..mie de exemplu imi apar la 140 la ora...Dacia 1310..noroc ca nu ajung prea des la viteza asta
KoD
QUOTE(fal_nessus @ 2 Aug 2005, 09:16)
la dacia mea din 98 pe langa multe alte ciudatenii mai mari sau mai mici,am mai observat inca una care ma dat gata:pana la 90 km/h totul e ok nu trepidatii,de la 90-110 km/h simt niste trepidatii ciudate care nu par a fii de la roti,iar pe la 120 km/h totul revine la normal.as vrea sa precizez ca mi am pus cauciucuri noi,pivoti,bucse,echilibrat si facut unghiul care ma ruinat da bani si stau de unul singur si nu pot sa mi dau seama de ce trepideaza.a mai patit cineva ceva asemanator?
A doua chestie la care va rog sa ma ajutati e ca am pus jigloare de 1300 pe carb de 1310 ca sa am consumul mai mic.e vreo problema?
*




Eu cred ca ar putea fi de la mai multe probleme. Eu patesc ceva asemanator la papuc, dar eu sunt aproape sigur ca e de la rulmentul care tine cardanu`(rulment care e cam vechi si cam stricat). Pe la 40Km/h vibreaza destul de tarisor si dupa aia nu mai are nici o problema. Poate sa fie si de la partea electrica(ceva de genu` ca la o anumita turatie si sarcina nu mai ai curent a o bujie), cum au spus baietii mai sus poate fi si de la alimentare. Nu sunt sigur dar cred ca poate sa mai fie si de la planetare(care vibreaza la o anumita turatie).
fal_nessus
QUOTE(KoD @ 2 Aug 2005, 11:34)
Eu cred ca ar putea fi de la mai multe probleme. Eu patesc ceva asemanator la papuc, dar eu sunt aproape sigur ca e de la rulmentul care tine cardanu`(rulment care e cam vechi si cam stricat). Pe la 40Km/h vibreaza destul de tarisor si dupa aia nu mai are nici o problema. Poate sa fie si de la partea electrica(ceva de genu` ca la o anumita turatie si sarcina nu mai ai curent a o bujie), cum au spus baietii mai sus poate fi si de la alimentare. Nu sunt sigur dar cred ca poate sa mai fie si de la planetare(care vibreaza la o anumita turatie).
*


da la inceput am crezut ca sunt rulmentii sau planetara dar pe rulmenti i am schimbat si planetarele sunt ok[desfacute si verificate]Nu cred ca e de acolo
iar la bujie eu stiu din mica mea experienta ca daca nu da scanteie calumea ar trebui or sa fie umede cand le scoti ori sa fie murdar locasul unde sunt infiletate!
fal_nessus
QUOTE(ionut232 @ 2 Aug 2005, 09:21)
faza cu trepidatiile s-a mai discutat pe aici....apare o rezonanta...ceva de genu......

la faza cu jigloarele....vezi ca s-ar putea ca la deal sa nu mai traga mai deloc......si la viteza sa ai probleme cu alimentarea......

economie de benzina nu cred ca faci.......si eu am avut de 1300 da le-am scos.......la deal mergeam ca melcu.....dapoi daca mai ai si greutate.....cred ca nu mai merge deloc.......
*



pana in prezent e ok si in sarcina si fara la viteza mica sau mare dar nu mai reusesc sa reglez relantiul calumea deoarece oscileaza.Eu am facut schimbarea de jigleoare din disperare de cauza avand un consum prea ridicat:cu 10 l benzina am mers in afara orasului 64 km!! cu o vit aproape constanta de 80 km/h in treapta a 5 a la 2700 ture/min.altii mi au zis ca sing rezolvare[in prealabil am schimbat bujii,platini,capac delcou,filtru aer,fise] ar fii sa mi iau un carb nou de 1300 facut de carborec.are dreptate?
northwood
QUOTE(fal_nessus @ 2 Aug 2005, 13:52)
.Eu am facut schimbarea de jigleoare din disperare de cauza avand un consum prea ridicat:cu 10 l benzina am mers in afara orasului 64 km!! cu o vit aproape constanta de 80 km/h in treapta a 5 a la 2700 ture/min.altii mi au zis ca sing rezolvare[in prealabil am schimbat bujii,platini,capac delcou,filtru aer,fise] ar fii sa mi iau un carb nou de 1300 facut de carborec.are dreptate?
*



Retur infundat, cui poantou nu etanseaza, conducte/rezervor fisurate.
Uncle-Sam
s-ar putea sa fie si supapele de vina. Desi nu au cum sa faca un asemenea consum...
fal_nessus
QUOTE(northwood @ 2 Aug 2005, 14:58)
Retur infundat, cui poantou nu etanseaza,  conducte/rezervor fisurate.
*


verificat toate si sunt ok.help me!
chichi
QUOTE(fal_nessus @ 2 Aug 2005, 10:16)
as vrea sa precizez ca mi am pus cauciucuri noi,pivoti,bucse,echilibrat si facut unghiul care ma ruinat da bani si stau de unul singur si nu pot sa mi dau seama de ce trepideaza.a mai patit cineva ceva asemanator?


cat te-a costat in total (fara cauciucuri), piese si manopera, caci trebuie sa o iau si pe a mea la puricat cu pivoti, bucse, etc... si nu stiu cam cat ma va ajunge... smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.