Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bobina de inductie si contactul - fierbinti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dacis
Constatand ca mi se impusca des platinele, chiar daca am aprindere electronica, am intrat pe topicul privitor la aprinderile electronice (http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=2993&st=480) de unde am primit destule sfaturi, toate utile.

Unul dintre ele era acela de a verifica daca nu mi se incalzeste excesiv bobina de inductie. Constatand ca lucrurile stateau astfel, am urmat si concluzia sfatuitorului si alaltaieri mi-am schimbat bobina de inductie. Numai ca... surpriza. Si bobina noua mi se infierbanta. Ba, mai mult, controland la sfatul cuiva daca nu mi se incalzeste contactul am constatat ca si acesta se incinge bine de tot.

Intrebarea mea este urmatoarea: se conditioneaza in vreun fel cele doua fenomene ori altfel spus, oi fi avand ceva probleme cu contactul care determina infierbantarea bobinei...

Mentionez ca, din punct de vedere mecanic cel putin, contactul este intr-o conditie excelenta, nu face nici un fel de probleme. Or fi fiind ceva probleme la partea electrica a contactului ?

Multumesc pentru raspunsurile competente, care nu ma indoiesc ca vor urma.
Ov
Bobina e normal sa se incalzeasca (doar e in compartimentul motorului si mai sunt si 100 de grade afara !)

Contactul nu e normal sa se incalzeasca, dar n-are legatura cu impuscatul platinei.

Intrebarea mea este: ai scos firul de la condensator ?
dacis
QUOTE(Ov @ 3 Aug 2005, 11:30)
Intrebarea mea este: ai scos firul de la condensator ?
*



EVIDENT
Ov
pai atunci inseamna ca e proasta aprinderea electronica
dacis
QUOTE(Ov @ 3 Aug 2005, 15:14)
pai atunci inseamna ca e proasta aprinderea electronica
*



Proasta = defecta ? (E Gotronic, Targu Mures)

Si atunci, totusi, de ce se incalzeste si contactul ?
Ov
in mod normal curentul care comanda bobina nu mai trece prin platina. Platina comanda (cu un curent muuuult mai mic) aprinderea electronica, care la randul ei comanda bobina.

Asta e motivul pt care suspectez aprinderea electronica pt faptul ca-ti haleste platina
dacis
QUOTE(Ov @ 3 Aug 2005, 15:33)
in mod normal curentul care comanda bobina nu mai trece prin platina. Platina comanda (cu un curent muuuult mai mic) aprinderea electronica, care la randul ei comanda bobina.

Asta e motivul pt care suspectez aprinderea electronica pt faptul ca-ti haleste platina
*



Da, inteleg, dar masina pare ca merge destul de bine... Si, in plus, chiar ieri mi-am reglat avansul cu LED-ul aprinderii.
dacis
Nu e nici un electrician sau un sofer de Dacia priceput pe forum care sa ma lamureasca de ce se infierbata bobina de inductie si, mai ales, contactul ?...
DodoBird
QUOTE(dacis @ 4 Aug 2005, 07:36)
Nu e nici un electrician sau un sofer de Dacia priceput  pe forum care sa ma lamureasca de ce se infierbata bobina de inductie si, mai ales, contactul ?...
*



Scoate aprinderea treci pe clasic. Vezi se mai incalzeste contactul ?
Fara incercari nu vei reusi sa identifici niciodata vreun defect, rar se pot da "raspunsuri in plic". Se poate sa ai un alt consumator violent pe acolo.
Revino cu detalii.
mihai1677
contactul este ca orice comutator si are contacte platinate daca aceste contacte platinate sunt murdare sau oxidate se incalzesc.
diaconuliviu
QUOTE(DodoBird @ 4 Aug 2005, 08:13)
Scoate aprinderea treci pe clasic.
*


Asta ii raspundeam si eu pe topicul initial.
dex lada
QUOTE(mihai1677 @ 4 Aug 2005, 10:23)
contactul este ca orice comutator si are contacte platinate daca aceste contacte platinate sunt murdare sau oxidate se incalzesc.
*



Asa e (+ uzura contactelelor) si pentru a elimina aceasta problema cu contactul oxidat ,murdar care duce la incalzirea lui (practic devine o rezistenta electrica) propun urmatoarea schema .
Prin contact nu va mai trece un curent asa de mare 4-5 A, (doar curentul consumat de releu ~ 250mA depinde de releu) ,curentul fiind preluat de contactul releului.

schema rezolva problema contactului nu si problema bobinei.
raptordivx
Mie mi-a montat cineva o aprinede electronica insa nu a scos nici un cablu de la condensator sau ceva de genul asta... si nu prea stiu de ce ?? Ore merg amandoua in paralel ?? Sau o sa se strice amandoua ?
mihai1677
Aprinderea nu este influentata de condensatorul pe platina, cu sau fara daca aprinderea este de calitate nu este nici o problema.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.